Фотографија: Мартин Јовчески

 

Понеделник 22.1.2018

[20.00] Недела на иранскиот филм // Кинотека на Македонија

„Слаткиот Вкус на Имагинацијата”
(Tame Shirin Khial/ Sweet Taste of Imagination)
Игран филм, Иран
2014 г., 94 мин., колор, ДЦП
Режија: Камал Табризи (Kamal Tabrizi)
Сценарио: Нагмех Самини (Naghmeh Samini)
Улоги: Шахаб Хусеини, Назанин Бајати, Надер Фала (Shahab Hosseini, Nazanin Bayati, Nader Fallah)

Гарус, универзитетски професор со голема имагинација и фантазија, ќе се заљуби во своја студентка. Нивната романса ќе биде загрозена кога еден негов конкурент ќе го натера Гарус да се однесува неетички.

 

[23.59] Боле // -1

Понеделнички ДЏ сет на Божидар Јовановиќ – Боле.

 


 

 

 

Вторник 23.1.2018

[18.30] Kreator / Vader i Dagoba vo Skopje! // МКЦ

Terrorvoid Promotions со гордост, ви го претставуваат најмасивниот метал концерт до сега во Македонија.

Kreator, Vader I Dagoba на 23ти Јануари 2018 година, ке го збришат Скопје, во склоп на вториот дел oд Европската турнеја на Kreator за Gods of Violence.

Ова е концерт кој ке го одбележи 10 годишното постоење на Terrorvoid Promotions, и на кој не му треба многу претставување.

Kreator после повеќе од 10 години, повторно доаѓаат во Скопје да го промовираат својот последен албум Gods of Violence! Со Vader I Dagoba како поддршка, ова е најава за МАСИВНО МРСЕН концерт!

Првите 200 карти ке бидат по промотивна цена од 1000 денари. После тоа карта ке биде 1200 денари. На врата 1500!

Карти ќе се продаваат на билетарата на МКЦ, и на сите продажни места од мрежата на МКtickets!

 

[20.00] Недела на иранскиот филм // Кинотека на Македонија

„Еднаш, Љубов и Предавство”
(Rouzegari Eshgh va Khianat/ Once, Love And Betrayal)
Игран филм, Иран
2014 г., 90 мин., колор, ДЦП
Режија: Давуд Бидел (Davoud Bidel)
Сценарио: Давуд Бидел (Davoud Bidel)
Улоги: Милад Кејмарам, Хомајун Ершади, Насрин Моѓанлу, Сахар Горејши, Хасан Јохарчи, Јамшид Хашемпур (Milad Keymaram, Homayoun Ershadi , Nasrin Moghanlou, Sahar Ghoreyshi, Hassan Joharchi, Jamshid Hashempour)

Праване и нејзината ќерка Ајен ќе доживеат една сосема неочекувана несреќа . Но оваа несреќа очигледно има свои корени во минатото на Праване, со кое таа веќе со години не сака да се соочи.

 

[20.00] Mamma Mia // МНТ

Времетраење: 180 минути |со пауза|голема сцена

Музика и текст: Бени Андерсон | Бјорн Улвеус | текст: Кетрин Џонсон | по приказната на: Џуди Крејмер
Режисер: Наташа Поплавска

Улоги:
Софи Шеридан – Нина Деан/Јана Стојановска *(за изведбата на 23-ти јануари улогата на Софи ќе ја игра актерката Нина Деан)
Дона Шеридан – Биљана Драгиќевиќ – Пројковска
Сем Кармајкл – Кире Ѓоревски
Бил Остин – Трајче Ѓоргиев
Хари Брајт – Владимир Јачев
Скај – Никола Наковски/Петар Стојанов *(за изведбата на 23-ти јануари улогата на Скај ќе ја игра актерот Никола Наковски)
Тања – Арна Шијак
Рози – Тања Кочовска
Лиза –Александра Павлова
Ели – Билјана Јовановска
Пепер – Стефан Спасов
Еди – Александар Михајловски
Свештеник – Борјан Тетиев

*Цените на билетот се следни:
1-5 ред – 1000 ден.
6-11 ред – 1200 ден.
12-17 ред – 1000 ден.
1 галерија – 800 ден.
2 галерија – 600 ден.

Билетите се пуштени во продажба на билетарницата во МНТ.
За подетални информации јавете се на +389.2.3230.304

 

[21.00] Шанкот е твојот пријател // Барбакан

50% попуст на сѐ што ќе се порача и ќе се ужива на шанк!

 

[21.30] Џемка 88 // Кино Карпош

Џем сешн, играње, пеење свирење, пиење, секој со својот талент.

 


 

 

 

Среда 24.1.2018

[19.00] Wine Stories and Jazz // Амигос Ресторан

Оваа среда винска едукација и џез опуштање во Амигос. Вината на Тиквеш и џез звуците на дуото на Шамба.

Мени за винската вечер по човек:
1. Стартер:Рончалина салата
Сервирано со: 2 чаши Chardonnay Special Selection, vintage 2017
2. Главно јадење: Бифтек со шарен бибер
Сервирано со: 2 чаши Cabarnet & Merlot Oak Edition, vintage 2016
3. Десерт: Крем бруле
Сервирано со: 2 чаши Alexandria Rose vintage 2016

Резервации на 071/230-314

 

[20.00] Свечено отворање | Maxifit студио во Скопје // Maxifit Skopje

По отворање на Maxifit EMS студиата во Белград, Загреб и Бања Лука, модерен EMS тренинг доаѓа во Скопје!

Повелете и пробајте го модерниот тренинг базиран на електро-мускулна стимулација EMS која е докажана како поефикасна од останатите стандардни тренинзи.

Само до 15 февруари – купите пакет тренинг со 20% попуст!

Адреса: Бул. Партизански одреди 27А, Скопје

Контакт за информации:
+389 2 3101516
xbodyskopje@gmail.com

 

[20.00] Недела на иранскиот филм // Кинотека на Македонија

„Сликовен Базен”
(Howze Naghashi/ The Painting Pool)
Игран филм, Иран
2013 г., 90 мин., колор, ДЦП
Режија: Мазиар Мири (Maziar Miri)
Сценарио: Хамед Мохамади (Hamed Mohammadi)
Улоги: Шахаб Хусеини, Негар Џавахеријан, Елхам Корда (Shahab Hosseini, Negar Javaherian, Elham Korda)

Марјам и Реза многу се разликуваат од другите луѓе, и таа разлика не е мала, затоа тие мора да се обидат да им докажат на другите дека ја надминале големата разлика со чудото на љубовта.

 

[20.00] Секс, дрога и рок ен рол // Драмски театар

Автор: Ерик Богосјан
Режија: Ристе Алексовски
Улоги: Сашо Тасевски

 

[21.00] Експеримент // МКЦ

Главна инспирација за претставата е книгата “The Lucifer Effect” на социјалниот психолог Филип Зимбардо, кој во своето дело ги анализира начините и методите преку кои системот и ситуацијата влијае на дехуманизацијата и деиндивидуализацијата на индивидуата, притоа постепено насочувајќи ја индивидуата да извршува злосторства „во име“ на системот.

Режија: Јане Спасиќ
Играат: Бојан Кирковски, Ненад Митевски, Мартин Јорданоски, Симона Спировска Костовска, Матеја Јанковска, Марија Јанчевска, Михаел Стојановски.

Резервации на: 023115 225 ( билетара на МКЦ), или на bileti@mkc.mk

 

[21.30] Уиски најт со веселата дружина // Љубов

Прашање: Што може луќето да очекуваат на овој настан?

Одговор: Луѓето на овој настан може да очекуваат разни видови уиски, по симболична цена од 100че. Сето тоа надополнето со одличен музички избор и еден куп прекрасни и убаво расположени луѓе.

 

[21.30] “Day Off-the next generation” // Браво Бар

Day Off – the next generation со своја свирка во Браво.

 


 

 

 

Четврток 25.1.2018

[14.00] Предавање „Првите жетвари“ // Музеј на Град Скопје

На 25.01.2018 (14:00) во Музеј на град Скопје ќе се одржи предавањето со наслов „The First Harvesters: early evolution of crop harvesting techniques in the Mediterranean”. Предавањето ќе го одржат Николо Маѕуко (Француски центар за научно истражување) и Хуан Хибаха (Шпански совет за истражување) и во него ќе се концентрираат на технолошката еволуција што ја следи појавата на земјоделството во неолитот.

 

[17.00] Thurdsay Burger Night // Distrikt Bar & Kitchen

Најдобрите бургери во градот овој месец добиваат upgrade! Прекрасен barbecue Jack Daniels сос подготвен од најдобрите готвачи кој што на бургерите им дава посебен вкус!

– A’la carte мени со 5 различни домашни премиум бургери
-Beer Towers- Златен Даб

Музика: ДЈ Васо

Резервирајте на 071/238-522

 

[17.00] Soul City // Subway Afterwork Residence

Denny Begic
https://www.mixcloud.com/dean-begic

DJ Flooder
https://soundcloud.com/dj-flooder

 

[18.00] Happy Birthday // Црно Бело

Како и цела година, така и во петок: опуштено, насмеано, повеќе/помалку пијано, разиграно, весело 😉

За музика не грижете се – гости, пријатели, персонал ќе фатат грамафоните (читај: маусите) во рака. Спремија и рапосред:

18:00 Marko Krstevski и Omeragić Erik
20:00 Роберта Цветковска и Мартина Баракоска
22:00 Nenad Trifunovski
23:00 Jakimova Sanja и Ivana Karaskakovska

 

[19.30] Визуелните уметности во МК – ХХ век / Мултумедијална уметност // Остен

Промоција на публикацијата „Визуелните Уметности во Македонија – ХХ век / Книга 2.: Мултимедијална Уметност“

Издавач: Остен Скопје
Автор на текстот: Соња Абаџиева
Промотор: Небојша Вилиќ

Оваа публикација се фокусира на строгата селекција на авторите од визуелните уметности во ХХ век, кои ги обележуваат зародокот, развитокот и подемот на визуелната емпирија што ги изместува кодовите на вообичаените дисциплини во оваа сфера на творештво. Акцентот е ставен на оние учесници во ликовното презентирање кои биле нагласено иновативни и поекспонирани на изложбите во државава и во странство, како аргументи подеднакво за нивната активност и вредносна стојност.

 

[20.00] Недела на иранскиот филм // Кинотека на Македонија

„Сосема Сам”
(All Alone/ Tanhaye Tanhaye Tanha)
Игран филм, Иран
2013 г., 92 мин., колор, ДЦП
Режија и сценарио: Ехсан Абдипур (Ehsan Abdipour)
Улоги: Мејсам Фархуманд, Армен Хованисијан, Ана Паносијан (Meysam Farhoomand, Armen Hovannisian, Anna Panosian)

Рангеру е тинејџер кој со своето семејство живее во Персискиот Залив. И покрај тоа што оди на училиште, тој му помага на семејството и продава риба во рускиот кампус каде живеат инженерите што работат во нуклеарната централа на островот. Еден ден тој ќе се сријатели со едно руско момче и ќе дознае дека сите странци треба да си заминат од Иран поради некои политички убедувања.

 

[20.00] Атена со пенис // Драмски Театар

Автор: Александар Русјаков
Режија:  Синиша Евтимов
Сценографија: Милан Несторов
Улоги: Рубенс Муратовски, Катерина Коцевска, Лазе Манасковски, Зоран Љутков, Гордана Ендровска, Филип Трајковиќ, Калина Наумовска, Александар Степанулески, Диме Илиев, Ванчо Иван Петрушевски, Гоце Тодоровски
КГ: Јана Стојановска, Емилија Мицевска, Благица Димитровска

 

[20.00] Моцартовите перипетии // Македонска Филхармонија

Диригент: Михал Нестерович (Полска)
Солист: Сања Ромиќ – обоа (Србија)
Програма:
В. А. Моцарт: Увертира од операта „Дон Џовани“ К. 527
В. А. Моцарт: Концерт за обоа и оркестар во C-dur, K.314/271k
В. А. Моцарт: Симфонија бр.38 во D-dur, K.504 („Прашка“)

 

[20.00] Тероризам // МНТ

Автори: Владимир и Олег Пресњаков
Режисер: Јордан Симонов

Извршен продуцент: Виктор Рубен
Сценограф и костимограф: Илина Ангеловска
Музика: Горан Трајковски
Плакат и анимација: Срѓан Јаниќијевиќ

Играат:
Гораст Цветковски
Славиша Кајевски
Никола Ацески
Николина Кујача
Сашко Коцев
Звездана Ангеловска
Марија Новак
Александар Микиќ
Кире Ѓоревски
Александар Михајловски
Александар Ѓорѓиески
Борче Начев
Драгана Левенска

Билетите се пуштени во продажба на билетарницата во МНТ.
*Цената на билетот е 300 ден. и четврток е слободен ден за студентите

За подетални информации јавете се на +389.2.3230.304

 

[20.00] Skopje Jazz Festival Annual Party with Kiril Kuzmanov Quintet // Менада

Традиционална постноводишна забава на Скопскиот џез фестивал со промоција на новите календари за 2018 и концерт на Кирил Кузманов Квинтет.

Кирил Кузманов – саксофон
Трајче Велков – труба
Гордан Спасовски – клавијатури
Кирил Туфекџиевски – бас
Благоја Антовски – тапани

Влез: Слободен

 

[21.00] Red House Band // Барбакан

Red House Band / Pop, Rock & Blues + 50% попуст на сѐ што ќе се порача и ќе се ужива на шанк!

 

[22.30] Mitrik //Samardziski [Room313] // Галерија Бадабум

И овој викенд ќе се врти многу техно, моќно техно и многу љубов во етерот и шизење.
Aleksandar Mitrik [Room313]
Aleksandar Samardziski [Room313]

 

[23.59] Thursday Shake // Епицентар

Shorty P и Irie Scratch и овој четврток се позади грамофоните во клуботEpicentar. Thursday Shake забавите продолжуваат, исто како и промоцијата на Johnnie Walker, Smirnoff и Gordon`s (100 денари).

 


 

 

 

Петок 26.1.2018

[16.00] Lady Blue // Барбакан

After Work со Lady Blue Band.

 

[17.00] Soul City // Subway Afterwork Residence

Dj Vaso
https://www.mixcloud.com/vaskonetkovski

Sonja Ismail
https://www.mixcloud.com/sonjaismail

 

[17.00] Аперитиво // Кино Карпош

#Апeритиво во Kino Karposh
Четврток, 17:00 часот.

Музика на винил w/ Бојан Чакра

+ Промотивни цени на селектирана група на вина од винарија Тиквеш
+ Промотивна ценa на Jameson
+ Вкусно мезе кое ви е веќе добро познато 🙂

 

[20.00] Недела на иранскиот филм // Кинотека на Македонија

„Коцка Шеќер”
(A Cube of Sugar/ Ye habe ghand)
Игран филм, Иран
2011 г., 116 мин., колор, ДЦП
Режија: Реза Миркарими (Reza Mirkarimi)
Сценарио: Мохамад Реза Гохари, Реза Миркарими (Mohammad Reza Gohari, Reza Mirkarimi)
Улоги: Реза Кијанијан, Негар Јавахеријан, Фархад Аслани (Reza Kianian, Negar Javaherian, Farhad Aslani)

Дејствието на овој филм се одвива во стара куќа во еден стар ирански град. Бидејќи најмладата сестра Пасандиде се мажи, сите нејзини постари сестри ќе се вратат во нивната старата куќа за да ѝ помогнат на мајка им во подготовките.

 

[20.00] Ничија Земја // МНТ

Данис Тановиќ/Александар Морфов
Адаптација и режија: Александар Морфов

Улоги:
Чики – Сашко Коцев
Цера – Никола Ацески
Нино – Александар Михајловски
Рамбо – Гораст Цветковски
Бошко, наредникот на српскиот камп – Александар Микиќ
Миле Прлиќ, офицерот на српскиот камп и фотограф – Славиша Кајевски
Чело, офицерот на босанскиот камп и камерман – Александар Ѓорѓиески
Мирза, босанскиот камп и камерманот на СНН – Борче Начев
Капетанот Дибоаи Калауза – Оливер Митковски
Џејн Ливингстон, новинарката на СНН – Камка Тоциновски
Генералот Смит – Ненад Анѓелковиќ
Деминерот – Никола Стефанов/Ненад Анѓелковиќ/Томе Станковски
Пјер, кампот на УНПРОФОР – Стефан Спасов
Сержант Маршанд, наредникот на УНПРОФОР – Григор Јовановски
Секретарката, кампот на УНПРОФОР – Кристина Гиева
Емир, босанскиот камп, војник и Џорџ во кампотна УНПРОФОР – Филип Миленкоски
Војникот, кампот на УНПРОФОР – Александар Иваноски
Секретарката, кампот на УНПРОФОР – Марија Кондовска
Војник во српскиот камп-Томе Станковски

Цената на билетот е 300 ден.
Билетите се пуштени во продажба на билетарницата во МНТ

За подетални информации јавете се на +389.2.3230.304

 

[20.00] Лет над кукавичјото гнездо // Драмски Театар

Режија: Ристо Алексовски
Превод: Марија Димовска
Сценографија и костимографија: Ѓорѓе Јовановиќ
Музика: Милан Димушевски
Асистент на режија: Емилија Спасова
Испициент: Жарко Намичев
Суфлер: Даница Илиева
Тон – мајстор: Димитар Илиоски
Светло – мајстор: Дејан Блажевски

Лица:
Мекмарфи – Сашо Тасевски
Сестра Речид – Емилија Мицевска
Сестра Флин – Соња Стамболџиоска
Хардинг – Благој Чоревски
Чизвик – Диме Илиев
Били – Златко Митрески
Мартини – Ѓорги Тодоровски
Бромден – Ненад Нацев
Д-р Спиви – Игор Ангелов
Ворен – Предраг Павловски
Вилијамс – Игор Георгиев
Кенди Стар – Мелита Софрониоска
Сандра – Александра Павлова

 

[21.00] Bossa Un Der Cover Band Live // Барбакан

Bossa Un Der Cover Band Live за разигран петок.

 

[21.30] ДЏ Вера Јанковиќ // Цреша Бар

Петочки Рок енд рол со Вера Јанковиќ.

 

[21.30] Jazz night w/ Marija Jazz Quartet // The Loft

уникатно jazz задоволство со Marija Jazz Quartet.
Најурбан поглед кон градот со најурбани звуци!

Состав на квартетот:
Марија Димитријевиќ – вокал
Дамир Имери – пијано
Кирил Кузманов – саксофон
Виктор Филиповски – тапани

Резервации на телефонскиот број: 071 272 000

 

[22.00] Čista Šminka Manifesto 65 The Death of a Disco Dancer // Радио Бар

Čista Šminka Manifesto полека но сигурно оди напред во нови предизвици. 65тото издание ќе биде во реномираниот скопски локал Радио Бар. Дојди на деиско композиции.

 

[22.00] Live Wire // Roxy Bar

Петочна епизода на високо-волтажен хард рок!
Балтик – Вокал
Damjan – Гитара
Гоце – Бас
Simeon – Тапани

 

[23.55] ElectrifiedRetroPlexSession // -1

Аудио патување со најсофистицираните techno_electro_leftfield house музики.

Martchin
https://soundcloud.com/martchin-martchin
https://www.mixcloud.com/martchin-triffo/

Marko Rikaloski
https://soundcloud.com/marko-r-1

 

[23.55] Midnajt Zabava so Robotek i Mirko Popov // Капан Ан

Тотална петочка атракција со Мирко и Роботек.

 

[23.55] Sonja Ismail & Darko Markovski // Епицентар

Sonja Ismail
https://www.mixcloud.com/sonjaismail/

Darko Markovski
https://www.mixcloud.com/darkomarkovski/

 


 

 

 

Сабота 27.1.2018

[13.00] Кино Карпош: Оскари 2018 // Кино Карпош

Во сабота, на 27-ми јануари Кино Карпош ќе го прослави 9-тиот роденден, а нивната „Филмска Академија“ ќе додели оскари за најдобрите актери во 2017.

Во 2018 ќе се доделуваат оскари за:

🏆 Најдобра групна маска
🏆 Најдобра поединечна маска

Роденденската забава стартува од 13ч. до 17ч. со Martin и Shale, проследена со свечената церемонија за доделување „ОСКАРИ 2018“. Од 22ч. роденденската забава продолжува со Machki.

Секој може да гласа на линкот тука: https://goo.gl/oN95fj

*Гласањето официјално се затвора во петок, на 26-ти јануари на полноќ.

 

[19.00] Снежана и седумте џуџиња // Драмски Театар

Режија: Димче Николовски
Сценографија: Сергеј Светозарев
Костимографија: Лира Грабул
Музика: Димитар Андоновски
Улоги: Александра Павлова, Трајанка Илиева, Калина Наумовска, Златко Митрески, Соња Стамболџиоска, Сања Арсовска, Игор Георгиев,
КГ: Александар Степанулески, Димитрија Доксевски, Мартин Минговски, Дритон Вејсели, Благица Димитровска, Емилија Мицевска, Бобан Алексоски, Дарко Карбески, Марко Илиќ

 

[20.00] Недела на иранскиот филм // Кинотека на Македонија

„Толку Блиску, А Толку Далеку”
(So Close, So Far/Kheli dour, kheili nazdik)
Игран филм, Иран
2005 г., 121 мин., колор, ДЦП
Режија: Реза Миркарими (Reza Mirkarimi)
Сценарио: Мохамад Реза Гохари, Реза Миркарими (Mohammad Reza Gohari, Reza Mirkarimi)
Улоги: Афшин Хашеми, Елхам Хамиди, Ашкан Ќатиби (Afshin Hashemi, Elham Hamidi, Ashkan Khatibi)

Д-р Алам, угледен специјалист по неврологија и успешен хирург, целосно е посветен на неговата професионална и општествена работа, поради што сосема го запоставува својот син Саман.

 

[20.00] Изложба на Вернон Џоунс // Concept 37

Дојди оваа сабота на изложба на Вернон Џоунс.

 

[21.00] Концертна промоција на албумот KUR VI // МКЦ

Концерт на Културно Уметнички Работници

Концертна промоција на албумот K.U.R.VI
27 Јануари 2018 (сабота), почеток 21.00
Младински Културен Центар

Цена на влезница во претпродажба 150 ден.
На ден на концертот 200 ден.

https://rabotnici.bandcamp.com/album/k-u-r-vi

 

[21.00] Session Selection // The Loft

Во сабота 27.01.2018 повелете на едно уникатно задоволство со Session Selection.
Најурбан поглед кон градот со најурбани звуци!

Резервации на телефонскиот број: 071 272 000

 

[21.00] What the Funk?! // Кафе бар Че

Методиј Ристоманов го оживува Че!
Фрли ги документите на работа и радувај се до крај на вечерта!

 

[22.00] Music Room with JUNE // Public Room

Скопскиот бенд June со свој концерт во Public Room!

Инди составот „Џун“ (June) е формиран во 2010 година, а како дел од него се Бојана, Данчо, Јане, Анте и Филип. June со својот специфичен микс на американски инди поп, со примеси на акустичен кантри поп и дава свежина на македонската инди сцена.

По концертот продолжени со одлична хаус и техно музичка селекција со DJ Constantin V ~

***
За резервација јавете се на 078 250 554.

 

[22.00] Трио во Олдскул // Олдскул

Трио-то составно од старите волци, Џоле Грујовски, Михаил Парушев и Дионис Стратров ќе свират Jazzy, Groovy, Funky песни. Она што го можат овие тројца врвни музичари, ретко кој може да ви го раскаже. Дојдете си на време, ќе има луда и незаборавна журка.

 

[23.55] Flooder & Micajkov // Епицентар

DJ Flooder
https://soundcloud.com/dj-flooder

Micajkov
https://soundcloud.com/andrejmicajkov

 


 

 

 

Недела 28.1.2018

[10.00] Social Sunday // Public Room

Пристигнува Social Sunday #2 ~

Време е за уште една забавна, креативна недела за целото семејство во Public Room!

Безгрижна забава за родители кои сакаат да уживаат во пријатна неделна атмосфера. Сè додека децата посетуваат една или повеќе работилници на кат 1 со професионални ментори по кулинарство, дизајн размислување, моделирање и сл. и ја надградуваат својата креативност, родителите спокојно ќе се дружат со своите пријатели во топол и опуштен амбиент во Јавна соба.

Јадење на денот: Семејна паста (за 4 лица) со намирници по избор

**За резервација на маса – 078 250 554

**Пријавете ги Вашите дечиња на некоја од овие работилници со пополнување на следниот онлајн формулар: https://goo.gl/forms/ZvPG53MKOwyIhLG03

 

[21.00] Морал // С26

Најдобрата македонска хард рок група на сите времиња МОРАЛ со мала помош на своите пријатели во организација на 3 гонга со концерт ќе го промовира својот најнов албум “Coffeine Blues”!

Билети во предпродажба по цена од 250 денари.

 


 

Comments

comments