Понеделник 25.9.2017

[21.00] Tonal • Music Monday // Рок Кафана Рустикана 2.0

Повелете на Noir Blues/Jazz во Rustikana 2.0

 


 

 

 

Вторник 26.9.2017

[20.00] Floating through space with Sarah Mace // Плоштад Мајка Тереза

Пригответе се за првото приземјување директно од вселената!!!
Вселенскиот брод “Floating through space with Sarah Mace” слетува на 26ти септември во 20.00 часот, на плоштадот „Мајка Тереза“, пред платото на МОБ.

Поминете 1 час на земјата во духот на креативно бескраен, неуморно уникатен и безкомпромисно футуристички карактер на вселенски звук!

Под отворено небо,
на бесплатна незаборавна вселенска забава и авантура!

Капетан: Sarah Mace (вокал, харфа)
Стјуардеси: Теа Богатинова, Калина Велковска (вокали)
Аранжери: Неврус Бајрам, Иван Петровски (гитари)
Музички акаунти: Филип Димишковски (клавијатури), Виктор Филиповски (прекусии), Александар Ванчовски (тапани)
Режисер: Дејан Митровиќ (бас гитара)
Судика: Јана Петровска
Инженер: Горан Гешовски
Шеф: Ивица Јанкуловски

 

[20.00] Street photography exhibition by Elena Fidanska // Berlin bar und kaffee

Изложба на фотографии на Елена Фиданска.

 

[21.00] Concert: Birth of the Cool // Public Room

9 музичари, вторник, 9 вечер!

Кирил Кузманов- сакс, Трајче Велков- труба, Иван Иванов- сакс, Сашко Николовски- тромбон, Горан Јанев – Маче – хорна, Александар Нинич- туба, Гордан Спасовски- клавијатури, Кирил Туфекчиевски- бас, Славчо Коцев- тапани.

Уживање во “Birth of the Cool” на Мајлс Дејвис!

 

[22.00] Dance Party – T.K „Dance“ // МКЦ Клуб & Ресторан

Повелете на забава многу поразлична од сите останати во градот. Забава преполна со многу дружба и танц, а секако можете да си донесете и некое ваше другарче кое не танцува, бидејќи забавата е од отворен тип.

ВАЖНО: На почеток од танцовата забава од 21:30 до 22 часот со „Салсеросите “ од Т.К.„DANCE“ ќе се повежбаат учените фигури во месец Јуни од BEGINNER Salsa Casino De Rueda.

 


 

 

 

Среда 27.9.2017

[17.30] Design & Cocktails • 3D Game Design // МКЦ Клуб & Ресторан

Коктел дружба 3 • 3D гејм дизајнери 🙂

Design & Cocktails • 3D Game Design е отворен настан наменет за сите оние кои сакаат да се запознаат со новата Академија за 3D Гејм Дизајн /Academy for 3D Game Design, која за прв пат ќе стартува од октомври оваа година.

Настанот се одвива во опуштена атмосфера со коктел понуда од MKC Club & Restaurant и гратис коктели за првите 20 пријавени лица! 😉

Програма во линкот погоре.

 

[22.00] L’Ensemble Folklorique des Maenades // Менада

L’ENSEMBLE FOLKLORIQUE DES MAENADES е збир на седум музички „сличномисленици“, кои по некоја вселенска случајност се наоѓаат во Скопје (само) оваа недела. Ова ќе биде нивни прв (и подолго време веројатно единствен) настап, на кој ќе отсвират два сета оригинална музика, која жанровски лежи на тромеѓето на креативниот џез, современата класична музика и амбиенталната бучава.

Јордан Костов (хармоника / мелодика)
Нинослав Спировски (кларинет / сопран саксофон)
Бисера Базер (тромбон)
Гоце Наумов (удиралки / електроника)
Антоние Весковски (удиралки)
Филип Букршлиев (ел.гитара)
Дени Омерагиќ (контрабас)

 


 

 

 

Четврток 28.9.2017

[16.30] Thirstdays со Skopsko Smooth // Концепт 37

#НЕСУМ ОБИЧНА AFTER-WORK ЗАБАВА – секој жеден четврток, со Skopsko Smooth, во Concept 37, од 16.30 часот!

Овој четврток (28.09) е наменет за  DJ Vaso – дојди, опушти се, забавувај се и земи Smooth маичка дизајнирана од Drash, Hrom, Name.

 

[18.00] 42. MOT 2017 // МКЦ

42. international theatre festival МОТ 2017
www.mot.mk

///
*За сите претстави има обезбедено превод на македонски јазик

Билети за 42. МОТ 2017
МОТ МК ПРЕГЛЕД и МОТ+:
претпродажба 200,-, продажба (од 28.09) 300, –
МОТ 2017:
претпродажба 200,-, продажба (од 28.09) 300, –

Билетите се продаваат на билетарницата во МКЦ.
Работно време: секој ден од 13:00 до 20:00 ч
bileti@mkc.mk

 

[21.00] RevoSummer изложба // Кафе бар Љубов

Изложба од вашите предобри фотографии за оваа сезона на #RevoSummer!
Дојдете на дружба, фотки и специјални коктели за да го испратиме летото со веселба!

 


 

 

 

Петок 29.9.2017

[17.00] Che Foodies – friday afterwork // Че Кафе Бар

Петочки после работа, ќе се сецкаат сендвичи, ќе се мези и ќе се пивка на тотално лабава атмосфера! Сендвичите се од куќа, а после тоа вечерта се продолжува со Ризински.

 

[23.59] Btkrsh & Audiobahn Night w/ Martchin & Bodan Jamakoski // Капан Ан

Btkrsh & Audiobahn Night @ Kapan An!

Martchin [Btkrsh]
http://www.mixcloud.com/martchin-triffo/
https://soundcloud.com/martchin-martchin

Bodan Jamakoski [Audiobahn]
https://soundcloud.com/bodan-jamakoski
https://www.facebook.com/audiobahn101/

 

[23.59] Flooder & Ison // Епицентар

ДЏ сетови на Flooder и Ison за последниот петок за оваа летна сезона.

 


 

 

 

Сабота 30.9.2017

[14.00] Fireside Tavern Brawl Special Event! // Гоблин Друштвени игри

На 30 септември ќе има специјален Хартстоун евент каков досега не сме имале кај нас!

Ќе имате единствена можност во живо да ги бодрите членовите на тимот на Гоблин, кој токму тогаш во Гоблин ќе игра на интернационалниот онлајн турнир – Fireside Gathering Brawl!!! На турнирот на кој ќе учествуваат преку 20 тимови (таверни) од цела Европа, нашите стратези Давид Стојановски, Андреј Иванов и Иван Џајков ќе се натпреваруваат за вредни награди, сместени во една од просториите во Гоблин, а од настанот ќе може да следиме и стрим во живо!

Повеќе инфо во линкот погоре.

 

[18.00] Reborn роденден: Музеј Дебар Маало // Дебар Маало

Втор роденден на Reborn – „Музеј Дебар Маало“.

Во музејот на Reborn ќе има вкупно 6 простории, секоја од нив сместена во различно кафуле во Дебар Маало и посветена на различен аспект од локалната култура и уметност:

[Vinyl] Соба за аудио (со нон-стоп концерти на домашни бендови)

Куратор: Михаил Намичев
Бендови: Funk Shui, Khara, Pluto’s Doubts, Contact 59, Sunset Cruise, Fierce

[Синдикат] Соба за фотографија

Куратор: Александра Костадиновска
Фотографи: Виктор Наумовски, Лилика Стрезоска, Горан Поповски, Натали Башоски, Иван Дургутовски, Горјан Гилевски (Prozus), Весна Пукич, Мартин Јовчевски, и други…

[Casa di Borbone] Соба за сликарство

Куратори: Мери Цветковска и Игор Таневски
Сликари: Милан Андов, Ангел Миов, Атанас Т. Ботев, Маја Кировска, Јана Јакимовска, Велимир Жерновски, Борче Богоевски, Инес Ефремова, Елена Чемерска, Викторија Поповска, Марко Вујисиќ, Антонио Арангелковиќ (Tonyo San), Гала Насева, Иван Ивановски, Христина Зафирковска и Марија Сортировска, Александра Ацеска и други…

[Кантина] Соба за филм

Куратор: Ана Јакимска
Филмови на: Милчо Манчевски, Ѓорче Ставрески, Марија Апчевска, Марко Ѓоковиќ, Владимир Митревски, Косара Митиќ, Дина Дума, Тамара Котевска, Трифун Ситниковски, Лидија Мојсовска, Андреј Георгиев, Гоце Цветановски, Кристина Ризоска, Бранко Костески, Вардан Тозија, Даријан Пејовски, Борјан Зафировски, Жарко Иванов, Георги Унковски, Владимир Лукаш, и други…

[Локацијата е TBA] Соба за скулптура

Куратори: Илија Димкоски и Кројан Бојан
Склуптура: За прв пат пред јавноста ќе биде изложена „Асфиксија“, скулптура на неверојатниот Жарко Башески

[Бруклински] Museum gift shop (да не речеме – Reborn pop-up shop)

Куратор: Теодора Ваклински
Рачно изработени производи од: Ѓорѓи Десподов, 0.10error of harmony, Андреј Павлов, Карло Хорват, Микери, Cactus, Матеја Николиќ, и други…

///

Следете нè деновиве внимателно за повеќе инфо, наполнете ги џебовите со конфети и дојдете жедни во сабота зашто ќе треба соодветно да наздравиме.

 

[18.00] Reborn: Музеј Дебар Маало / Соба За Сликарство // Casa Bar

Casa Bar оваа сабота како дел од Музеј Дебар Маало ќе биде „Соба за Сликарство“.

Куратори: Мери Цветковска и Игор Таневски
Сликари: Милан Андов, Ангел Миов, Атанас Т. Ботев, Маја Кировска, Јана Јакимовска, Велимир Жерновски, Борче Богоевски, Инес Ефремова, Елена Чемерска, Викторија Поповска, Марко Вујисиќ, Антонио Арангелковиќ (Tokyo San), Гала Насева, Иван Ивановски, Христина Зафирковска и Марија Сортировска, Александра Ацеска и други…

За жузика и добра журка се задолжени Соња Исмаил и Зоки Бејбе.

 

[18.00] Reborn / Bojan Chakra / In the Mood // Bruklinski Jazz Bistro bar

Во сабота (30.09.2017), од 18 часот, имате отворена покана да се појавите на вториот роденден (дел од него) на Reborn во Bruklinski, омиленото jazz bistro што од 18 до 21 часот ќе биде мал музеј или gift shop (Reborn pop-up shop) 🙂

Куратор: Теодора Ваклински
Рачно изработени производи од: Ѓорѓи Десподов, 0.10error of harmony, Андреј Павлов, Карло Хорват, Микери, Cactus, Матеја Николиќ, Меи Ро, и други.
JAZZ ON VINYL – Bojan Chakra

По роденденското наздравување, ќе уживаме со blues & jazz звуци на IN THE MOOD, од 22 часот, до сам крај.

 

[18.00] Sketch -A- Sketch: Изложба на скици и постери од Ана Здравкова // Социјален центар Дуња

Изложени ќе бидат дигиталните постери наспроти оригиналните скици од серијата Celestia, одбрана содржина од минатогодишниот интернет предизвик Inktober и одбрани други скици и илустрации. Посетителите ќе имаат можност да купат стикери од последната серија на Ана и ќе може да си нарачаат постери од истата серија.

Изложбата започнува во 18:00 часот во просториите на Социјалниот Центар Дуња, а во 19:00 ќе има официјално отворање на истата од страна на Долорес Поповиќ, млада глумица од Факултетот за Драмски Уметности.

 

[22.00] ∆|Tr Native State // Нано Бар

Come to create together an ∆ltrNative State
An ∆ltrNative State where the present will be gone, fantasy would be part of the reality so we could take the brakes off.
An ∆ltrNative State where we will think clearly and not thinking at all… and it would feels right…
An ∆ltrNative State where we will stop trying to control things and we will go somewhere else…

 

[23.30] Crveni Karton и Kaktus // Rock Club Shadows

Crveni Karton доаѓаат во Rock Club Shadows!
Одлична музика и незаборавна забава се неизбежни!
Локална поддршка: Кактус
Влез: 100ден

 

[23.59] Ехо Од Далечното Минато #18 // Капан Ан

По 18ти пат Ехо Од Далечното Минато презентирано од:

– Драган Б. Костиќ
– Гоце САФ
– Чваре
– Хајпертек

Старт на полноќ, влез 100 ден. до 01ч, а потоа 150 ден.

 

[23.59] Baloski & Ana Malo // Епицентар

ДЏ сетови на Baloski и Ana Malo за последна сабота за оваа летна сезона.

 


 

 

 

Недела 1.10.2017

[11.00] One More Try // One More Try

ONE MORE TRY – skateboarding mayhem

Program:

11:00 – 14:00 – MNT (Mother Theresa Square – https://goo.gl/maps/G3Vm8CadDRF2)
– Grind House Manual Combos
– Error of Harmony Wallrides & No Complies
– Popcorn Skate Co. Best Line

14:00 – 15:00 – Pilgrimage through the streets from MNT to KEJ with surprise pop-ups on route – Cash for Tricks by DropIN & XMKD.com

15:00 – 19:00 – KEJ (Stone Bridge – https://goo.gl/maps/SUQUtqcC9Y32)
– Creature x Magenta Rail Jam
– S.A.M. Longest Ollie
– S.K.I.R.O.L Powerslides & Hippiejumps
– Friction Kicker to Barrel Jump

13:00 – 01:00 [0.10]error of harmony Pop Up Shop and video promotion @ Acantus gallery (next to Jukebox caffe)
(https://goo.gl/maps/KiQdd2k5Tqu)

21:00 – 02:00 – After-Party – GOCE (https://goo.gl/maps/r7u6LjZi6rq)

 

[12.00] 0.10 error of harmony // Галерија Акантус

>>>support your local scene<<<
_pop up shop
_video screening
_photo exibition
_sounds: martchin

 

[16.00] Мотивациски Викенд 4 // МОБ

Она што во март 2014 започна како иницијатива на 6 волонтери на Младите можат, продолжи како концепт наречен Мотивациски викенд!

Викендов ќе се случи четвртиот по ред настан за мотивација, инспирација, вмрежување и успех.

Мотивациски викенд е настан од отворен карактер, кој има за цел да ги прикаже личните приказни на успешни професионалци од Македонија и со тоа да ги мотивира младите да работат и да инвестираат во својот личен и професионален развој.

Влезот е бесплатен, а присуството задолжително.

 

[16.00] Balcan Riot 4 (raat edition) // Бла Бла Бла Клуб

Ново издание на Balcan Riot.

Xrana A Ne Oruzje
https://www.facebook.com/HranaANeOruzje/
High Voltage : Genre. Hard Rock Blues Rock Funk Rock
https://www.facebook.com/HighVoltageRnR/
Conspiracy : Genre – thrash meta
https://www.facebook.com/Conspiracy-1811090085776822/
Swatovski : Genre – дисхармоничен меланхо-панк
https://www.facebook.com/pg/swatovskies/about/?ref=page_internal
Puka Kozmetika : Genre .RAP HIP HOP REGGAE
https://www.facebook.com/Puka-Kozmetika-Fan-Club-267279399312/
Demoniac Insomniac : Genre.Psychedelic
https://www.facebook.com/Demoniac-Insomniac-
135092436501397/
Чума : Genre. Black Metal
https://www.facebook.com/blackplague1903/
Komunalna Higena
Genre Oi Punk! 101% Anti PC
https://www.facebook.com/pg/Комунална-Хигена-48467439161/about/?ref=page_internal

 

Comments

comments