11

Minstrel’s Gallery – промоција на “Ignorance Leads to Ruin” + изложба

18.30
Кино Фросина

Minstrel’s Gallery се бенд кој свири музика која претежно е progressive/art rock. Овој понеделник со концерт ќе го промовираат нивниот прв албум, насловен „Ignorance Leads to Ruin” во салата на кино „Фросина” во МКЦ.

Како дел од промоцијата, покрај концертот, во фоајето ќе бидат изложени сите нивни текстови, слики, цртежи и графички прилози кои се инспирирани од музиката, или музиката од нив.

Самиот влез на настанот е бесплатен, а албумот ќе се продава по цена од 150 денари.

12

Мајсторот и Маргарита 

19.00
МНТ

Легендарната театарска претстава во МНТ. Мајсторот и Маргарита во режија на Иван Поповски. Играат: Дејан Лилиќ, Драгана Костадиновска, Никола Ристановски, Јордан Симонов, Горазд Цветковски и многу други.

2

Изложба на фотографии на Катја Штркова Кочовска – „Во текстури“ 

20.00
НЛБ Тутунска Банка

Отворање на втората самостојна изложба на фотографии на Катја Штркова Кочовска, во НЛБ галерискиот простор.

Изложбата ќе биде поставена до 7-ми март.

2.2

Премиера на „Streif – One Hell of a Ride” 

20.00
МКЦ

Програма:

Презентација на Александар Атанасовски Чаве – Алпски скијачки клуб СКАДИ, Скопје

Презентација на Кирил Насков, ски&сноуборд клуб Полар, Скопје

Премиера на Streif – One Hell of a Ride.

STREIF е добитник на ROMY наградата за најдобар докумeнтарен филм во 2015-та година.

3

Нашиот Клас

20.00
Театар за деца и младинци

Режија: Владимир Милчин

Играат: Наташа Петровиќ, Симона Спировска, Емра Куртишова, Драган Довлев, Владимир Лазовски, Предраг Павловски, Мики Анчевски, Мартин Јорданоски, Бојан Кирковски и Ненад Митевски

3.2

Правописец – Промоција на албумот „Атермора”

20.00
Public Room

Правописец ќе одржи промоција на албумот ”Атермора”.

Албумот ќе биде изведен во живо во состав:

Вокали: Емилија Славковска, Ана Ценевска, Мартина Кимовска

Бас гитара: Лазар Андреевски

Тапани: Дејан Которчевич

Клавијатура: Филип Димишковски

Гитара: Дејан Правописец Илиев

4.1

Човекот не го измислил тркалото – принципи на биодизајн

18.30
ГЕМ Клуб

Истражувачкото друштво на студенти биолози (ИДСБ), организира јавно предавање на тема: ,,Човекот не го измислил тркалото – принципи на биодизајн”. На предавањето ќе се презентираат информации околу основите на биодизајнот, неговите концепти и принципи.  Ќе се даде еволутивен одговор на прашањето кој го измисли тркалото.

Влезот е бесплатен.

42

Ozric Tentacles in Macedonia

20.00
МКЦ

Skopje Dance Festival и de:sonanz festival, поддржани од Back To The Rituals, Btkrsh, Distant Point, Aura Records и Младинскиот Културен Центар, ни го најавуваат гостувањето на легендарниот британски бенд Ozric Tentacles, за прв пат во Македонија!!!

Од 25.02 до 03.03 цената ќе изнесува 500 денари.

На врата во Младински Културен Центар – 600 денари.

43

Bikes vs Cars – проекција на документарен филм

20.00
Кинотека на Македонија

Bikes vs Cars е американски документарец за велосипедите и нивниот потенцијал како алатка за промена. Го потенцира конфликтот во градовите помеѓу велосипедите, автомобилите и зголемената зависност од фосилни горива.

4.4

Трета изложба на макети, минијатури и диорами

20.00
Дом на АРМ

Трета изложба на макети и диорами на која ќе можеме да ги видиме макетите и диорамите на членовите на клубот, но и да се информираме повеќе околу самите макети, начинот на изработка и сл.

Влезот е слободен. 

4.5

Четврти роденден на Skopje Casual!

21.30
Public Room

Четири години ни зборуваа за лежерна мода и убави casual работки и конечно дојде време за уште една роденденска дружба 🙂 Skopje Casual turns 4!

4.6

Funky Fresh 002 со/ DJ Ajron & Bdat Dzutim aka Timbe (SRB), Goce SAF, Chvare

23.59
Капан Ан

После одличниот старт на Funky Fresh четврточната резиденција со DJ Propo`88, Капан Ан продолжуваат со второто издание на оваа музичка вечер!

Директно од Белград ни доаѓаат DJ Ajron (Beogradski Sindikat) и Bdat Dzutim aka Timbe (Bad Copy) !!!

Домашна поддршка од Funky Fresh резидентите: DJ Гоце (САФ) и DJ Чваре.

Старт на полноќ, влез 100 денари.

51

MакеДокс кино-викенд

20.00
Кино Фросина

„МакеДокс ве кани да уживате пред филмското платно во кино „Фросина“-МКЦ со четири документарни филма.

Про-активен петок (04.03.2016) со „Секојдневен бунт” и „Секс за шуми“ од 20:00 и 22:00 ч. и гламурозна сабота-(05.03.2016) со годинешните кандидати за Оскар „Доаѓаме како пријатели” и „Погледот на тишината” од 20:00 и 22:00 ч.

Наместо во диско, ај со симпатијата на кино во петок вечер?

Прескокни еден кафе-муабет, па дојди на филм и во сабота?

52

Scott Grooves

23.45
Сектор 909

Нов петок, ново ДЏејско дуо. Овој пат е реномираниот Scott Grooves [Modifiled Suede / Wild Oats] и окална поддршка од Flooder.

53

PMG Event >> Toton (PR, KS) + Mirko Popov, Violeta Kachakova

23.45
Капан Ан

Овој петок специјален гостин. Легендата на косовската електронска сцена, Toton. Човек кој секогаш има што да каже на подиумот за танц со својот извонреден избор на techouse и техно. Локална поддршка: Мирко Попов и Виолета Качакова.

61

Контра План

21.30
Public Room

Контра План сe: Aнета Илиева – вокал, Дарко Николовски – сакс и вокал, Оливер Стојчевски – гитара, Дамјан Зифовски – тапани и Јовица Благојески – бас гитара.

71

Концерт на SVIN од Данска и FIGHTING WINDMILLS од Македонија

21.00
МКЦ

SVIN стнаа сериозни уште од нивниот деби албум “Heimat” од 2011 како и со нивниот втор албум “Secretly We are Gay” од 2014. Со бројни европски турнеи и настапи на престижни фестивали, SVIN создадоа име од себе на интернационалната сцена на експериментална музика но истовремено собраа врвни рецензии во бројни домашни и странски медиуми.

Fighting Windmills на овој концерт после долго време ќе се вратат на трио форматот во ритам секцијата.

На овој настан ќе биде промовирана и ЕНЦИКЛОПЕДИЈАТА на домашни дуо бендови, напишана од страна на Драган Вуковиќ, кој ќе биде присутен на овој настан.

Влез: 150 денари

Comments

comments