Вторник 17.10.2017

[20.30] Интровертност – изложба на фотографии од Влатко Деков // Concept 37

Concept 37 и Paratissima Skopje започнуваат со серијата колаборативни настани на кои ќе се презентираат делата на домашните уметници. Почетокот на оваа соработка ќе започне со изложбата на фотографии наречена „Интровертност’ од Влатко Деков.

Денешниот свет ги фаворизира екстровертните луѓе. Креиран е според нивни норми и воопшто не е сензитивен за луѓето кои не се гласни, кои не зборуваат со секого за своите чувства, кои не се експонираат во јавноста, за луѓето кои најпрво чувствуваат а потоа преземаат акции.

 

[21.00] Tribute Tuesday //  Рок Кафана Рустикана 2.0

#TributeTuesday & UEFA Champions League. За овој вторник најсоодвеетен за репертоарот трибјут е Sting, па така после 21:00 ќе се слуша соло или со The Police. Секако на ТВ ќе оди натпревар од ЛШ, за најинтересен е одбран Реал М – Тотенхем, а од 20:30 па до крај на вечерта Хајнекен 0.5 ќе биде на промо цена од 100 денари како и секој вторник.

 

[21.00] Jam session 74 // Че Кафе Бар

Весели музички средби, повелете на џемче и вклучете се во заедничко градење атмосфера.

 


 

 

 

Среда 18.10.2017

[21.00] Whiskey & Blues //  Рок Кафана Рустикана 2.0

8 вида на виски/бурбон по промо цена од 100 денари и блузање со Saso и Jimmie а.к.а. InThe Mood блуз дуо.

 

[21.00] Wednesday //  Public Room

Put on your dancing shoes ^_^
Музичкото мени го склопи ConstantinV, а ќе има deep house музиче и по нешто од techno звуците 🔊

Резервирај на следниот линк:
https://rezerviraj.mk/detali-za-nastan/wednesday-public-room-7DKfw

 

[23.59] Bandix //  Клуб Маракана

As always, во среда журка со Bandix 😎🎸
Почеток по полноќ.

Влезот со претходно направена резервација до 01:00h е бесплатен.
Резервации преку SMS на 075 274 032

 


 

 

 

Четврток 19.10.2017

[16.30] Thirstdays со Skopsko Smooth // Концепт 37

After-work Thirstdays со Skopsko Smooth продолжуваат во Concept 37! Овој четврток на агенда е DJ Пуки.

 

[17.00] Љубовен базар No.25 // Кафе Бар Љубов

Драги љубовџии и на далеку подраги љубовџики, повторно е тој дел од месецот резервиран Љубовниот базар. Оваа симпатично четврточно есенско попладне ќе уживате во уште една базарска магија создадена од единаесетмината фантастични креативци:
Kremisimo
AnArt – АнАрт (Handweaving Studio)
Foreground totebags
Gligor Kuzmanovski
Mateja Nikolikj Illustration
Mei Ro
УрбанЕра /UrbanEra/
TиноСки
Bare Origin skincare
Wizart
Кожарска индустрија Horvat

Доколку по некоја случајност огладнете, тука се другарите од Breakfast Club Skopje со избор од највкусните сендвичи, а за делот со пиењето тука е тимот на кафе бар Љубов, со селекција од супер коктели од Skopje Cocktail Week.

 

[20.00] David Helbock Trio + Trondheim Jazz Orchestra & Ole Morten Vågan // МОБ

DAVID HELBOCK TRIO (Austria)

DAVID HELBOCK piano
RAPHAEL PREUSCHL bass ukulele
REINHOLD SCHMÖLZER drums

RONDHEIM JAZZ ORCHESTRA & OLE MORTEN VÅGAN (Norway)

OLE MORTEN VÅGAN bass, compositions
SOFIA JERNBERG vocal
EIRIK HEGDAL saxophone, clarinet
FREDRIK LJUNGKVIST saxophone, clarinet
ESPEN REINERTSEN saxophone, bass clarinet
EIVIND LØNNING trumpet
ØYVIND BRÆKKE trombone
ADRIAN LØSETH WAADE violin
ØYVIND ENGEN cello
DANIEL FORMO hammond organ
HÅVARD WIIK piano
GARD NILSSEN drums
HÅKON MJÅSET JOHANSEN drums

Билети во продажба во Југотон Рекордс, МОБ, МКЦ и онлајн на www.mktickets.mk и www.karti.com.mk.

 

[21.00] ЧЕтврток со Бојан Чакра! // Че Кафе Бар

Чакра и звуците на џезот, блузот и фанкот.

 

[21.00] Thursday // Public Room

Четврточки добра журка ~
ConstantinV ќе части добри звуци, по нешто deep house, по нешто techno…

Ако сакате да резервирате:
https://rezerviraj.mk/detali-za-nastan/thursday-public-room-9XbXv  или на телефон: +389 78 250 554

 

[23.55] Рингтонс // Клуб Маракана

Дечки си знаете – секој четврток со Рингси во Маракана! 🙂
Старт: 01:00h
Влезот е бесплатен со претходна резервација!
Резервирајте по СМС на: 075 274 032

 


 

 

 

Петок 20.10.2017

[12.00] Dixieland (documentary film) | Youth Programme at SJF 2017 // МКЦ

DIXIELAND
Documentary film – 2016
PRODUCED AND DIRECTED BY: Roman Bondarchuk
RUNTIME: 60 min.

*Во соработка со Македокс и Џифони

Влез: Слободен

 

[17.00] Che Foodies – friday afterwork // Че Кафе Бар

Петочки после работа, се сецкаат сендвичи, се мези сосчето и чипсот и се пивка на лабава атмосфера! Сендвичите се од куќа.

 

[19.00] Нација на анимација – современа македонска анимација // Кинотека на Македонија

Инспирирани од цртаните херои, креативните деца – денес аниматори, илустратори, концепт-артисти, режисери, сценаристи, дизајнери, сплотени во тим, со години создаваат и оставаат уметност за идните поколенија. Било да се работи за краткометражен или долгометражен филм, реклама, музички спот или видео-игра, уметноста на придвижениот цртеж бара сложен креативен тим со огромно трпение, посветеност, љубов, подготвеност за непрестана работа и непроспиени ноќи… И многу кафе и пица, се разбира.

Оттука се појави потребата за нашата Нација на Анимација, која им ја посветуваме на сите кои неуморно создавале и сеуште создаваат забавни филмови и заразни видео-игри, изложба со која сакаме да им кажеме големо благодарам! на оние кои ја развиваат современата македонска анимација со нивните аматерски, студентски или професионални дела.

 

[19.00] Градот Моли: Ме Угушивте Ме Боли! // Кино Култура

Почитувани,
Со гордост те покануваме на втората изведба на детскиот мјузикл ГРАДОТ МОЛИ: МЕ УГУШИВТЕ МЕ БОЛИ!
Оваа детска едукативна еко претстава е создадена во соработка со Skopje Smog Alarm и на интересен начин го обработува проблемот со аерозагадувањето обидувајќи се да испрати сериозна порака дека сите треба активно да се вклучиме во заштита на воздухот во нашиот град од чија загаденост страдаме сите, а особено најмладите.

Влез: 100 денари

Влезниците може да си ги резервирате на veternicainfo@gmail.com или на тел. 078 231 030 или 078326 335.

 

[20.00] „Затемнетиот град“ // Музеј на современа уметност

„Затемнетиот град“

Фотографското око преку својот објектив најчесто го презервира моментот од животот во континуумот простор-време но, неретко преку него се изразува и револтот кон процесите кои доведуваат до изобличување на природниот тек на нештата. Во оваа наша измината деценија кога и модерната архитектура и брутализмот во градот беа окарактеризирани како некаков надминат шунд повторниот поглед кон тие историски зданија, всушност, во целост ја открива нивната импозантност.

Низ фотографиите на убавите урбани линии на брутализмот и модерноста е изразен и личниот револт што тие сега претставуваат дел од нашиот затемнет град. Овие градби нема воопшто да ги видите освен кога врз нив паѓаат сончевите зраци затоа што кон нив светлата на велеградот не се насочени. Овие уметнички правци во архитектурата од денешен аспект, всушност, во себе ја носат и историчноста и континуитетот на нацијата да биде секогаш во чекор со светскиот архитектонски светоглед.

Изложбата „Затемнетиот град“ е дел од поширок истражувачко-фотографски проект кој треба и понатаму да ја следи архитектонската скулптура на територијата на Р Македонија, а е започнат од страна на авторот во 2012 година. Изложбата е дел од „Нов културен бран 2017“ помогнато од Министерството за култура на Македонија.

Во овој дел на на проектот ќе бидат изложени фотографии од архитектонските скулптури на архитектите Јанко Константинов, Георги Константиновски, Славко Брезовски, Едвард Равникар, Марко Мушич и други.

 

[20.00] Mario Rom’s Interzone + Dee Alexander // МОБ

MARIO ROM’S INTERZONE (Austria)

MARIO ROM trumpet
LUKAS KRANZELBINDER bass
HERBERT PIRKER drums

DEE ALEXANDER (USA)

DEE ALEXANDER vocal
MIGUEL DE LA CERNA piano
MIMI JONES bass
ERNIE ADAMS drums

Билети во продажба во Југотон Рекордс, МОБ, МКЦ и онлајн на www.mktickets.mk и www.karti.com.mk.

 

[20.00] This Is Home – Skopje Screening presented by XMKD.com // ByPass Cafe

Come and check out the Skopje Screening of our first, full length film THIS IS HOME.

 

[20.30] Kariran Baduizm – Dj Boogieman // Баду Бар

Овој петок, спремете ги своите карирани парчиња облека и те чекаат после мостот на уште една карирана забава во супер опуштена атмосфера и промотивен кариран Southern Comfort.

За музичкиот дел е задолжен Dj Boogieman.

 

[21.30] Toni Zen // Цреша Бар

Петочки ДЏ сет на TONI ZEN.
soul / funk / funk / jazzy vibes / r n b

 

[21.30] Петок веЧЕр // Че Кафе Бар

Ризински си цапка музиче ко за петок вечер да добро викенд подмачкување.

 

[22.00] Ben Klock во Скопје! // СРЦ Кале

Ben Klock е името кое речиси една декада е на врвот од листата на најдобри диџеи во светот, што секоја година се објавува од страна на Resident Advisor – најреномираниот интернет магазин на денешницата. Неговиот пат кон светската слава и успех започнува во 2005та година, кога ја добива својата резиденција во култниот клуб Berghain.

Долгогодишната соработка со оваа техно институција има дополнителна улога во неговата кариера што го чини еден од најбараните техно диџеи и продуценти на денешницата.

500 МКД (300 лимитирани билети) тие можете да си ги набавите од Кино Карпош и Радио Бар!
600 МКД – Предпродажба
700 МКД – На влез

 

[22.00] Смут игранка со Васо // Синдикат

Овој петок на репертоарот на Синдикат е последната од серијата Смут игранки.
За музичкиот избор на третата игранка поддржана од Скопско Смут, ќе биде задолжен другарот Васо, а пивата се уште од сега ставени на ладење. За време на игранката, цената на Скопско Смут е симпатични 80 синдикални динари.

 

[22.00] Audiobahn – Live Video Stream // Излет Кафе

DJ сет на Самоил Радински.

 

[22.00] Friday // Public Room

Рецептата за добар викенд вклучува pop, rock, funk, disco, soul песни со Lady Blue и шизење дур те држат нозе ~

Ако сакате да резервирате:
https://rezerviraj.mk/detali-za-nastan/friday-public-room-TrTzL или на телефон: +389 78 250 554

 

[23.55] Рингтонс // Клуб Маракана

It’s Friday we’re in love! 🙂
Овој петок, дружба со Рингтонс во Маракана!
Старт: 01:00h

Резервации по СМС: 075 274 032

 

[23.59] Orlando Julius & The Heliocentrics // МКЦ

ORLANDO JULIUS & THE HELIOCENTRICS (Nigeria/UK)

ORLANDO JULIUS vocal, tenor sax, organ
MALCOLM CATTO drums
JAKE FERGUSON bass
ADRIAN OWUSU guitar
JACK YGLESIAS percussion, flute
MATT ROBERTS trumpet
JASON YARDE baritone sax
LATOYA EKEMODE vocal, dancer

Билети во продажба во Југотон Рекордс, МОБ, МКЦ и онлајн на www.mktickets.mk и www.karti.com.mk.

 


 

 

 

Сабота 21.10.2017

[14.00] Hallow’s End Team Fireside Gathering! // Гоблин Друштвени Игри

Овој месец имаме изненадување од Гоблин Друштвени Игри – тимски турнир за сите!!!

На 21 октомври се слави Ноќта на вештерките или популарниот Halloween (малку порано од сите други, ама нема везе :))). Најјако ќе биде тоа што секој играч што ќе учествува на овој турнир ќе го добие специјалното ново Ворлок херојче Nemsy Necrofizzle! Ова слатко џуџенце може да го добиете само на Fireside Gathering турнирите кои се одржуваат овој месец низ целиот свет, а еден од нив ќе се одржи и во Гоблин!
https://goo.gl/xsjw74

За сите правила и начини на пријавување кликнете во линкот погоре.

 

[20.00] БОШ9 Проглас // Народен театар Гевгелија

Проглас е последното е издание на БОШ 9 кој помалку зборува, а повеќе кажува. Манифест за посветеност, постојаност и континуираност на алтернативната уметничка продукција. За повеќе инфо кликнете на линкот погоре.

 

[20.00] Steve Coleman & Five Elements + Marc Ribot Young Philadelphians // МОБ

STEVE COLEMAN & FIVE ELEMENTS (USA)

STEVE COLEMAN alto saxophone
JONATHAN FINLAYSON trumpet
ANTHONY TIDD bass
SEAN RICKMAN drums

MARC RIBOT & THE YOUNG PHILADELPHIANS + STRINGS (USA)

MARC RIBOT guitar
JAMAALADEEN TACUMA bass
AL MACDOWELL piccolo bass
CALVIN WESTON drums
AXEL LINDNER violin
JOON LAUKAMP violin
NATHAN BONTRAGER cello

Билети во продажба во Југотон Рекордс, МОБ, МКЦ и онлајн на www.mktickets.mk и www.karti.com.mk.

 

[21.30] Back2back – Meto&Zolja // Че Кафе Бар

Методиј Ристоманов и Елена Ристоманов пуштаат back to back.
Let the beats roll

 

[22.00] Saturday // Public Room

Saturday night fever mood?
Ќе се слушаат South Park и ќе се денса и ужива во добри пијачки со вкусно мезе ~

Ако сакате да резервирате: https://rezerviraj.mk/detali-za-nastan/saturday-public-room-8Byek или на телефон: +389 78 250 554

 

[22.00] Audiobahn – Live Video Stream // Излет Кафе

DJ сетoви на Бодан Јамакоски и Ulterior и целосен live stream.

 

[23.59] Funky Fresh #46 Vinyl Only // Капан Ан

Почитувани пријатели,

Funky Fresh со гордост ви претставува:

Funky Fresh #45 Vinyl Only
Сабота 21.10.2017 во клуб Капан Ан!

Boca 45 (Bristol, UK)
https://soundcloud.com/boca45

Домашна поддршка:

* DJ Goce SAF
DJ Chvare

Старт на полноќ, влез 150 ден. до 01ч, потоа 200 ден.

 

[23.59] Anthony Joseph // МКЦ

ANTHONY JOSEPH (UK)

ANTHONY JOSEPH vocal
ANDREW JOHN bass
CHRISTIAN ARCUCCI guitar
DENYS BATISTE saxophones
DAVID BITAN drums

Билети во продажба во Југотон Рекордс, МОБ, МКЦ и онлајн на www.mktickets.mk и www.karti.com.mk.

 


 

 

 

Недела 22.10.2017

[12.30] Social Sunday with Jumping Clay // Public Room

Повелете на уште една забавна работилница за креативни дечиња со глината Jumping Clay!
Овој пат ќе се изработуваат фигури во духот на Halloween.

Дечињата ќе можат да ја разбудат својата фантазија користејќи ја оваа полимерска глина која е мека, лесна, комплетно нетоксична, со мирис на јасмин и нежна текстура како ниедна друга глина.

Дојдете на неделно креативно и продуктивно дружење, бидејќи најдраги ни се нештата кои ги изработуваме сами!

Работилницата е отворена за дечиња од 4 до 15 години.
Билет за работилницата 200 ден.
Пријавување на contact@publicroom.org

 

[20.00] Craig Taborn Quartet + Paal Nilssen-Love Large Unit // МОБ

CRAIG TABORN QUARTET (USA)

CRAIG TABORN piano, keyboards
CHRIS SPEED tenor saxophone, clarinet
CHRIS LIGHTCAP bass
DAVE KING drums

PAAL NILSSEN-LOVE LARGE UNIT (Norway)

THOMAS JOHANSSON trumpet
MATS ÄLEKLINT trombone
KRISTOFFER BERRE ALBERTS tenor and alto saxophone
JULIE KJÆR alto saxophone and flute
KLAUS ELLERHUSEN HOLM alto and baritone saxophone
PER ÅKE HOLMLANDER tuba
KALLE MOBERG accordion
KETIL GUTVIK electric guitar
TOMMI KERANEN electronics
CHRISTIAN MEAAS SVENDSEN double and electric bass
INGEBRIGT HÅKER FLATEN electric and acoustic bass
ANDREAS WILDHAGEN drums, percussion
PAAL NILSSEN-LOVE drums, percussion

Билети во продажба во Југотон Рекордс, МОБ, МКЦ и онлајн на www.mktickets.mk и www.karti.com.mk.

 

Comments

comments