Фотографија: Ана Јакимска

 

 

Понеделник 6.8.2018

[11.00] Комеморација на 2 Август – Ден на Геноцидот врз Ромите // Меморијален Центар На Холокаустот На Евреите Од Македонија

Агенда
11:00 – Официјални обраќања
• Министер без ресор Аксел Ахмедовски
• Проектен менаџер на ЗГ Ромаверзитас – Силхан Саитов
11:30 – Видео проекција на краток филм
11:40 – Сеќавање за геноцидот врз Ромите од Втора светска војна низ фотографии – Срџан Амет
12:00 – Читање поезија и оддавање почит на жртвите на Геноцидот врз Ромите
12:30 – Изјави за медиуми

 

[17.00] S A L E // Влае

Намалувањето на цените на накитот и ташничките е до 50%. Намалувањето на цените се однесува на накитот кој што моментално е во работилницата, намалувањето НЕ се однесува на нарачка.

 

[00.00] Havana Mondays со Bionda // Летна Хавана

Стандардната понеделничка програма за која се задолжени дечките од Bionda.

 


 

 

 

Вторник 7.8.2018

[00.00] Шизи во вторник со SureShotz // Летна Хавана

„Шизи“ забавите кои секој вторник продолжуваат и овој вторник. Shorty P и Irie Scratch се позади грамофоните.

 


 

 

 

Среда 8.8.2018

[19.00] Void & Tomi Bojadzi // Епицентар

Void [Alexandar]
Tomi Bojadzi [PURESOUL]

hosted by> Bodan Jamakoski

 

[20.00] Официјално отворање – SuperDry // Скопје Сити Мол

Oфицијално отворање на брендот Superdry во Скопје Сити Мол – прв кат, во среда од 20:00 часот. Уживајте во новата урбана атмосфера заедно со Irie Scratch и тренди парчињата со спортски дух. За купувачите и посетителите ќе има многу изненадувања.

 

[21.00] Beertija Pub Quiz Vol.6 // Биртија Паб

Пиво, тривија и журка!

 

[22.00] Опуштена Вожња / Бојан Чакра & РСБСП // Барбакан Бистро Бар

Се враќаме од одмор со #ОпуштенаВожња

 

[22.00] Wednesday KaDance Party // Каса Кубана

Резервации на 072/311-792.

 

[23.30] Среда со Bandix // Клуб Маракана

Bandix

 


 

 

 

Четврток 9.8.2018

[16.00] Thursday Burger Night // Дистрикт

Секој четврток во месец август, во Дистрикт бар и ресторан, дојдете и пробајте ги фамозните бургери.

 

[18.00] Летно кино // Центар за младински активизам – Крик

Проекција на „The Intouchables”.

 

[18.30] ПочниСоВодно-4 // Милениумски Крст Водно

Овој четврток искачување со Сања, Горан и Илија. Тренинг за најубавите есенски тури кои следат за хајк и бајк.

 

[19.00] Што се случува во Литванија – презентација // Социјален центар Дуња

На 9ти август во СЦ Дуња ни гостува Томас од колективот на СЦ Ема од Каунас, Литванија, член и на солидарната мрежа „Животот е прескап“ и новоформираниот синдикат „1 Мај“.

 

[21.00] Ретро Шизење // Аеродром Бар

Аеродром бар ве навраќа низ времето на старите добри хитови и ви закажува добра журка.

 

[21.30] In The Mood – duo // Форплеј Кафе

Live & Acoustic Blues

 

[23.00] The Ringtones // Клуб Маракана

Четврточки со Рингтонс во Маракана.

 

[23.30] DJ UX // Сектор 909

После пауза од еден викенд, реотворање на Сектор овој четврток со DJ сет на Ux.

 

[00.00] Thursday Shake (Astroworld album release party) // Епицентар

Новиот албум на Travis Scott – „Astroworld“, е темата на новата Thursday Shake забава во клубот Epicentar.

 


 

 

 

Петок 10.8.2018

[16.00] Friday Happy Hour! // Дистрикт

Секој петок happy hour во Дистрикт бар и ресторан.

 

[22.00] Латино Забава // Нола Бар

By Desirée Dance Club,
Dj I

 

[23.30] Bruv & Og! // Сектор 909

Овој петок е резервиран за музиките на Bruv и Og! (Узун Баба).

 

[00.00] Friday boogie with Bandix // Клуб Маракана

Bandix

 

[00.00] Zoki Bejbe & Sonja Ismail // Епицентар

ДЏ сетови на Бебо и Соња во петок во Епицентар.

 


 

 

 

Сабота 11.8.2018

[15.00] Core set 2019 Limited League // Гоблин друштвени игри

Секоја сабота од 28 Јули до 8 Септември ќе се одржуваат турнири со специјални промо бустери како награди.

 

[21.30] Ivan Nikusev // Chillin Bar

Сабота е добар ден за хаус сет на Иван Никушев.

 

[21.30] House music // Нола Бар

Dј Zdravko

 

[23.30] Ulterior & Alex Acid // Сектор 909

Во сабота ќе се вртат музики на Alex Acid и Ulterior.

 

[23.59] Flooder & Filip Stefanovski // Епицентар

Сабота е резервирана за Flooder и Filip Stefanovski.

 


 

 

 

Недела 12.8.2018

[21.00] Gran Klub Sunday Snooker Handicap // Гранд Клуб

Билијард и снукер натпреварувања.

 

 

Понеделник 6.8.2018

[21.00] Кубанска вечер  // Дом на култура Григор Прличев

„Фламенго игра“, Кубански бенд Екос, Куба.

 


 

 

 

Вторник 7.8.2018

[20.00] Македонскиот стрип во изданијата на новосадски „Дневник“ // Шила Бар

На 7 август со почеток во 20:00 часот во Shilla – coffee & bar во Охрид ќе биде промовирана книгата „Македонскиот стрип во изданијата на новосадски „Дневник“ на авторите Александар Стеванов, Дарко Богданов и Сашо Гачев.

 


 

 

 

Петок 10.8.2018

[21.00] Зад виножитото – изложба на Калина Брајковска // Центар за култура – Охрид

Изложбата е именувана ,,Зад виножитото “ и ќе бидат изложени 20 дела масло на платно. Инаку оваа изложба тематски е продолжение на првата самостојна изложба одржана во Младинскиот културен центар во Скопје со наслов ,,Радост на живеењето“ на која што беа претставени 16 дела масло на платно. Сликите се во стилот на Неоекспресионизмот – правец кој моментално најсилно ми одговара да се изразам.

 


 

 

 

Сабота 11.8.2018

[22.00] ПичПрич на Оревче // Плажа Оревче

Во сабота, 11 август, со почеток во 22.00 часот на плажата Оревче во Охрид послушајте шест женски ПичПрич приказни на тема Длабоко во ноќта.

Comments

comments