Фотографија: Кристина Нановиќ

 

Понеделник 3.9.2018

[09.00] „Актуелен Момент во современата македонска фотографија“ // НЛБ Галерија

Пресек на творештвото на автори од ФСМ во последните неколку години.

 

[19.30] Изложба на иницијативата Донирај Уметност // Kic Qik

Изложба на уметнички дела собрани од иницијативата ДОНИРАЈ УМЕТНОСТ. На 24.07. оваа година, дел од Атина и нејзината околина беа опустошени од страотен пожар. Оваа колекција ќе биде донирана од градот Скопје до градот Атина во знак на солидарност и пријателство следејќи го примерот на грчките уметници кои донираа уметнички дела по катастрофалниот земјотрес во Скопје.

 

[00.00] Havanа Mondays со Bionda // Летна Хавана

И овој понеделник ќе слушате многу поп-рок хитови изведени од Bionda, а стандардно пијачките на 50%.

 


 

 

 

Вторник 4.9.2018

[19.00] Изложба на студентите од Втората генерација од М3ДС // Младински Културен Центар

М3ДС Академијата за 3Д и гејм дизајн ги поканува сите љубители на 3Д моделирање, креирање карактери, анимации, игри и околини, како и сите останати коишто сакаат да ги поддржат, на нашата прва изложба на нивните студенти од Втората генерација на Академската година во М3ДС.

 

[20.00] Промоција, Белиот трофеј, Скопје // Кантина

„Белиот трофеј“ го следи трнливиот пат кон успехот на Блаже Аризанов, роден во осиромашено семејство во струмичкото село Борисово, кој во 2011 заминува во Индија и по 4 неизвесни години ја основа компанијата Стеј анкл (Stay Uncle), која за кратко време предизвика вистинска револуција во древната земја.

 

[20.30] An Evening with Bona Dea // Биртија Паб

Bona Dea.

 

[21.00] Expat MeetUp with In The Mood Duo // Винил

Од овој вотрник, па секој нареден БЛУЗ у Винил. Live & Acoustic so “In The Mood” Duo.

 

[21.30] Burger Tuesday // Рок Кафана Рустикана 2.0

Во текот на целиот ден бургер менито ќе биде на 20% попуст.

 

[22.00] Ex Yu Rock Hits with Epigram // Пивница Стар Град

Број за резервации: 076 462 372

 

[22.00] The (R)evolution // Епицентар

Главните 3 децении во хип-хоп музиката од крајот на ’80 и почетокот на ’90 до денес. Настапуваат: DJ Drazi Drags, Dj Gloomie i DJ OG. Секој од нив ќе се погрижи неговата деценија да ја претстави на најдобар можен начин.

Во сетот на DJ Drazi Drags ке се организира freestyle contest. Победникот ке добие награда од 1000 денари. Заинтересираните нека пишат и со селекција ќе бидат избрани четворица кои ке се натпреваруваат.

Влез: 100 денари.

 

[00.00] Шизи во вторник со SureShotz // Летна Хавана

Shorty P и Irie Scratch се враќаат како тандем позади грамофоните. Пијачките ќе бидат стандардно на 50%.

 


 

 

 

Среда 5.9.2018

[14.00] Steak Break // Дистрикт

Секоја среда и петок Steak Break во Дистрикт Бар и Ресторан.

 

[16.00] Wine&Jazz // Амигос Ресторан и Бар

Намалување на флашите вино од -20% и музиката на Шамба и Иво.

 

[17.00] Tote Party {05.09} // Ерор Колектив

Во среда (05.09) во error kolektiv
– цртање Tote торбички со Em EllephantskiATAMISergej Spirovski и Aleksandar Nestorovski
– музика со OG.
Со почеток во 17 часот, до затворање во 20 часот, diy session и добра музика.

 

[19.00] Втор роденден + Отворен час со Театар на Навигатор Цветко // Јавна Соба

Театар за сите го одбележува својот втор роденден и по тој повод, освен на забава, ве поканува и на првиот Отворен час за оваа академска година! Гости се актерите Театар на Навигаторот Цветко:  Наталија Теодосиева, Ивана Павлаковиќ, Симона Димковска, Владимир Петровиќ, Стефан Вујисиќ, Горан Ников и Мартин Манев.

 

[19.00] Stressed out? [Младите можат да дискутираат] // Младите Можат

Дискусија и вежби за справување со стресот како секојдневие.

 

[19.00] Епицентар Wednesday: Maggie & Martchin // Епицентар

Your favorite mid-week party
hosted by>> Bodan Jamakoski

Maggie Popova
[Btkrsh, CodeXX, Desonanz Festival]

Martchin [Martin Canacevic]
[BtkrshDesonanz Festival]

 

[20.00] Tribute to Freddie Mercury // Аеродром Бар

Freddie Mercury tribute во Капитол Мол – Аеродром Бар.

 

[20.00] Прослава по повод една година постоење на магазинот ШУМ // Че Кафе Бар

Прв роденден на магазинот ШУМ.

 

[21.00] Beertija Pub Quiz Vol.10 // Биртија Паб

Оваа недела, гејммастер Даре се враќа, со co-host Petar Pete Grchevski, претставник од минатонеделните победнице Normies(C). Ќе има тематски прашања што ќе ве потсетат на средношколските денови или ќе ве припремат за новата учебна година.

 

[21.30] Blues & Beer are for Friends // Рок Кафана Рустикана 2.0

Во среда блуз со Saso Gorgevski и Nikola Jimmie Petrovski ака InThe Mood Блуз Дуо и 3+1 пиво пакети со Хајнекен, Аместел, Лашко и Кромбахер.

 


 

 

 

Четврток 6.9.2018

[10.00] AmsterDama // Јавна Соба

АмстерДама се врати во Скопје. Новите есенски парчиња со нетрпение ве чекаат во Јавна Cоба.

 

[16.00] Gourmet Burger и DJ Jan Ko Nen // Амигос Ресторан и Бар

Gourmet Burger и DJ Jan Ko Nen

 

[17.00] Thursday Burger Night // Дистрикт

Секој четврток во Дистрикт бар и ресторан, промоција на нивните бургери.

 

[17.00] Друга Приказна // Музеј на современа уметност

Третото издание на книжевниот фестивал „Друга приказна“ ќе се случи од 6 до 9 септември 2018 во Музејот на современа уметност во Скопје. Добитничка на главната награда е хрватската писателка Оља Савичевиќ Иванчевиќ.

Главната тема на фестивалот е: Идентитетот како претстава.

Учесници на фестивалот ќе бидат триесетина писатели и теоретичари од регионот и од нашата земја:
Оља Савичевиќ Иванчевиќ, Сибила Петлевски, Радмила Лазиќ, Марко Погачар, Јелена Анѓеловска, Биљана Космогина, Енес Халиловиќ, Драган Протиќ, Стефан Бошковиќ, Дејан Илиќ, Владислав Христов, Иван Димитров, Стефан Митиќ, Даница Вукичевиќ, Петра Митиќ. Специјален гостин на фестивалот ќе биде белградскиот поп електро бенд ЕПП.

 

[18.00] #ПочниСоВодно+дјСлаве // Водно Милениумски Крст

СТАРТОТ е од КочоРацин во 18:00 Часот.

Не заборавај, можеш со точак, можеш пешки.
Од некаде мора да се Почне
Почни со тренинг,
Почни со дружба,
#ПочниСоВодно

 

[18.00] Gin & Tonic night // Булевард Бар

18:00pm — Ringtones (acoustic)
20:00pm — Aleskandar Jordanov (DJ set)

 

[19.00] Horror Night // Синеплекс

Проекција на The Nun

 

[20.00] DJ GOCE & DJ CHVARE Vinyl Convention pre-party // Винил

Винил конвенцијата која ќе се одржува во октомври захтева овие двајца гласноговорници на овој прекрасен материјал винил да одржат повремени истапи и да не речеме настапи и за овој четврток се одлучија токму Винил да биде местото каде ќе раскажат нешто повеќе за конвенцијата преку грамофоните.

 

[20.00] Пиколомини – Бела птица, црн бран LP/CD – промоција // Ла Кања

Третиот албум на како што дел од музичката јавност ќе каже „понекогаш популарниот“ соло артист/one man band Пиколомини. Наследникот на „Меѓу митови и бомби“ од 2014 година се вика „Бела птица, црн бран“ и излегува овој четврток. Се работи за 10 нови ствари направени во post punk/indie/new wave манир, но со многу стилски варијации кои го прават овој албум вистински предизвик за секој пар љубопитни уши.

 

[21.00] Latino Night // Плеј Хаус Кафе

Ритaмoт нa Кубa и Дoминикaнa во Playhouse Cafe овој четвртoк сo пoчетoк oд 22 чaсoт.

 

[21.00] Mojito Variations Night // Цреша Бар

Четврток е вечер со Мохито и неговите варијанти, затоа дегустирајте ги по намалени цени.

 

[21.30] American Whiskey Night // Рок Кафана Рустикана 2.0

Овој четврток на промоција од 20%  #FourRosesBourbon и #WoodfordReserveBourbon, а на музичкиот репертоар Audioskopje.

 

[22.00] Ex Yu Rock @Studio Pub With Epigram // Студио Паб

Број за резервации: 070 467 228

 

[23.30] Во Четврток на Рингтонс! // Клуб Маракана

Влезот е бесплатен со резервација до 23:30, пијачки со промотивни цени!

The Ringtones 

 

[00.00] Thursday Shake // Епицентар

Поркрај стандардните Shorty P и Irie Scratch, поддршка во изведбата на нај големите new school хитови ќе има и од гостинот Иво, кој ќе лупа на тапани.

 


 

 

 

Петок 7.9.2018

[14.00] Steak Break // Дистрикт

Секоја среда и петок STEAK BREAK во Дистрикт Бар и Ресторан.

 

[16.00] Chilly Con Carne и DJ Vito // Амигос Ресторан и Бар

 

[17.00] Friday Happy Hour // Дистрикт

Секој петок HAPPY HOUR во Дистрикт Бар и Ресторан од 17-20 часот.

 

[17.00] Диско у Диско // Сектор 909

Овој петок целосно окупирање на твоето слободно време од страна на Сектор.
Стартот е во дворот во Сектор, полн со дрвја, за подоцна журката да се префрли напред на големиот подиум. Официјално загревање за Francesco Tristano (Transmat) – Sektor 909 со Диско у Диско.

Влез од 17:00 часот дo 22:00 часот е 150 денари, а потоа 300 денари. Со истите влезници ќе може да присуствувате и на забавата со Franceso Tristano.

 

[18.00] Outdoor Cooking // Јавна Соба

Аl dente, со бел сос, со црвен сос, со месо, веганска или вегетеријанска. Изборот е ваш. Намирниците ги имате, потребна е само желбата да дојдете овој петок.

 

[18.00] Звуците на Чаршијата // Плоштад Скендербег

Културно Информативен Центар – Скопје ве поканува на традиционална манифестација “Звуците на Чаршијата“, 2018, која ќе се одржи на локациите на Старата Скопска Чаршија на 7 и 8 септември 2018 година.
Програмата ќе биде разновидна со многу познати имиња како: Oxygen Band, Дуо Бојкоски, Албан Скендерај, Ghetto Geasy, DJ Гамблманија и многу други гости.

 

[20.00] „Неизговорени Гласови„ – Театарска претстава, Премиера // Театарска Младина на Македонија

Театарска премиера на претставата „Неизговорени Гласови„
Копродукција помеѓу Србија, БиХ и Македонија

Детали:
ФДУ – Факултет за драмски уметности,
Ул. Руѓер Бошковиќ, бб, Скопје,
Петок, 7-ми Септември 2018 година во 20.00 часот
Влезот е бесплатен.

Авторски тим:
Сеат Џулиќ
Нелко Нелковски
Душан Калејски
Огнен Богдановиќ

Играат:
Марија Јовчевска
Неда Ковач
Надежда Секулиќ
Бојана Штрбац
Харис Хабибија
Сабахудин Балавац
Лазар Нелковски
Раде Костиќ

 

[21.00] Jimi Hendrix Tribute Night // Епицентар

Во клубот Епицентар со почеток во 21:00 часот ќе гостуваат Stan Skibby USA(guitar, vocal), Fulvio Feliciano ITA (guitar, vocal), Џоле Максимовски МКД (bass) и Дино Милосавлевиќ МКД (drums). Билети по цена од 300 ден на билетара во клубот Епицентар.

 

[21.00] Блок Парти пред Црно // Црно Кафе

Ретро (ретро) со Ерик и Марко.
Чистење на за’рѓани траки од касни 70ти и 80ти.

 

[21.00] Burgers all day // Булевард Бар

Sonja Ismail (DJ set)

 

[21.30] TRAP TRAP TRAP VII // Клуб Сабвеј

За музиката ќе бидат задолжени: Dj Dazzly & Dj 5R

 

[21.30] Petok: Shurbe // Цреша Бар

DJ set na Shurbe

 

[21.30] It’s Wine O`clock // Рок Кафана Рустикана 2.0

Целодневна промоција на вината од линијата Куве на Тиквеш и вечерна, класик рок свирка со Ring Road.

 

[22.00] Roosters // Рок Бар Гарсон

Roosters во петок во Гарсон.
Дој си на Блуз…

 

[23.55] Friday boogie with Bandix // Клуб Маракана

Boogie time with Bandix!
Почеток: 01:00 h
Резервации: 075 274 032

 

[00.00] Francesco Tristano (Transmat) // Сектор 909

Francesco Tristano. Dzijan Emin како гостин.

 


 

 

 

Сабота 8.9.2018

[12.00] Make a wish vol. 5 // Баду Бар

Традиционално како и секоја година Badu Bar го организира својот омилен настан!
Во соработка со Smirnoff на 08.09 сабота во 12 часот дојдете во Баду и замислите си желбa.

DJ Chvare & DJ Flooder ќе бидат задолжени за музичкиот дел.

 

[16.00] DJ Александар Јорданов // Амигос Ресторан и Бар

Викенд забава со DJ Александар Јорданов

 

[21.00] Saturday in Public Room // Јавна Соба

Сабота со Emi Ermilova.

 

[21.00] 2be (live band) // Булевард Бар

Премиерен настап на 2be бендот во реновираниот Булевард Бар.

 

[21.30] Irish Saturdays // Рок Кафана Рустикана 2.0

Оваа празнична сабота на 20% промоција ќе биде ирското виски The Pogues Irish Whiskey, а Petar и пријателите ќе бидат одговорни за добра свирка.

 

[21.30] Game Over // Цреша бар

DJ Set na Game Over.

 

[23.00] Mosaik Kollektif // Сектор 909

Mosaik Kollektiv
Denny Trajkov
Firma

 

[23.59] Ехо Од Далечното Минато #23 // Капан Ан

После летните одмори, нова епизода 23- та по ред од Ехо Од Далечното Минато.
Сабота 08.09.18 во Капан Ан со:
– Гоце САФ
– Чваре
– Брус
– Хајпертек

Старт на полноќ, влез 150 денари.

 

[23.59] Why Not // Клуб Маракана

Rock&Roll/Metal журка!

 


 

 

 

Недела 9.9.2018

[20.00] Bryan Ferry во Скопје // Македонска Филхармонија

The king of the cool- BRYAN FERRY доаѓа во Скопје да испорача уште една незаборавна вечер со неговиот харизматично шармантен настап, исполнет со сите негови хитови и хитовите на Roxy Music.

 

Comments

comments