Понеделник 7.8.2017

[11.00] Пиволенд 2017 // Скопско Кале

Десетто, јубилејно издание на скопскиот пивски фестивал „Пиволенд“.
Фестивалот традиционално ќе се одржи на Скопското Кале, овој пат од 7 до 12 август.
Наскоро детали, целосна музичка програма, како и сите пивари учесници на Пиволенд.

Настапуваат: https://www.facebook.com/PivolendSK/photos/gm.1277436915698423/1485624071503042/?type=3&theater.

 

[17.00] Mexican BBQ // Амигос

Take away & Football:
– Mexican Chorizo
– Chicken Wings
– Cold Draft Beer

 

[20.00] UK Greatest Hits Party // Public Room

Загревање за утакмица, дружење на тераса и шизење на најдоброто од Англија.

 

[21.00] Манчестер Јунајтед Фан Зона // BackYard Lounge Bar & Kids Area

Manchesterismyheaven.com и BackYard Lounge Bar & Kids Areaорганизираат голема тридневна фан зона и забава исполнета со многу изненадувања за сите поддржувачи, фанови и страстни навивачи на Манчестер Јунајтед во пресрет на УЕФА Супер Куп натпреварот против Реал Мадрид!

Со оглед на хиперболизираните цени на хотелиерските и угостителските услуги за време на европскиот УЕФА Супер Куп во Скопје тимот на Backyard решија да ги отворат вратите за сите кои го поддржуваат Манчестер Јунајтед со што ќе обезбедат бесплатна камп зона за сите кои се без смештај, запознавање со „Red Army“ навивачите од Англија и притоа едночасовно дружење со најдобриот новинар посветен на „црвените ѓаволи“, Енди Митен!

 

[21.15] Сакам да сонувам – изложба // Народен театар Битола

Самостојна изложба на авторката Ивона Кочов.

 

[21.30] Понеделнички акустики со KUMA & CRNI // Long Play

Акустична свирка на Кума и Црни.

 

[21.30] Manchester By The Sound // La Kaña

From The Buzzcocks to Madchester movement, Factory Records to The Haçienda, come & dance on the sound of the maddest music scene, a world where guitars are never far away from football jersey.

Here’s the warm up you didn’t know you needed, something somehow rare : a happy monday embedded with melancholic sarcastic unique danceable tunes.

 

[23.55] Bionda live performance // Летен Клуб Хавана

Havana Mondays | Bionda live performance

Стандардно понеделничко пиење на 50% попуст и забава со одличните Бионда и нивниот репертоар исполнет со Македонски и рок хитови.

Резервации:
070395313
078866520
078591500

 


 

 

 

Вторник 8.8.2017

[21.30] Џемање БЕЗ фудбал! // Че Кафе Бар

Музичко џемање скрос недопрено од фудбалскава треска 🙂

 

[23.00] Derrick May.Transmat.Detroit // Сектор 909

Derrick May
[Transmat.Detroit]
Og! [Balance.Skopje]

Цена на билети во предпродажба од 300ден. во Излет Кафе, Кино Карпош, Радио Бар.
На влез до 01:00ч – 300ден. потоа 500ден.

 

[23.59] Шизи со SureShotz // Летен клуб Хавана

Ново Sure Shotz шизење овој вторник во летниот клуб Havana.Бидејќи претстои спортски вторник поради Супер Купот, а веднаш потоа збирно место е омилениот клуб на скопската публика, со кој ќе диригираат Shorty P и Nasty. Влезот како и секогаш е бесплатен, пијачките се на 50%.

 


 

 

 

Среда 9.8.2017

[22.30] Sweet Rapscallions // Beni’s Yellow Submarine

Sweet Rapcallions live at Beni’s Yellow Submarine. Will include material from EP I AM – 2014, STEREO MEMORY -2017 and unreleased material.

 


 

 

 

Четврток 10.8.2017

[20.00] Неделна програма // Винил

10.08 Sase Ljoles прави сефте во ДЏ-ските води.

11.08 Alek Soltirov. Овој петок е предефиниран за прекрасен провод со звуците на Alek Soltirov.

12.08 ДЏ сет на Еми Ермилова.

 

[23.55] The Ringtones // Клуб Маракана

Super Cup Week во Маракана!
Во четврток, старт по полноќ, влез со резервација бесплатен!

Резервации: 075 274 032

Stay high,
Тhe Ringtones 🙂

 


 

 

 

Петок 11.8.2017

[18.00] Fruit salad with Marinka Limat // Public Room

Уметнички аџилак 2017
163 дена – 2500 км пешaчење – 9 држави
Станица: Јавна Соба Скопје

Маринка Лимат и Јавна Соба те покануваат на неколку-часовно уживање со овошна салата и разговор со Маринка како би дознале повеќе за нејзиното патување и уметничка мисија.

Третиот уметнички аџилак е најдолгиот и до сега најамбициозниот проект на уметникот Маринка Лимат од Швајцарија. Трае 163 дена и покрива 2500км пешачење низ 9 држави.

 

[23.55] The Ringtones // Клуб Маракана

Овој петок забава со The Ringtones.

Резервации на Club Marakana во инбокс, или преку SMS на 075 274 032
Почеток: 01:00 h

 

[23.55] Dr. Rubinstein // Епицентар

Dr. Rubinstein [Berlin, Germany]
https://www.residentadvisor.net/dj/dr.rubinstein
https://soundcloud.com/dr-rubinstein

Local support:
Dijana Di

Влез: 300 МКД


Marina Rubinstein секогаш кога е качена во DJ кабината, каде ги ткае хипнотизирачките acid и techno и звуци, со мислите е на подиумот. Сепак подиумот беше првото место каде оваа артистка која е родена во Русија, а порасната во Израел се вљубува во техното.

​Долго пред да почне да свири, таа го добива прекрот Dr. Rubinstein – самопрогласена рејверка во Tel Aviv.
За време на тие забави таа открива дека танцувањето за неа е еден вид медитација за што вели:
“Кога музиката е добра ти дозволува да се изгубиш во звуците, да го ослободиш умот и да танцуваш без да размислуваш на ништо. За мене тоа е најубавото чуство, чуство што ми носи апсолутна среќа. ”

 


 

 

 

Сабота 12.8.2017

[22.00] Saturday // Public Room

Август. Сабота. Тераса.
Уживање во летните скопски вечери, омиленото друштво, коктелите за 100че и селекцијата на џез мелодии на триото на Гордан Спасовски за овој викенд.

 


 

 

 

Недела 13.8.2017

[20.00] Sunday Session with Gotzeh and Tihoto // Винил

Дали Gotzeh ќе донесе некоја фора од Белград типа шатровачка, дали Tihoto ќе го издржи притисокот на културолошки преодредената за сензација Битола, дали 5 часовен сет ќе биде доволен да се задоволат страстите, дали ќе врне у недела, дали ќе има народ бе на 13ти август?

 

Comments

comments