Фотографија: Исидора Миладинова

 

Понеделник 12.11.2018

[19.00] Авантурите на Аладин // Македонски Народен Театар

Повеќе информации за претставата: http://mnt.mk/pretstavi/avanturite-na-aladin.

 

[20.00] Промоција на meduza.mk – македонска феминистичка платформа // Кафе Само

Медуза е создадена за девојки, жени, родови и сексуални малцинства – и во суштина сите личности со желба да слушаат, учат и живеат феминистички, кои сакаат да градат меѓусебни мрежи на поврзување, да читаат едни за други и пишуваат: за себеси, за личните/системските (и сите измеѓу) проблеми со кои се соочуваат секојдевно; за своите избори, своите права, своите задоволства, своите тела, своите приказни…

 

[21.00] Hospitality Industry Night .01 // Браун Шугар

Од овој понеделник, па натаму, во Brown Sugar ќе се организира Hospitality Industry Night – вечер што ќе биде „викенд“ за дечките и девојките кои цела недела ги припремаат највкусните кафиња, ги прават најдобрите коктели, ги точат најладните пива, најбрзо ги послужуваат масите или ја приготвуваат највкусната храна.

 

[22.00] In the mood | Live and acoustic blues // Кино Карпош

Понеделник, 12.11.2018

In the mood | Live and acoustic blues

старт: 22ч

 

[23.30] Tropical Disco Sounds at Jukebox Cabaret // Џубокс Кабарет

MJ George придружуван од мајсторот на конги Небојша Пешевски, одлична фузија помеѓу модерната денс музика и традиционалнита ритмичка конга секција. Понеделник, во Џубокс.

 


 

 

 

Вторник 13.11.2018

[19.00] Промоција на „Скопје – Архитектурата како фотографска скулптура“ // Литература.мк

Монографијата „Скопје – Архитектурата како фотографска скулптура (1963-1990)“ од Ерина Богоева ќе биде промовирана на 13 ноември 2018 (вторник) во 19 часот во книжарницата „Литература.мк“ на улицата „Македонија“.

 

[21.00] Среќен Роденден Скопје // Нано Бар

Рокенрол(а) ослободување на Скопје.

 

[21.30] Concert : Bezget-Kampl-Parushev // Јавна Соба

Свират:

Игор Безгет – гитара
Тадеј Кампл – бас
Михаил Парушев – тапани

 

[21.30] Звукот на Скопје // Биртија Паб

Со звуците на врвните македонски композитори преселба на момент во минатото кога кавалерите ги бираа дамите за танц.

 

[23.00] The Mauskovic Dance Band на Cinedays 2018 // Младински Културен Центар

The Mauskovic Dance Band е проект на амстердамскиот продуцент и музичар Nicola Mauskovic. Во период на преполн распоред свирејќи на тапани за разни бендови, Nicola сепак најде време да започне студиски експерименти коишто на крајот ќе доведат до неколку синглови, издадени за швајцарската Bongo Joe Records во 2017 годинапод името The Mauskovic Dance Band.

 


 

 

 

Среда 14.11.2018

[20.00] Брачна Игра // Македонски Народен Театар

Повеќе информации за претставата: http://mnt.mk/pretstavi/brachna-igra.

 

[20.00] Проекција на филм: Сино срце – Film Screening: Blue Heart // Котур

Проекција на филмот „Сино срце“.
Филмот ќе се прикажува на 14 ноември 2018 во КОТУР во Скопје со почеток во 20:00 часот.

 

[20.00] Клеопатра  // Македонска Опера и Балет

КЛЕОПАТРА – балетски спектакл
14.11.2018 – 20.00 ч.

 

[20.00] Liberation – изложба на Милена Атанасова // Музеј на Град Скопје

На 14 ноември (среда), 20 часот, во Музејот на град Скопје (сала 1) ќе се отвори самостојна изложба на модната дизајнерка Милена Атанасова, насловена „Ослободување“.

 

[20.00] „Еднаш свет изградив“ – младинска претстава // Театар за деца и младинци

Текстот „Еднаш свет изградив“ е пишуван по мотиви на романот „Сидарта“ од Херман Хесе. Преку семејна приказна за татко и син кои се среќаваат после долги години, авторот на претставата Јане Спасиќ се обидува да согледа неколку поважни животни фази и да ги разгледа последиците на индивидуалните одлуки.

 

[21.00] String Forces Unsustainable Truth// Станица 26

String Forces со сосема нов звук! Бидете дел од промотивниот концерт на новото EP „Unsustainable Truth“, првото од неколку што следат.

 

[21.00] Brit Floyd- The world`s greatest Pink Floyd show во Скопје // СЦ Борис Трајковски

Brit Floyd во Скопје!
“The World’s Greatest Pink Floyd Show” за прв пат во Македонија со Eclipse World Tour 2018! Brit Floyd се посветени на тоа да го оживеат Pink Floyd во секоја нота и секој потег, поради што заслужено се сметаат за нешто најблиску до Pink Floyd.

 

[23.00] Anna O & YÖU на Cinedays 2018 // Младински Културен Центар

Македонска панкрок/емо вечер на Cinedays Festival of European Film.
Концерт на ANNA O и YÖU!

Anna O.се кочанско трио кое музички варира од меланхолично болни погледи до испакнати вени од агресија.

 

[22.00] Andrej Micajkov | Враќање во иднината #75 // Кино Карпош

Среда, 14.11.2018

Andrej Micajkov | Враќање во иднината #75

старт: 22ч

 


 

 

 

Четврток 15.11.2018

[11.00] Idris Ackamoor & The Pyramids на Cinedays 2018 // Младински Културен Центар

Уште еден концерт во најава.
На 15.11.2018 во рамки на Cinedays Festival of European Film концерт на Idris Ackamoor & The Pyramids.
За прв пат во Скопје. Вечерта ќе ја отвори DJ BIGor од Словенија.

 

[17.00] HAND MADE Art Bazaar // Колектив Галери

Hand made Art Bazaar with:
Atelje Siena
Atelje Marjak
Farina’s handmade
Serendipity- Gabunija handmade
Blaska Mi Eva
Knit.Mak
Elain Crafts
Elena Stavreska’s artwork – Dimension ELF
Alex Hand made
Sanda Mieva
Art Fantasy Jewlery
Level 70 Lizard

 

[18.00] Отворено предавање: Го сретнав храбриот Балкан // Младински Културен Центар

Kritični kampГледај.мк и Cinedays Festival of European Film ви го најавуваат отвореното предавање „Го сретнав храбриот Балкан!“.

 

[19.00] The Crimes of Grindelwald // Синеплекс

Вториот дел од серијата „Фантастични ѕверки“ според книгата на Џ. К. Ролинг каде повторно се прикажани авантурите на магизологот Њут Скамандер.

 

[20.00] Белинда Казим-Камински – Филмска проекција и разговор // Музеј на Современа Уметност

Во четврток, на 15ти ноември со почеток во 20:00 часот во Кино салата на Музејот на современата уметност во Скопје, ќе се одржи проекција на два краткометражни филма и разговор со Белинда Казим-Камински, уметница, истражувачка и писателка од Виена. Нејзин фокус на интерес се сеќавањето, траумата и црната радикална имагинација. Во моментот таа е докторски кандидат на PhD-in-Practice програмата при Академијата за ликовна уметност, Виена.

 

[20.00] Филмска вечер:Парк на срчи // Кинотека на Македонија

Filmabend: „Scherbenpark”

 

[20.00] Височините (Heights) 2017, колор, Бугарија. // Котур

Височините (Heights)
2017,колор, блу реј
Игран Филм, Бугарија, Македонија
Режија: Виктор Божинов

 

[20.00] Концерт по повод 100 години од раѓањето на Никола Бадев // Македонска Опера и Балет

Сред убавата Тиквешија, лулката на виновата лоза, во селото Глишиќ, кавадаречко, место каде што луѓето ги красат ведрина, питомост и надареност за песна и свирка во 1918 годинае е роден „Кралот на македонската народна песна“ – Никола Бадев.

 

[20.00] Руска игра // Македонска Филхармонија

Диригент: Борјан Цанев

Солист: Џозеф Алези – тромбон (САД), прв тромбонист на престижната Њујоршка филхармонија

Програма:
Љ. Бранѓолица: „Адаџо за Јагода Сланева“
А. Томази: Концерт за тромбон и оркестар
И. Стравински: „Петрушка“ – балет

 

[20.00] Говорна мана // Македонски Народен Театар

Повеќе информации за претставатаhttp://mnt.mk/pretstavi/govorna-mana.

 

[20.00] Височините (Heights) 2017, колор, Бугарија // Котур

исочините (Heights)
2017,колор, блу реј
Игран Филм, Бугарија, Македонија
Режија: Виктор Божинов

 

[20.00] Тантричка Медитација – Повисоки состојби на свест // Јавна Соба

АБА АЗИЗ МАКАЈА повторно во Скопје!
PUBLIC ROOM, четврток, 15. ноември, 20ч, предавање на тема:
“ТАНТРИЧКА МЕДИТАЦИЈА Повисоки состојби на свест”

 

[21.00] ЧЕтврток со ЧАкра // Че Кафе Бар

Чакраме со Чакра во Четврток.
Џезесто, фанкесто проводЧЕ ипол.

 

[21.00] Премиера на Обид за среќна приказна– Cinedays 2018 // Кино Фросина

„Обид за среќна приказна“– дипломски филм на режисерката Лавинија Софрониевска.

 

[21.00] Beta House Ft. Dj Vito // Ван Гог Бар

Бета Хаус во Ван Гог Бар

старт 21:00ч

 

[21.00] Studio Pub go ima BLUZot so In The Mood // Студио Паб

Live & Acoustic BLUES

 

[21.00] Jana Todorovska // Само Кафе

THU – JANA TODOROVSKA (21:00-00:00)

 

[21.00] Четврток ~ BandOff live // Лонгплеј

The BandOff во состав :
Dimitar Petrov – drums
Tanche Grozdanovski – guitar
Vlatko Janevski – bass
Sase Ljoles – vocal

 

[21.30] DJ Boogieman // Браун Шугар

ЧЕТВРТОК: Double Up Thursday со Ognen-djBoogieman Andonovski –  четврток после 21:00, а DJ Boogieman со одличен фанк, соул, рнб сет ќе се погрижи за одлична атмосфера.

 

[22.00] Aleksandar Tanchevski // Кино Карпош

Четврток, 15.11.2018

Aleksandar Tanchevski

старт: 22ч

 

[22.00] Skopje Jazz Inc. // Олд Скул

Дружење со извонредните музичари закажано во четврток.

 

[22.00] THE BACKDOOR BAND // Пивница Стар Град

THE BACKDOOR BAND – Ohrid live

 

[23.00] ToniZen, Boogieman & Mawrteen // Станица 26

“Street Soul Delight”
(The finest selection of R’N’B, HipHop, DanceHall & NeoSoul Grooves)
*Special price by Absolut and Jameson
On The Decks
Toni Zen Official
Dj Boogieman
DJ Mawrteen

 

[23.30] DAY OFF-The Next Generation // Џубокс Кабарет

Свирка во четврток во Џубокс Кабаре, почеток 23:30ч

 

[23.30] Четврток: Рингтонс & Емилија // Клуб Маракана

Во четврток Рингтонс свират со Емилија Колоска како вокал!

 

[00.00] Thursday Shake во club Epicentar // Епицентар

И овој пат на подиумот во клубот Epicentar ќе се слуша многу нова музика, од Irie Scratch и Shorty P кои ќе бидат позади грамофоните.

 


 

 

 

Петок 16.11.2018

[09.00] AllWeb 2018 // Македонска Филхармонија

Фокус тема е дигиталната трансформација, а како и до сега на сцена ќе се појават врвни говорници од регионот, Европа и светот. Тие ќе ги споделат своите искуства и научени лекции на темата. Секако дека ќе се зборува и за иднината на (социјалните) медиуми и за други актуелни теми од светот на маркетингот и онлајн комуникацијата.

 

[13.00] Предавање на Brigitta Manthey // Младински Културен Центар

Како да реализирате филмски проект?

 

[16.30] DAY OFF at Barbakan ~ AfterWork // Барбакан Бистро Бар

Петок во Barbakan Bistro Bar
#AfterWork со #DayOFF Band!

 

[17.00] B. Chakra & I. Spirkoski | Aperitivo // Кино Карпош

Петок, 16.11.2018

B. Chakra & I. Spirkoski | Aperitivo

старт: 17ч

 

[17.00] Kapsul(n)a // Ерор Колектив

Брендовите на error kolektiv ја претставија својата капсулна колекција (есен/зима) со краток мултимедијален перформанс на FWSK.
Наскоро ќе ја прошират колекцијата.. но пред тоа сакаат од близу да ви ги покажат новите парчиња и видеа кои Илија Стефановски ги изработи за перформансот.
Значи, петок, арт-видеа, нови парчиња, нови принтови и секако музика.
Mj George ќе се погрижи за музиките.

 

[20.00] Еден месец на село // Македонски Народен Театар

„Еден месец на село“

Автор: Иван Сергеевич Тургењев
Режисер: Паоло Маџели
Драматург: Жељка Удовичиќ

Превод: Катерина Коцевска
Сценограф: Лоренцо Банчи
Костимограф: Мануела Паладин
Композитор: Љупчо Константинов

 

[20.00] Фестен – премиера // Драмски Театар Скопје

Томас Винтерберг, Морген Руков и Бо Хр. Хансен
Festen – Прослава

Сценска адаптација: Дејвид Елдриџ

Превод од англиски јазик: Благоја Бошковски Буцко
Режија: Зоја Бузалковска
Драматургија: Александра Бошковска
Сценографија: Зоја Бузалковска и Тодор Дајевски
Костимографија: Марија Пупучевска
Сценски движења и борби: Дарко Вељиќ

 

[20.00] Танцувајќи низ емоциите // Концепт 37

Анжелика Колева ви се преставува со 40 дела на платно и грамофонски плочи.

 

[20.00] Subway’s 1st Birthday Party // Сабвеј

Се наближува 16 Ноември, а со тоа и првиот роденден на Subway!

 

[20.00] Хармс (Kharms) 2017, 95′ Русија // Котур

Музика и тишина. Креативност и немоќ. Обмислување и лакрдија.
Тој се смета себеси за гениј, но издавачите одбиваат да ги печатат неговите дела. Сака жени, но тие не секогаш го разбираат. Постојано нема пари и е вон допир со реалноста. Елегантното конте Данил Јувачов си го дава себеси името Хармс – име ефективно исто толку колку неговиот изглед.

 

[20.30] Проекција на кратки филмови // Факултет за драмски уметности

Kратки филмови од академијата за драмски уметности, Белград кои беа прикажани на Скомрахи 2018.Повелете на ФДУ 😀

” Kratki Život ” – Jovan Dimoski (29′)
” Nikog Nema ” – Jelena Gavrilovic (20′)
“Jedini ” – Nikola Polic (29′)
“Kompromis” – Siniša Cvetić (20′)

 

[21.00] Baltiq // Само Кафе

FRI – BALTIQ (21:00-01:00)

 

[21.00] Programmer’s Night // Јавна Соба

Пиење ракија и зборување за кодирање!
Вечерта на 16ти е вечер на програмери.

 

[21.30] Antenna5 ~ DJs Martin& Boris // Браун Шугар

ПЕТОК: Friday Beamin’ со Antenna5 Radio Network Macedonia DJs MartinBoris. 20% off на сите Jim Beam пијалоци и избор на најдобрата музика од 80тите.

 

[21.30] Depeche Mode Retrospective // Нано Бар

Музичко-слушачка ретроспектива на материјалалот на Depeche Mode.

 

[22.00] Friday Jazz Night with Marija&Jordan // МКЦ Ресторан

Несекојдневно #JAZZ патување со Марија Димитријевиќ (вокал) и Јордан Костов (хармоника).

 

[22.00] Iceberg // Кино Карпош

Петок,16.11.2018

Iceberg

старт: 22ч

 

[22.00] Beta House // Коузи Бар

Beta House in Cosy Bar

 

[23.00] Сеќавање на ЕКВ, Деца из Воде + Жика Тодоровиќ – Cinedays 2018 // Младински Културен Центар

По повод 60 години од раѓањето на Милан Младеновиќ (1958, Загреб) ве покануваме на мултимедијална програма под насловот „Сеќавање на Милан и ЕКВ“ кој го приготвува проект бендот „Деца из воде“ со специјалниот гостин Срѓан Жика Тодоровиќ.

 

[00.00] Bodan Jamakoski ~Marko Rikaloski ~ Lowdown // Епицентар

петок [16.11]
Bodan Jamakoski
Marko Rikaloski
Lowdown

 


 

 

 

Сабота 17.11.2018

[12.00] Време е за чист Воздух! // Инспекторат на Град Скопје

Да СТАНЕМЕ сите за чист ВОЗДУХ! За НАС, За ТЕБЕ, За Мене, За НАШИТЕ дома, за НАШИТЕ деца, За СИТЕ НАС!
Протестот НЕ Е ПАРТИСКИ организиран! Организиран е од МЕНЕ, од ТЕБЕ, ОД твоето ДЕТЕ, ОД твоите МАЈКА и ТАТКО, од СИТЕ нас!

 

[13.00] 12h event at Izlet // Излет

12 часовен настан во Излет исполнет со добро селектирана музика.
Имаме чест да ни гостува диџејка и продуцентка со одлична харизма од Сиднеј, Val York. Таа е дел од BeAvantGarde, кои работат константно на запознавање на публиката со нешто поразлично и квалитетно, односно задоволување на аудиовизуелните сетила на повисоко ниво.

 

[13.00] Критичен КАМП – работилница за филмска критика // Младински Културен Центар

Работилница на филмска критика за средношколци.

 

[13.00] Vinyl Jubox with Skopski Groove // Само Кафе

SAT – VINYL JUKEBOX w/ SKOPSKI GROOVE (13:00-17:00)

 

[19.00] Во моите чевли ~ In My Shoes // Мала Станица

Во моите чевли претставува проект од инклузивен карактер чија цел е да ги истражи потребите и проблематиките со кои се среќаваат лица со попречен вид, Даунов синдром, церебрална парализа и лица со телесна попреченост, во процесот на селекција и купување на облека.

 

[19.30] Млади aртивисти за промена (МАП) // Котур

Настан по повод здружување на 5 држави за остварување на иста цел – потикнување на креативниот дух кај младите во обидите за постигнување еднаквост.

 

[20.00] Кец на десетка // Македонски Народен Театар

„Кец на десетка“

Автор: Митко Бојаџиски
Режисери: Драган Спасов – Дац и Јордан Симонов

Улоги:
Таткото Доксе – Александар Микиќ
Мајката Грациела – Тања Кочовска
Ќерката Ана – Нина Деан
Тоше – Ивица Димитријевиќ

 

[20.00] Фестен // Драмски Театар Скопје

Томас Винтерберг, Морген Руков и Бо Хр. Хансен
Festen – Прослава

Сценска адаптација: Дејвид Елдриџ

 

[20.00] Клеопатра – балетски спектакл // Македонска Опера и Балет

Клеопатра“ на реномираниот кореограф Василиј Медведев е грандиозна постановка, разнобојно дело што во многу аспекти ги надминува рамките на класичниот балет. Македонската публика ќе има уникатна можност да го проследи балетот кој се уште не е поставен во друг театар во светот, да помине незаборавна вечер во магичниот свет на Римската Империја и танците на антички Египет.

 

[20.30] Macha Gharibian Trio live at BKW // Буковски

Бавно растечко пеење на “Ritual Prayer” веднаш го поставува тонот на деби албумот на Маша Гарибијан, музика обликувана од нејзините патувања, страсти, желби и корени, сите влијанија кои му помогнаа на нејзиниот развој како уметник, насоки од таписерија ткаени од Ерменија, земјата на нејзините предци, Њујорк, каде што и лежи срцето, и Париз, нејзиниот усвоен град.

 

[21.00] Monsieur Kiril // Само Кафе

MONSIEUR KIRIL (21:00-01:00)

 

[21.00] Neonight – Проекција ~ Музика // Олд Скул Кафе

Оваа сабота во Old School, Dominion Events (Марко и Златко) ве водат на едно уметничко патешествие низ осумдесеттите години на минатиот век со помош на музичкиот избор, кој се состои од изведувачи од пост панк ерата и сите бранови кои биле доминантни и препознатливи за оваа деценија.

 

[21.30] Funky Dancefloor со DJ Flooder // Браун Шугар

САБОТА: Funky Dancefloor со DJ Flooder. Оваа сабота покрај одлична музика на винил ќе имаме и 20% офф на сите Jägermeister пијалоци.

 

[21.30] Macha Gharibian Trio live at BKW // Буковски

Бавно растечко пеење на “Ritual Prayer” веднаш го поставува тонот на деби албумот на Маша Гарибијан, музика обликувана од нејзините патувања, страсти, желби и корени, сите влијанија кои му помогнаа на нејзиниот развој како уметник, насоки од таписерија ткаени од Ерменија, земјата на нејзините предци, Њујорк, каде што и лежи срцето, и Париз, нејзиниот усвоен град.

 

[22.00] Milan Serafimov // Кино Карпош

Сабота, 17.11.2018

Milan Serafimov

старт: 22ч

 

[23.00] Shabazz Palaces на Cinedays 2018  // МКЦ

За прв пат во Скопје, американското експериментално хип хоп дуо SHABAZZ PALACES во МКЦ, во рамки на Cinedays Festival of European Film. Повеќе инфо во линкот погоре.

Влез: 250 денари

 

[00.00] Basstion Nights w/ DAGG /Xbass, KS/, Darko Stepic & HyperTech // Капан Ан

Philip Ackowsky / Skopje https://www.beatport.com/artist/philip-ackowsky/558146.

 

[00.00] Why Not во Маракана // Клуб Маракана

Најдобрата Rock&Roll / Metal журка во градот!

 

[00.00] Mirko Popov ~ Ilina Angelovska // Епицентар

сабота [17.11]
Mirko Popov
Ilina Angelovska

 


 

 

 

Недела 11.11.2018

[13.00] Критичен КАМП – работилница за филмска критика // Младински Културен Центар

Работилница на филмска критика за средношколци.

 

[20.00] Чао Пријатно // Театар Комедија

Чао Пријатно со Атанас и Тино.
Чао Пријатно е комедија која сурфа на ивица на документарен театар, но во еден момент решава да го исмева овој жанр и се претвара во театарски мокументарец.

 


 

 

 

Наскоро

Среда 21.11.18

[21.00] Skopje Design Week 2018 // Јавна Соба и Лукс

8то издание на Неделата на дизајн во Скопје!
Ќе има изложби! Концерти! Дегустација на пијалоци и храна! Презентации на дизајнери од Германија! Работилници за деца и возрасни!

Повеќе информации за случувањата и изложувачите: www.ministryofpleasure.net

 

 

Сабота 24.11.18

[20.00] 103 Генерации // Младински Културен Центар

Целовечерен настан во МКЦ на два стејџа со четири исклучително квалитетни бендови и артисти од Велика Британија, Шведска, Албанија и Македонија, сите со актуелни албумски изданија во 2018 година. Фоајето на кино Фросина е резервирано за традиционалниот настап на диџеите на Стотројка.

THE OSCILLATION

THE FIELD

I TPAME I TVRAME 

SUSIJAT

 

 

Четврток 29.11.18

[14.00] PIN Conference 2018 // Младински Културен Центар

ПИН, единствениот меѓународен собир на музичките професионалци кај нас, годинава со петто издание: од 29-ти ноември до 1-ви декември во МКЦ!

Теми, панели, гости и распоред: http://pinconference.mk/

БЕСПЛАТЕН ВЛЕЗ, со задолжителна претходна регистрација на: http://pinconference.mk/register/

Концертна програма / Showcase Festival: PIN concerts 2018

 

 

Comments

comments