Понеделник 11.12.2017

[19.00] Брачна игра // МНТ

Според Едвард Олби
Режисер: Тони Михајловски

Улоги:
Џилијан – Весна Петрушевска
Џек – Игор Џамбазов

Повеќе информации за претставата
http://mnt.mk/pretstavi/brachna-igra

Билетите се пуштени во продажба на билетарницата во МНТ.
*Цената на билетот е 300 денари.

За подетални информации јавете се на +389.2.3230.304

 


 

 

 

Вторник 12.12.2017

[18.00] Ноќен живот, дроги и намалување на штети – панел дискусија // Public Room

Рекреативно/повремено користење на дроги е популарна социо-културна практика, особено во контекст на музички настани и ноќен живот, помеѓу сите генерации па така и помеѓу младите луѓе. Новите трендови на употреба на дроги (легални и илегалани), мешање на различни видови дроги како и појавувањето на нови психоактивни супстанции и користењето на дроги секогаш со себе носи и ризици, па поради тоа дополонителни мерки на претпазливост се потребни што од корисничкa така и од страна на органзаторите на настаните. Во светот постојат бројни стратегии за намалување на ризиците асоцирани со рекреативната употреба на дроги, кои кај нас се слабо развиени.

 

[18.00] Вонредна Сесија 03 // Архитектонски факултет Скопје

Темата е фокусирана на специфичниот формат на архитектонска изложба како проект-настан што можеби најсилно резонира со пошироката јавност. Феноменот на изложување архитектура, што претставува кураторски проект сам за себе, е различен од процесот на проектирање архитектура, но и различен од начинот на курирање на уметнички изложби.

 

[19.00] Концерт на Градски Дувачки Оркестар // МКЦ

Традиционален годишен концерт на Градскиот Дувачки Оркестар.
* Влез слободен

Програма за новогодишниот концерт на Градскиот Оркестар 2017 година:
Marcsh – Х. Еминовиќ
Proletni zvuci – J.Strauss
ABBA Gold – arr. Ron Sebregts
Smoke – J.Kern arr. Х. Еминовиќ
Caravan – D.Ellington
Just The Way You Look Tonight – D.Drew
Final count down – J.Tempest
Something – J.Taylor arr. Х. Еминовиќ
Dobs Boogie – W.Dobschin
Girl from Ipanema – A.C.Jobim arr. Х. Еминовиќ
Black Orpheus – L. Bonfa
In The Mood – G.Miller
Strangers in the night – B.Kaemfert arr. Х. Еминовиќ
Samba – G.Noris
New York,New York – J.Kander
Tequila – A.Lokatelli 

 

[19.00] Seafood bites // Амигос

Овој Вторник само за вас во Амигос ќе се приготвува една специјална тематска вечер „Seafood Bites”.

Вкусете ги врвните морски специјалитети приготвени од шефот на Амигос Vlatko Ognenovski. Тематска вечер за овој месец на која мора да присуствувате.

Цената за целото мени е 1.200ден по лице.
Резервијате веднаш на 071 230 314.

 

[20.00] 2012 – Последните Македонци // Драмски театар Скопје

Според календарот на Маите, на 22 декември 2012 година, требаше да се случи катаклизма, катастрофа, крај на светот. И дојде 22 и помина, помина и 23 и ништо не се случи. Дури некаде на 24, попладне, на Ројтерс се појави вест дека светот преживеа, дека, сепак, Маите згрешиле и, фала му на бога, не биле во право. Освен…освен што ги снема сите Македонци од целиот свет. Сите Македонци од сите континенти, сите освен шест. Овие шест биле на пикник, на планината Алшар и останале живи. Е токму тие тројца мажи и три жени играат во претставата.

Режија: Сашо Миленковски

Играат: Билјана Беличанец – Алексиќ, Билјана Драгичевиќ – Пројковска, Трајанка Илиева, Рубенс Муратовски, Зоран Љутков, Игор Ангелов, Сања Арсовска.

 

[20.00] Проекција на Човекот-делфин 2 // Кино Култура

Поради големот интерес, приказната за „Човекот-делфин“ ќе биде раскажана по втор пат.
Билети: 100 ден.
Онлајн билети: https://www.kupikartizase.com/Events/covekot_delfin_1212_2017

Ова е воодушевувачката приказна за легендарниот Жак Мајол, кој во 1976 година прв ќе ја достигне длабочината од 100 метри со слободно нуркање. Ретки архивски исечоци и неверојатни современи подводни снимки ни го доближуваат животот на човекот-делфин, кој е главната инспирација и за „Големото синило“ на Лук Бесон.

Dolphin Man / 2017 / 78’
Франција, Италија

Режисер: Lefteris Charitos
Сценарио: Lefteris Charitos, Yuri Averof
Наратор: Jean-Marc Barr
Снимател: Stelios Apostolopoulos
Монтажа: David Kazala
Музика: Mathieu Lamboley
Продукција: Rea Apostolides, Yuri Averof, Ed Barreveld and Estelle Robin

 


 

 

 

Среда 13.12.2017

[19.00] Претпремиера #StarWarsLastJedi // Cineplexx Скопје

Претпремиера на Star Wars: The Last Jedi со бројни награди и изненадувања. Повеќе инфо во линкот погоре. May the force be with you!

 

[19.00] Тероризам // МНТ

Автори: Владимир и Олег Пресњаков
Режисер: Јордан Симонов

Играат:
Гораст Цветковски
Славиша Кајевски
Никола Ацески
Николина Кујача
Сашко Коцев
Звездана Ангеловска
Марија Новак
Александар Микиќ
Кире Ѓоревски
Александар Михајловски
Александар Ѓорѓиески
Борче Начев
Драгана Левенска

Повеќе информации за претставата
http://mnt.mk/mk/pretstavi/terorizam

Билетите се пуштени во продажба на билетарницата во МНТ.
*Цената на билетот во вторник е 150 ден.

За подетални информации јавете се на +389.2.3230.304

 


 

 

 

Четврток 14.12.2017

[17.00] Аперитиво // Кино Карпош

#Апeритиво во Kino Karposh
Петок, 17:00 часот.

Музика на винил w/ Бојан Чакра & Igor Spiroski

+ Промотивни цени на селектирана група на вина од винарија Тиквеш
+ Промотивна ценa на Jameson
+ Вкусно мезе кое ви е веќе добро познато

 

[19.00] Постојано во транзиција – заробеност во скршените огледала // Музеј на современа уметност

Второто издание на КРИК – фестивал за критичка култура, продолжува да ги истражува односите и проникнувањата на културата – уметноста – политичкото – политиката, преку критичка рефлексија, експеримент и лабораторија низ кои ќе се преиспитуваат парадигмите на моќта, еманципаторските крстопати на политичкото и на естетското во патеката која комуницира со сите репресивни облици врз граѓанството, поврзани со образовните, социјалните, културните, политичките, медиумските права и слободи.

„Постојано во транзиција – заробеност во скршените огледала“ е генералната тематска поставеност на овогодинешниот КРИК, а во партнерска соработка со организациите Курзив и Kulturtreger од Хрватска, SCCA-Љубљана од Словенија и SEECult од Србија, отвораме и уште една тематска линија „Светот околу нас – критичките ставови во регионот“.

Програма во линкот погоре.

 

[19.00] Говорна мана // МНТ

Автор: Горан Марковиќ
Режисер: Драгана Милошевски-Попова

Улоги:
Мишел ― Игор Џамбазов
Славица ― Сашка Димитровска
Петар ― Ивица Димитријевиќ
Актерка ― Арна Шијак
Актерка ― Ана Стојановска
Актерка ― Билјана Јовановска

Повеќе информации за претставата
http://mnt.mk/pretstavi/govorna-mana

Билетите се пуштени во продажба на билетарницата во МНТ
*Цената на билетот во вторник е 150 денари.

За подетални информации јавете се на +389.2.3230.304

 

[20.00] Модна ревија Mariguccha // МКЦ

Ревија на Mariguccha зима/2018.

 

[20.00] Вера, љубов, надеж // Драмски театар Скопје

Едeн фон Хорват
ВЕРА ЉУБОВ НАДЕЖ
Мал танц на смртта во пет слики
Оваа театарска игра е создадена во соработка со Лукас Кристл

Лица:
Елизабета – Наталија Теодосиева
Полицаец (Алфонс Клостермаер) – Филип Трајковиќ
Виш препаратор – Благој Чоревски
Препаратор – Димитрија Доксевски
Вицепрепаратор – Анастас Тановски
Баронот со траурен флор – Игор Ангелов
Ирена Прантл – Сања Арсовска
Госпоѓата сопруга на судијата – Ирена Ристиќ
Судијата – Зоран Љутков
Инвалид – Емилија Мицевска
Работничка – Соња Стамболџиоска
Сметководител – Лазе Манасковски
Марија – Јана Стојановска
Кримполицаец – Златко Митревски
Втор полицаец – Дениз Абдула
Јоахим, безумно смелиот спасител – Кристијан Светиев

 

[23.00] Рингтонс // Клуб Маракана

Старт во 23:00h + 50% OFF на пијачки!
Влезот е слободен со резервација до 23:30h

Резервирајте по СМС на 075 274 032

 


 

 

 

Петок 15.12.2017

[17.00] Афтерворк/чии со Антолог/џии // Антолог – Книжевен Центар

Скроз поинакви #афтери со:
Средби со граѓани, разговори, пишувања, дружења, подарувања, стенд-ап…
Вистинска поетско-прозна окупација на Антолог од македонските автори кои имаат што да кажат.
Вие ќе имате можност да ги дружите а и да ги прашате.

15.12.2017 – петок
17:30
Средба со граѓани на…
Ѓоко Здравески (автор на ДЕДИКАР ИКАРАЛ, ЉУБАВИНА, КУЌИЧКА ЗА ПТИЦИ-ПРЕСЕЛНИЦИ и ПАЛИНДРОМ СО ДВЕ Н)

 

[20.00] Самостојна изложба на Санда Миева „Танц на Универзумот“ // Дом на култура „Кочо Рацин”

Самостојна изложба на Санда Миева на слики и цртежи, работени во акрилна техника, со наслов „Танц на Универзумот“.

Отворањето на изложбата ќе биде на 15ти декември во галеријата КО-РА, во Домот на култура „Кочо Рацин„ Скопје, од 20:00 часот. (Локација наспроти Јосип Броз, поранешно Хавана). Изложбата ќе биде отворена до 18ти декември.

 

[20.00] Мултимедијален Концерт на Дарија Андовска и Ана Пандевска // Македонска филхармонија

Мултимедијален концерт
Автори: Дарија Андовска и Ана Пандевска
15.12.2017

Програма:
1. „ThERanatOS – part 4 – Operating System“ – фиксен медиум и видео – (Дарија Андовска) (Видео: Мартин Иванов)
2. „Дуња и Дарин“ – пет пиеси за пијано и лента – (Ана Пандевска) (пијано: Дуња Иванова)
– Приспивна за Дарин
– Дарин и знамињата
– Дарин и планетите
– Дарин математичарот
– Дарин пее Happy Birthday
3. „Zugzwang“ – за виолина, пијано, удиралки и фиксен медиум (Дарија Андовска) (виолина: Владимир Костов, пијано: Марија Вршкова, удиралки: Влатко Нушев)
4. „Landscape Atmosphere“ за пијано и лента – (Ана Пандевска) (пијано: Дуња Иванова)
-Bells on my piano
– Crystal Drops
– White pearls
5. „Book of the Devil Valley Master“ – за соло удиралки и фиксен медиум (Дарија Андовска) (удиралки: Влатко Нушев)
6. „Life in a Box“ – за пијано и лента (Ана Пандевска) (пијано: Дуња Иванова)
7. „Apoptosis – a brief history of small deaths“ – фиксен медиум и танцов перформанс (Дарија Андовска) (студенти од Катедрата за современ танц при ФМУ – кореографија: Елена Антонова Петровиќ)

 

[20.00] S T O N E ● изложба на современа керамика // Галерија Акантус

Драги пријатели,
LIPA ceramics Ве поканува на продажна изложба на современа керамика, која ќе се одржи во Галерија Акантус.

Отворањето, во претпразнична атмосфера, е на 15.12. (петок), а ќе трае до 17.12. (недела).

На изложбата, како резултат на повеќемесечна студија, ќе биде претставена новата колекција STONE • feel the material.
Колекцијата ја обликуваат автентични парчиња керамика, кои можат да се користат во прозаичното секојдневие или да додадат церемонијалност на некоја посебна пригода.

 

[21.00] Концерт на Горан Трајкоски // МКЦ

Промотивен концерт на Горан Трајкоски по повод новиот албум – „Тешкиот глас на новите химни“ издание на МКЦ Скопје.
15 декември 2017
Кино Фросина
Почеток 21:00
Цена на влезница е 300 денари, а со секој купен билет добивате подарок ЦД од новиот албум на Трајкоски.
Билети можете да набавите САМО на Билетарница МКЦ, а постои и мејл за резервации –> bileti@mkc.mk

 

[21.00] Acoustic session со Bandix! // Chillin

Петочно и опуштено во Chillin bar со Bandix!

 

[23.55] Electrified Sessions // Минус 1

„Electrified Sessions” – серијал на журки и месечна резиденција на Btkrsh колективот во клубот Минус Еден.
Аудио патување со најсофистицираните techno_electro_house музики.

Maggie
https://www.mixcloud.com/butchym/

Martchin
https://soundcloud.com/martchin-martchin
https://www.mixcloud.com/martchin-triffo/

 

[23.59] Dijana Di & Anetha // Епицентар

Dijana Di [Code XX]
Anetha [Blocaus/Anagram/Work Them Records, Paris, FR]
https://soundcloud.com/anethamusic

Влез: 300 денари

 


 

 

 

Сабота 16.12.2017

[10.00] 6th Annual CFSK Winter Challenge 2017 // Crossfit Skopje

За оваа година натпреварувањето ќе биде во парови. Тимовите да бидат составени од Машко-Машко, Женско-Женско.

Со цел успешна организација на ова натпреварување ги замолуваме сите заинтересирани да ги следат упатствата за пријавувањето. Сите оние кои нема да се пријават според упатствата нема да може да се натпреваруваат, без исклучоци!

Котизација: 400 денари наменети за доброволни цели за децата со Аутизам!

За сите прашања и дополнителни информации пишете емаил на info@crossfitskopje.com.

 

[12.00] Skopje Vinyl Convention 2017 // МКЦ

Плочата е повторно во мода!

Избришете ја прашината од старите плочи во подрум и дојдете на првата винил конвенција во Македонија!

Работилници, перформанси, изложување и размена на плочи со голем број на колекционери од регионот.

На првата винил конвенција во Македонија учество ќе земат:

Leila records (Белград, Србија)
Yugovinyl (Белград, Србија)
Soul Searchin (Пловдив, Бугарија)
Hole on 45 (Солун, Грција)
Ammonite Records (Белград, Србија)
Boban Petković (Крушевац, Србија)
Antique Records Boban (Скопје, Македонија)
Ap(o)teka Record Shop (Скопје, Македонија)
Jugoton, (Скопје, Македонија)
Pola Jugoton (Скопје, Македонија)
Vintage Shop (Ниш, Србија)

Свои DJ сетови ќе имаат локалните:

Andrej Micajkov, Ariton, Bojan Čakra, Boogieman, Darko Stepić , Dimitri od Çair, Drazi Drags, Flooder, Aleksandar Gavrovski, George Cvetkovski, Hypertech, Igor Spiroski, Maci Stojanović, Mirko Popov, Ogie, Uzun Baba, Vasko Atanasoski, Vaso, Wish.ko и Zoki Bejbe

А, покрај нив, ќе ги слушате и:

Little Lu (Белград, Србија), Noki Nole (Загреб, Хрватска), Ceka (Ниш, Србија), Funkie Junkie (Ниш, Србија), Mono (Подгорица, Црна Гора), Pavlos Wax (Солун, Грција) и DJ Skill (Пловдив, Бугарија).

 

[19.00] Не се клади на Енглези // МНТ

Автор: Владимир Ѓурѓевиќ
Режисер: Синиша Евтимов

Улоги:
Сашко Коцев – Паун
Оливер Митковски – Пикси
Александар Микиќ – Буле

Повеќе информации за претставата
http://mnt.mk/pretstavi/ne-se-kladi-na-englezi

Билетите ќе бидат пуштени во продажба на билетарницата во МНТ
*Цената на билетот е 300 денари.

За подетални информации јавете се на +389.2.3230.304

 

[19.30] Waves of Ambience // Социјален центар Дуња

Како иницијатива за одржување на концерти со жива амбиентална музика, www.ampeff.com го организира првиот „Waves of Ambience” настан на 16ти Декември во Скопје.

„Waves of Ambience” носи 4 артисти од Македонија (Скопје и Битола) за вечер исполнета со амибентална/дроун/експериментална-џез музика и визуелна медитативна сесија.

Влезот е со донацијa.

 

[22.00] Neuland Afterparty Vol.1 // Синдикат

Другари и другарки, ако за момент помисливте дека приказната со Neuland ќе заврши со настанот во Мала станица, може слободно да кажеме дека сте се излажале – тоа беше само почеток.

Приказната продолжува со серијата настани Neuland Afterparty, од кои првиот ќе се одржи во Синдикат, а музички уредник ќе биде другарот Herzel.

 

[22.00] Skopje Vinyl Convention Afterparty // МКЦ

На плоча секогаш звучи подобро!

Првата винил конвенција во Македонија ќе се финишира со најголемата журка на плочи!

Boca 45 од Бристол и Marc Hype од Берлин ги враќаат плочите на подиумот потпомогнати од Bdat Dzutim (Белград, Србија), Chvare (Скопје, Македонија), Dr. Smedji Sećer (Ријека, Хрватска), Goce (Скопје, Македонија), Iron (Белград, Србија) и Kool S (Пула, Хрватска).

Организирано од Funky Fresh и МКЦ, со промотивни влезници од 300 денари во предпродажба и 500 денари на самата журка.

 

[23.55] Midnajt Zabava <3 Mirko Popov+Marko Rikaloski // Капан Ан

Саботната „стража” во Капан Ан за овој викенд им е доделена на Мирко Попов и Марко Рикалоски.

 

[23.59] Ilina Angelovska & Tanchevski // Епицентар

Ilina Angelovska
https://soundcloud.com/ilinaangel
Tanchevski
https://soundcloud.com/tanchevski

 


 

 

 

Недела 17.12.2017

Наскоро…

Comments

comments