Понеделник 24.4.2017

[20.00] Taste of Dalmatia // Public Room

Отворена покана за уживање во “храна за душу!” – како што ја нарекуваат гостите кувари од Задар, Игор Чупахин и Марсел Скарица храната која што ја подготвувале нивните баби и мајки, а тие биле благословени што ги наследиле нивните рецепти кои успешно ги надградиле додавјќи современ далматински шарм низ призма на зачини, сосеви и начин на сервирање.

За оваа пригода во Public Room ќе ни подготват типично приморско мени, зачинето со шмек од континентални намирници за балансирање на вкусовите и доживување на Далмација на вистински начин.

Менито можете да го погледнете на линкот погоре.

 

[20.00] Животот е прекрасен // МНТ

Николај Ердман
Адаптација и режија: Александар Морфов

Семјон Семјонович Подсекаљников – Никола Ристановски
Марија Лукјанова – Николина Кујача
Серафима Илинична – Звездана Ангеловска/Биљана Драгичевиќ– Пројковска
Александар Петрович Калабушкин – Сашко Коцев
Маргарита Ивановна – Тања Кочовска
Аристарх Доминикович Гранд- Скубик – Емил Рубен
Виктор Абрамович – Гораст Цветковски 
Сергеј Александрович – Славиша Кајевски
Григориј Пугачов – Никола Ацески
Алексеј Стаканов – Александар Ѓорѓиески
Аљоша Стаканов – Александар Михајловски
Клеопатра Максимовна – Арна Шијак
Раиса Филиповна – Тина Трпкоска
Отец Елпидиј – Александар Микиќ
Федја Петунин Глувонемиот – Никола Стефанов
Костја – Александар Михајловски
Снимателот – Кире Ѓоревски
Груња – Марија Новак
Зинка – Драгана Левенска
Иларион – Никола Кимовски
Тaња – Марија Димитрова
Ања – Анастазиа Христовска
Бабата – Анастазиа Христовска
Оркестар „Раскрши Се“
Ѓорѓи Димитров, Ѓорѓина Поповска, Стефан Манасиевиќ, Стефан Карастојанов и Никола Кимовски.

 


 

 

 

Вторник 25.4.2017

[12.00] Станица: Студентска 5.0 // Public Room

Петто издание на Станица: Студентска 5.0, настан посветен на промоција на работата на студентските и младинските организации во Македонија.

Станица:Студентска 5.0 ќе се одржи на 25-ти април (вторник), од 12:00 до 18:00 часот, во Центарот за дизајн и иновации „Јавна Соба“ во организација на Младински образовен форум, со поддршка од програмата Цивика Мобилитас.

Настанот е отворен за сите заинтересирани млади луѓе, студенти и останати посетители кои сакаат да посетат предавања кои ретко имаат можност да ги следат на факултетите, да се информираат и зачленат во организации отворени за нив, да учестуваат во работилници и да разменат искуства.

Детални информации на линкот погоре.

 

 

 

Среда 26.4.2017

[17.00] Фестивал на јадење книги бр. 7 // Pepper

Оваа година по седми пат ќе се случи традиционалната манифестација на правење (и јадење) храна која асоцира на читање и книги.

Бидејќи одредувањето главна тема од лани (Шекспир) се покажа како корисно, одлуката паднаа оваа година таа да биде – КНИГИ И НИВНИ ФИЛМУВАНИ ВЕРЗИИ. На располагање стојат куп наслови, па оправдувања од типот „не ми текнуваше што“ не се прифаќаат. Секако, доколку донесете и нешто друго поврзано со книги и читање вон главната тема ќе ви се важи.

Наградите повторно ќе се одредат со гласање, а на учесниците, освен „шведската маса“ од ваши дела (гледајте да не се претерано концептуални, туку и да се јадат), им следува и пијачка. ВАЖНО: ГЛАСАЊЕТО ПОЧНУВА ВО 18 ЧАСОТ, НЕМОЈТЕ ДА ДОЦНИТЕ!

 

[20.00] Животот на Молиер // МНТ

Автор: Михаил Булгаков
Режисер: Александар Поповски

Улоги:
Никола Ристановски – Жан-Батист Поклен де Молиер, познат драматург и автор
Сашка Димитровска – Медлен Бежар, актерка на де Молиер
Емил Рубен – Шарл-Вадле де Лагранж, актер со прекар „Регистар“, Отецот Вертоломеј, скитник – проповедник
Драгана Костадиновска – Луј Велики, кралот на Франција
Оливер Митковски – Жан Жан Бутон, згаснувач на свеќи и слуга на Молиер
Марија Новак – Мариета Ривал, актерка на Молиер
Нина Деан Гачиќ – Аманда Бежар, актерка на де Молиер
Игор Ангелов – Маркизот де Шарон, кариналот на град Париз
Дениз Абдула – Захарија Моарон, познат актер – љубовник
Никола Ацески – Маркизот де Орсињи, дуелант со прекар „Еднооки, помоли се!“

*Цената на билетот е 300 денари и слободен ден за средношколците.

 

[20.00] Opening Party // Drop In

Оваа среда се случува отворањето на новата продавница на Drop In. За музика задолжен е ДЏ Гоце САФ + 20 % попуст цел ден.

Локација: Бул. ВМРО бр. 7.

 

[20.00] Гала концерт – 70 години Македонска опера и балет // МОБ

Настапуваат:
Борис Трајанов
Ана Дурловски
Весна Ѓиновска Илкова
Ѓорги Цуцковски
Славица Петровска Галиќ
Марјан Јовановски
Ристе Велков
Сандра Митровска
Владимир Саздовски
Дарко Нешовски
Ирена Кавкалевска
Ивана Здравкова
Ирена Крстевска
Злата Тошевска
Никола Стојчевски

Диригенти: Бисера Чадловска и Иван Еминовиќ

Хорот и Оркестарот на МОБ

Режисер: Дејан Прошев

 

[20.00] Нашиот клас // Театар за деца и младинци

Режија:
Владимир Милчин

Играат:
Драган Довлев
Владимир Лазовски
Предраг Павловски
Бојан Кирковски
Ненад Митевски
Мики Анчевски
Мартин Јорданоски
Наташа Петровиќ
Симона Спировска
Емра Куртишова

 

[20.00] Queen Real Tribute // Станица 26

Најголемиот Queen Real Tribute проект ќе одржи повеќе часовен концерт во клубот Станица 26 на 26.04.2017 со почеток во 20:00 часот. Бенд кој свири концерти низ половина свет (само во Бразил одржаа повеќе од 70 концерти), и бенд кој работи на сите поголеми фестивали и Queen конвенции. Queen Real Tribute се препознатливи по прекрасната костимографија (костимите се најблизу до оргиналната костимографија на Queen), гитаристот свири на иста гитара како што свиреше Brian May, се со цел да биде најблизу до звукот на оргиналните Queen, интересно е што вокалистот ја има скоро истата боја на вокалот како големиот Freddie Mercury.

Online Tickets:
http://mktickets.mk/nastan/queen-real-tribute-stanica-26/

 

[20.00] Таен Евент во Јавен Алтернативен Простор // Јавен алтернативен простор Бла Бла

Драги пријатели, браќа и сестри, екипата од Бла Бла Тв на ново работно место – кафиќ, клуб, на градската плажа – Парк ве покануваат вас најблиските и нивните блиски, на интимно отварање на Бла Бла Клуб.
Вие другарите и другарките од бендовите, од сцената, од екипата, од малото дојдете да видите каде ќе се дружиме оваа пролет/лето/есен сезона.

 


 

 

 

Четврток 27.4.2017

[17.00] Tasting Ideas #4 – Spring Edition // Public Room

Заедничко пролетно будење. Будење на вашите бизнис идеи. Дефинирање и помош при реализирање на вашата идеја.
Дојдете на мезење и неформаен муабет за тоа што би сакале да промените во општеството.
Идеите можете да ги споделите со другите кои сакаат да ја слушнат и да ви помогнат со насока, сугестија, уште некоја идеја!

 

[20.00] Special Wine and Dine tasting night // Хотел Русија

На ден 27.04.2017 година, Hoten Russia & Spa, во соработка со Винарија Тиквеш, организира уникатен настан во единствениот SKY BAR, со почеток од 20:00 часот.

На настанот ќе може да пробате единствени, уникатни и специјални за Ваш вкус, приготвени менија од страна на нашите врвни готвачи.
Менито составено од 4ри ганга – предјадење, салата, главно јадење и десерт ќе можете за прв пат да го пробате заедно со извонредните специјални вина, претставени и презентирани од страна на стручните лица на винаријата.

Цена на менито: 1 800 денари / по лице.
Ве молиме Вашите резервации да ги потврдите најдоцна до 26.04.2017 година на
‎+389 72 246 085.

 

[20.00] Гласот на славејот // Македонска Филхармонија

Диригент: Даниел Рајскин (Русија)
Солист: Милена Арсовска – сопран
Програма:
Н. Крстевски: „Хипнагогија во Тулијанум“ *
O. Golijov: Три песни за сопран и оркестар *
А. Glazunov: Симфонија бр. 5 оп. 55 во b-moll „Херојска“

 

[20.00] Дон Кихот – Лудвиг Минкус (Балет) // МОБ

Диригент: Бисера Чадловска
Кореограф: Виктор Јаременко (Украина)
Асс. кореограф: Тања Вујисиќ Тодоровска
Сценограф: Андреј Злобин (Украина)
Костимограф: Гана Ипатиева (Украина)
Концерт мајстор: Јане Бакевски

Настапуваат:
Китри: Мими Поп Алексова – Атанасовска
Базил: Бобан Ковачевски
Балетскиот ансамбл и оркестарот на МОБ

Билетите се во продажба на билетарницата на МОБ 02/3118451, ЈУГОТОН ГТЦ 1-кат, и онлајн на www.mob.mk и www.karti.com.mk

 

[20.00] 80s & 90s with Miss Marquiz // Jazz In Skopje

Овој четврток, Marquiz се враќа со нејзините забави за играње на ритмичните звуци од неодоливите, страшни 80ти и харизматичните 90ти.

 

[20.00] Colors of Bra51l – прва самостојна изложба на Јаневска Маја // Концепт 37

Дојдете да го погледнете егзотичниот Бразил низ окото на Маја додека уживате во бразилските коктели Caipirinha/Caipiroska специјално направени за вас со вистинска Cachaca и по промотивна цена. DJ Rodrigo Marivalles ќе се погрижи да ве пренесе директно во Рио де Жанеиро преку ритамот на самбата.

 

[21.00] Tipsy Topsy Slurs  // Црно Кафе

Овој четврток во Црно Кафе ќе гостува Деника со својот ДЏ сет.

 

[21.30] Twelve Moons of Jazz // Станица 26

На 11-от Twelve Moons Of Jazz ќе гостува саксoфонистот Ivan Ivanov, припадник на младата генерација на џез артисти, кој своето музичко образование го стекнува надвор од земјата. Композициите напишани од Иванов покажуваат своја автентичност и структурна комплексност што е веќе докажана на неговиот прв албум „Wild Flower“ издаден од Skopje Jazz Festival Records. Во новиот проект станува збор за fusion jazz односно комбинација на динамична џез хармонија со импровизирани funk и други елементи од различни музчки правци.

Иван Иванов ќе биде придружуван од Стефан Миладинов, Гордан Спасовски, Blagoja Antovski и Трајко Симоновски.

По полноќ квалитетно раздвижување со џез сет на DJ Бојан Чакра.

Го забележуваме претпоследното издание на Twelve Moons Of Jazz во најавата на блискиот крај и разделба.

Влез: 150 денари

 

[23.55] The Ringtones // Клуб Маракана

The Ringtones:
Дина Јовановска – вокал
Симон Пеоски – гитара и вокал
Дарко Фотиновски – бас
Кристијан Лафазановски – тапаниВлез: Бесплатен.

 


 

 

 

Петок 28.4.2017

[16.00] Lucky Friday // Public Room

Вино, мезе, дружење, муабети ~
Вашата омилена сорта од Bovin, Traikovsky, Tikves Special Selection, Brzanov, Popov, Stobi на – 50%

Резервирајте за вашето друштво…
https://rezerviraj.mk/detali-za-nastan/lucky-friday-jha5L
078 250 554
contact@publicroom.org

 

[17.00] Red Bull Doodle Art Финале Македонија // Музеј на современа уметност

После недели интензивно чкртање, најпосле дојде моментот да дознаеме кој со својата имагинација успеа да се искачи до првото место!

Кулминација на настанот ќе биде прогласувањето на победникот кој ќе ја претставува Македонија на Глобалната Галерија.

 

[19.00] Урбан Фест // Сквер Јадран

Урбан Фест е меѓународен фестивал на живи статуи и други улични уметности. Ги славиме урбаните уметности и убавината на градскиот ритам.

Гости ќе бидат светски познати изведувачи од областа на живите статуи и 3Д графити артисти. А за урбаниот ритам ќе се погрижат:

28ми април, Петок, 19:30 – ОG! + MACI
29ти април, Сабота, 13:30 – Летечки Пекинезери
29ти април, Сабота, 15:30 – Boogieman
29ти април, Сабота, 19:00 – Шурбе
29ти април, Сабота, 21:00 – Фолтин

 

[20.30] Фонија – една декада // Јавен алтернативен простор Бла Бла

Една деценија од формирањето на Фонија.
Специјални гости Technicolor Lies и Young Husbands (Белград)

Влез: 200 денари

 

[20.30] WeekENDashki // Кафе Бар Че

Викендашки во ЧЕ
Фанкови, рокови (deadlines), дискови, и се друго од музичка турли тава.

 

[22.00] Showroom: Mary Poppins Quartet // Public Room

Вечер посветена на уживање во најдоброто од филмска музика! Because classics is classy ~

Настапуваат Ерна Шукри- виолина, Билјана Весковска- виолина, Љупка Манчевска- чело, Марта Маркоска- перкусии.

Затворете ги очите и слушајте!
https://rezerviraj.mk/detali-za-nastan/showroom-saso-popovski-trio-Y0Ftu
078 250 554
contact@publicroom.org

 

[22.00] Sweet Rapscallions // Beni’s Yellow Submarine

Sweet Rapscallions live promotion of LP Stereo Memory Live at Kanal 103 and more at Beni’s Yellow submarine.

https://sharla.bandcamp.com/album/stereo-memory-live-at-kanal-103-lp.

 

[22.00] Punk Fest-Positive Drinking Attitude // Rock Club Shadows

Positive Drinking Attitude – PUNK FEST SKOPJE
-Club Shadows – 28,29 април . Почеток: 22:00 / Влез: 100 ден.

28 APRIL:
-Dishumanity-Kragujevac/Serbia
https://www.facebook.com/pg/Dishumanity/about/?ref=page_internal#
-Presen Zrak Pez – Bitola/MK
https://www.facebook.com/pg/presenzrak/about/?ref=page_internal
-Disclass – Skopje/MK
https://www.facebook.com/pg/DISCLASS-179779958786081/about/?ref=page_internal
-Defekt – Skopje/MK
-Disease-Skopje/MK

29 APRIL
-Pankreas-Nikšić/Crna Gora
https://www.facebook.com/pg/PunkreasNiksic2003/about/?ref=page_internal
-Bitov Terror- Sofija/Bugarija
-Anti Future-Sofija/Bugarija
https://www.facebook.com/pg/antifutureband/about/?ref=page_internal
-Kaktus-Bitola/MK
https://www.facebook.com/kaktuspunkband/
-Spank-Bitola/MK
https://www.facebook.com/pg/Spankbt/about/?ref=page_internal

 

[23.59] Vinyl Only Tour // Минус Еден

Vinil Only Tour vol.2
by #WinMusicFreedom #StayYou

Sirko Müller [Tokomak, Berlin]
Stojche [Tangible Assets, Berlin]
Nikola Rizov
Maci Stojanovic

Влез: 200 МКД

 

[23.59] Bandix // Клуб Маракана

Петочка дружба со Bandix. Резервации:
078216544.

 


 

 

 

Сабота 29.4.2017

[17.00] Мајсторот и Маргарита // МНТ

Режисер: Иван Поповски
Мајсторот — Дејан Лилиќ
Маргарита — Драгана Костадиновска
Воланд/Афраниј — Никола Ристановски
Понтиј Пилат — Јордан Симонов/Алтернација-Гораст Цветковски
Иван Николаевич — Бездомни — Сашко Коцев
Каровјев — Оливер Митковски
Мачорот Ханс Бехемот — Петар Мирчевски
Азазело — Ѓорѓи Јолевски
Хела — Ана Стојановска и други

 

[19.30] Славниот Фредерик Бегбеде во Скопје // Public Room

Фредерик Бегбеде – еден од најпознатите писатели во светот – гостин на ТРИ!

Фредерик Бегбеде, еден од најпопуларните претставници на француската и европска книжевна сцена, автор на романите „399“, „Љубовта трае три години“, „Романтичен егоист“, ќе го посети Скопје по покана од својот македонски издавач, Издавачкиот центар ТРИ. „Лошото момче“ на француската книжевност доаѓа да го промовира својот последен роман преведен на македонски јазик, „Уна и Селинџер“, но и да ја запознае својата многубројна публика во Македонија.

 

[20.00] Swedish Film: Avalon // Кинотека на Македонија

The Embassy of Sweden in Skopje, in cooperation with Kinoteka, would like to invite you to two screenings of the Award winning Swedish Film “Avalon”, on April 29 and May 4, 2017 at 20:00 hours at Kinoteka.

Free entrance!

NOTE you will need to reserve your tickets at Kinoteka at 02/3065968

 

[21.00] Rakija Night #2 // Public Room

Дуња. Кајсија. Мезе. Уживање. Април. Сабота. Отворено небо. Оуштање.

Резеврирајте си простор за мезе и дружење~
https://rezerviraj.mk/detali-za-nastan/rakija-night-1-yykIc
078 250 554
contact@publicroom.org

 

[23.59] Funky Fresh 034 // Капан Ан

Најбитниот Funky Fresh настан овој месец!

Funky Fresh & Jegermeister ви презентираат:
Сабота 29.4.17 – Funky Fresh 034 @ Капан Ан

„Astronomic Delight„ release party со:
DJ Propo’88 The Insomniac (NL) feat. Corto Maltez (NL)
– DJ Гоце САФ
– DJ Чваре

Старт на полноќ, влез 200 денари.

 


 

 

 

Недела 30.4.2017

[12.00] Денес се е џез! // МКЦ

Деветчасовен целодневен џез хепенинг под отворено небо.

На 30 април, по повод Интернационалниот ден на џезот, пред платото на МКЦ со почеток во 12 часот, за прв пат ќе се одржи манифестацијата под наслов Today it’s all about jazz! (Денес сѐ е џез!).

Станува збор за деветчасовен џез хепенинг со кој Здружението на џез музичари и слободни уметници – ЗЏМ Скопје, се вклучува во мрежата на светски организации кои го одбележуваат овој ден за што има и официјална потврда од страна на Телониус Монк Институтот за Џез.

 

Comments

comments