1.1

Перија

21.00
Децата од нашата улица

Поради големиот интерес на нашите гости, Перија повторно настапуваат во Децата од нашата улица.

 

2.1

Ненаучена лекција – Кунстверкштат 

19.00
Кино Култура

Групата Кунстверкштат во рамките на Медиа/Арт клубот Скопје на Младински образовен форум ќе ја изведе театарската претстава „Ненаучена лекција“, на 23ти февруари (вторник) во Кино Култура, Скопје, со почеток во 19 часот. Претставата „Ненаучена лекција“ е работена според текстовите „Ќелавата пејачка“ и „Лекцијата“ на Ежен Јонеско. Претставен е и исмеан пластичниот однос помеѓу луѓето во секојдневието – механички повторлив и празен.

Влезот за театарската претстава е бесплатен.

Блуз со Елена

20.00
Jazz Inn Skopje

Овој пат различен вторник. Блуз со женски изведувач.

2.2

Damjan Pejcinoski Trio

21.00
Кино Фросина (МКЦ)

Втор концерт за сите оние што не успеаа да дојдат на првиот концерт. Картите се во продажба по цена од 200 денари на касата на МКЦ. Горан Гешовски – гитара и Стефан Миладинов – ритам гитара.

 

3.1

Brooklynski Jazz Fest 

18.00
Бистро Бруклински

Фестивал на џезот кој ќе трае од 24-28.02.16. Натапуваат: Fierce, Toni Kitanovski Jazz Quartet, Трио, Jam Session,Sashko Popovski, Shamba Jazz Trio, Caravania Jazz Quartet, Bojana Fabel Jazz Trio, Next to Silence и Marija Jazz Duo.

3.2

РИГОЛЕТО – G. Verdi (опера) 

20.00
МОБ

Настапуваат:

Риголето: Борис Трајанов, Џилда: Нада Талевска-Спасовска, Војводата од Мантова: Зоран Сотиров, Спарафучил: Владимир Саздовски, Мадалена: Вишња Радосав (Србија), Монтероне: Ернес Ибраимовски, Гроф Чепрано: Диме Петров, Грофица Чепрано: Биљана Јосифов, Маруло: Васко Здравков, Борса: Дарко Нешовски, Џована: Ана Ројдева-Талевска, Паж: Марија Наумовска, Офицер: Славчо Димовски.

Билетарница на МОБ: 02 3118-451

Online: www.mob.com.mk и низ продажната мрежа на: www.mktickets.mk

 

4.1

Дамла

19.00
ФДУ Скопје

Овој тродневен настан органзиран од студентите од Факултетот за драмски уметности, Факултетот за ликовни уметности, Факултетот за музичка уметност и Архитектонскиот факултет е симболично одбележување на една година помината од крајот на Автономната Зона, а со тоа и почетокот на соработката помеѓу студентите. Овие три дена ќе бидат исполнети со богата културно-образовна програма.

*Во текот на целиот настан ќе бидат поставени кутии за донации

gk

Despite Everything, Gnarwolves, YÖU 

20.00
Кафе Браво

Овие момци (веќе познати кај нас) од Атина кои ја делат страста за свирење панк-рок, долгите вожњи и неудобни ноќевања низ светот.  GNARWOLVES (UK) Ова скејт панк трио – прв пат во Скопје!!!!!! Сцената ја имаат делено со NOFX, Lagwagon, Alkaline Trio, Such Gold. YOU Скримо/Хардкор Панк бенд од Скопје. Формирани кон крајот на 2015 од членови на Mindless Violence, Sludge и еден нивен фан :). Гостин ќе биде Панчо од ДНК. Влез: 200ден.

моника

THE MORNING AFTER, втора самостојна изложба на Моника Ризовска

20.00
Концепт 37

Ве покануваме на отворање на втората самостојна изложба на слики масло на платно и акрил, графики и рачно боени елементи на Моника Ризовска. Изложбата ќе биде поставена до 29-ти февруари.

 

5.1

Радио МОФ слави пет години

21.00
Кино Култура

Пред пет години поведени од фактот дека е ограничен просторот во кој младите можат да се изразат, беше создаден МОФ како  медиум кој е отворена станица за промоција на младинската, културната и креативната заедница. На нивниот роденден ќе настапат: Pineapple Express, (Ivana Nizamovska & Petar Antevski), JUNE (ЏУН), , Puk’kah & D.Lite (D2) The Rituals Show  и B!Zarre (Zarko Nastoski).

Влез слободен и слободно понесете си другарче

52

Промоција на Bubulica, Presen Zrak 

21.00
Кафе Браво

За прв пат во Скопје, официјална промоција на рачно изработениот демо албум од Пресен Зрак – БУБУЛИЦА!!!

Сите CD-ња се уникатни со посебен дизајн и се рачно изработени од самиот бенд. 🙂 Доколку сте фанатици на DIY, ска, реге, панк, сентиш, кросовер и метал, не пропуштајте!!!

Цена на CD: 150 денари

53

Dj Goce SAF 

21.30
Баду бар

Посебна вечер. Kако за Баду бар така и за Dj Goce, кој овој петок ќе ни се претстави со еден оригинален сет во чест на Erykah Badu родена на 26.02.1971 година во Далас, Тексас.

Дојдете да и го прославиме роденденот, заедно во една посебна атмосфера за сите нас.

54

Evil Eddie Richards

23.55
Станица 26

DJ EVIL EDDIE RICHARDS. Wiggle, London/ Storm (UK)/ Othersound L.A. https://www.facebook.com/eviledrichards

Warm up: MIRKO POPOV / DARKO JORDANOV, [PMG Recordings, Skopje]

6.1

Омајгад презентира: Купи со кусур 

11.00
Кафе бар Љубов

Поради пристигнувањето на новата колекција (април 2016) сите маици и дуксери кои се останати на 50% попуст, само на 27.02.16 во Кафе Бар Љубов. Ќе се служи кафе, може и виски, а за музиката ќе биде задолжен ДЈ Васо

6.2

Incoherent Noise Feast

19.00
Кула

Плач,смог и мака!!! Incoherent Noise Fest: Dishumanity, Spewn, Transhunter, Арлекин, Disease Ова нема да биде вашиот концерт на годината!!! Влез:донација

6.3

Elemental

23.00
Клуб Хавана

По три години од нивниот последен концерт во Скопје, омилениот бенд на скопската публика повторно доаѓа во градот убав. Поводот е најважен до сега, Елементал влегуваат во полнолетство и слават 18 години постоење. Скопската публика ја има ексклузивната и неповторлива можност да биде првата која ќе го чуе најновиот албум во живо и ќе се потсети на најголемите хитови на Елементал.

Влезници во претпродажба во строго ограничен број и по супер промотивна почетна цена од 250 денари во ПОЛА ЈУГОТОН и добро познатите места на продажната мрежа купи карти за се или онјалн на www.nastani.com.mk. Продажбата е во тек.

 

7.1

JAPANORAMA 44: HARAJUKU 

17.00
МКЦ Клуб Ресторан

Оваа, 44-та по ред Јапанорама ќе се одликува со феноменот наречен Хараџуку, област во Токио, позната како центарот на алтернативниот и необичен културен и моден живот во Јапонија, а за се’ во врска со Хараџуку ќе бидеме запознаени со помош на Оливера Младеновска и нејзините модели.

Влезница со консумација е 100 денари.

 

Comments

comments