Фотографија: Моника Муличковска

/

/

/

Понеделник 10.12.2018

[14.00] Ликовната критика денес | годишен симпозиум на AICA Македонија // Музеј на Современа Уметност

Годишен симпозиум на Здружението на ликовни критичари – AICA Македонија, насловен „Ликовната критика денес“, кој ќе се случи денес, 2018, во Музејот на современа уметност во Скопје, со почеток од 14 часот.

/

[19.00] Реалисти // Младински Културен Центар

Играат:
Ивица Димитријевић (Грегор)
Владимир Петровић (Предраг)
Нина Деан Гачић (Соња)
Ивана Павлаковић (Гордана)
Стефан Вујисић (Ратко)

/

[19.00] Бесплатна проекција на филмот “Ќерката на бунарџијата” // ЕУ Инфо Центар

“Ќерката на бунарџијата” е добитник на награда за најдобра филмска музика на Светските саундтрак награди (2011).

/

[20.00] Еден месец на село // Македонски Народен Театар

„Еден месец на село“

Автор: Иван Сергеевич Тургењев
Режисер: Паоло Маџели
Драматург: Жељка Удовичиќ

/

[20.00] Кино-клуб: „Такси за Тобрук“ // Кинотека на Македонија

Француски култни филмови : Омаж на големиот француски актер и пејач Шарл Азнавур
„ТАКСИ ЗА ТОБРУК“
на Денис де ла Пателиер, со Елен Бал, Шарл Азнавур, Ролан Мале, Ролан Менар

/

[20.00] Jam Session at Brooklynski // Бруклински

Андреа Мирческа – контрабас, Давид Скерлевски – пијано, Трајче Илиевски – гитара, и Дамјан Грујо – тапани

/

[21.00] Stormy Monday BLUES // Кино Карпош

Live and acoustic BLUES

/


/

/

/

Вторник 11.12.2018

[20.00] Како се дише полесно под земја? Промо 2 // Котур

На 11 декември (вторник) со почеток во 20.00 часот во Котур ќе се одржи промотивнa средба каде што посетителите на настанот ќе имаат прилика да се запознаат со фестивалот. Изложена ќе биде и ретроспектива од фотографии и дизајни кои беа дел од претходните изданија на „Под Земја Полесно Се Дише„.

/

[20.00] Кореографско дело – „Poly“ // Кино Култура

Премиера на кореографско дело “ПОЛИ”
Кино Култура
вторник/11 декември/20.00 часот
влез слободен

<делото е развиено во рамки на резиденцијата Purple Blood>

/

[20.00] „ДУХ“ // Македонски Народен Театар

„ДУХ“

Автор: Дејан Дуковски
Режисер: Срѓан Јаниќијевиќ

/

[20.00] Стјуардеси // Театар Комедија

Претставата „Стјуардеси“ е класична фарса. „Стјуардеси“ има седум врати и многу необјасниви ситуации. Бернард е успешен архитект, кој има фантастичен стан, домашна помошничка и ја има формулата за совршен полигамен живот…

/

[21.00] Синдикална коктелијада Vol.4 // Синдикат

Специјален гостин, Блажо, веќе има смислено како ќе ги „зачини“ работите со неколку нови рецепти, а остатокот од тимот на Синдикат ќе се погрижи да ве стави во предновогодишно расположение.

/


/

/

/

Среда 12.12.2018

[17.30] Let’s Тalk Аbout AI // Јавна Соба

– “Chatbot as a UX and NLP hybrid” with Miroslav Stojmanovski;
– “Building blocks of an AI system“ with Peter Walhagen; and
– “(Almost) Language Agnostic Text Analysis“ with Aleksandar Razmovski.

/

[19.00] Movie Night // Кофеин

Free Movie Night at the “Coffee House CAFFEINE”!

/

[20.00] Магична виолина // Македонска Филхармонија

М. Мусоргски: „Ноќ на пустата планина“
С. Прокофјев: Концерт за виолина и оркестар бр. 2
В. Калиников: Симфонија бр. 1 во g-moll*

/

[20.00] Мизантроп // Театар Комедија

Оваа сериозна комедија е поглед во човековата душа на современиците од периодот кога била пишувана во 17 век, но e и магнетна резонанца на нашето време.

/

[20.00] Како да се ограби банка // Драмски Театар

Оваа претстава зборува за комичноста на луѓето кои ќе се најдат во комплицирани ситуации. Соочувањето со проблемите на нашите „херои“, е многу различно од односот и пристапот на повеќето луѓе кои чекорат на земјата…

/

[20.30] Beertija Pub Quiz Vol. 24 // Биртија

Во среда, Даре и Vladimir пак ќе организираат интересно квиз дружење со интерактивни и забавни теми што ќе ве анимираат дури и во декемвриските студови!

/


/

/

/

Четврток 13.12.2018

[15.00] Tattoo days vol. 2 // Колектив Галери

Тетовирање во Kolektiv Gallery, лотарија и доделување на гратис тетоважи, дизајни на 50% попуст, добра музика и дружба….
Артисти:

– Petar Miljkovikj
– Simona Novakovic
– Mar BlaneInk
– Aleksandar Borovicanin

/

[18.00] Климатски промени: Преку системски пристап до одржливо утре // Планетариум МКЦ

Делата и постапките на луѓето во наредните 12 години ќе ја дефинираат судбината на човештвото за наредните милениуми, вели светската научна заедница според последниот извештај од Меѓународниот панел за климатски промени.

/

[18.00] Инспирирај се од локалниот Дон Дрејпер // Котур

Шеесеттите се декадата на подемот во поп-културата, контракултурата, хипи-движењето, револуција во секаков вид на социоопштествените норми во музиката, модата, сексуалноста, животниот стил.

Dress code: 60’s vintage

/

[19.00] Месечиново – премиера – куклена претстава од друѓе за луѓе // Младински Културен Центар

Режија и текст: Колектив Ветерница.
Улоги:
Марија Бејкова – Царица Милица и Темтелија
Ивана Нелковска – Ѕвечко
Билјана Митева – Сенка
Билјана Димитрова – Мачорот
Милош Стојановиќ – Влечко и Кошмора

Куклар: Бруно Толиќ.

/

[20.00] UNICORNS (Magic world) ИНКУБАТОР ДЕНОВИ НА МЛАДИНСКА КУЛТУРА // Младински Културен Центар

ИНКУБАТОР ДЕНОВИ НА МЛАДИНСКА КУЛТУРА
Скопје танцов театар @skopjedancetheater

/

[20.00] Има ли живот на другите планети? // ФЕИТ

Повеќе за тековниот циклус предавања прочитајте на:
https://astronomija.mk/ciklus-predavanja-2018/

/

[23.00] ToniZen, Boogieman & Mawrteen // Станица 26

On the Decks:
Toni Zen Official
Dj Boogieman
DJ Mawrteen

/


/

/

/

Петок 14.12.2018

[17.00] Afterwork – Wine&Food // Ресторан Маџо 2.0

Храна:
Spaghetti wheel parmigiano – 300 ден (промо цена)
Сирење со сусам и црно семе – 200 ден (промо цена)
Њоки во горгонзола сос – 300 ден (промо цена)

Live: Бети и Мето Акустик

/

[17.00] Петок после работа // Јавна Соба

На сите што им се продолжува некаде после работа —> Јавна Соба.

/

[18.30] Востание фестивал 4 // Младински Културен Центар

BORN FROM PAIN (Европски хардкор легенди)
VIOLENT CHAPTER (Белград, Србија)
ФЛУКС (Скопје)
YOU (Скопје)
AGAINST THEM ALL (Битола)
TRIGGERED (Куманово)

/

[20.00] Кец на десетка // Македонски Народен Театар

Кога едно сосема нормално семејство ќе се собере за да се запознае со идниот зет, се очекува секој да даде сѐ од себе, да ги смири своите човечки слабости, ако ги има, нели, да ги потисне внатрешните проблеми, не толку сјајните карактерни особини, фактот дека можеби сте пред развод…

/

[20.00] Дони Дарк // Театар Комедија

„Дони Дарк“ е романтична комедија чија содржина го опфаќа процесот на осамостојувањето на едно младо слепо момче и неговата социјална интеграција во општеството, притоа прикажувајќи ги различните емотивни фази и состојби низ кои поминуваат овие лица и нивните семејства…

/

[20.00] Фестен // Драмски Театар

Томас Винтерберг, Морген Руков и Бо Хр. Хансен
FESTEN – ПРОСЛАВА

/

[20.30] Postmodern Jukebox во Скопје // Македонска Филхармонија

ГЛОБАЛНАТА СЕНЗАЦИЈА POSTMODERN JUKEBOX ВО СКОПЈЕ!
Македонска филхармонија 14-ти Декември 2018

/

[23.55] Btkrsh Friday w/ Martchin_Diah_Maggie // Капан Ан

Martchin [Btkrsh/Desonanz Festival]
https://www.mixcloud.com/martchin-triffo

Diah [Btkrsh/CodeXX/Desonanz Festival]
https://www.facebook.com/audiobahn101/videos/343869186021246/

Maggie [Btkrsh/CodeXX/Desonanz Festival]
https://www.mixcloud.com/maggiexx

/


/

/

/

Сабота 15.12.2018

[17.00] Градски Волонтерски Приказни // Младински Културен Центар

Градски Волонтерски Приказни е настан кој е организиран од здружението ПросперУМ, со поддршка од Град Скопје. Настанот цели кон подобрување на информираноста и подигнување на свеста на младите за волонтирањето и нивно запознавање со придобивките од волонтирањето.

/

[20.00] Не се клади на Енглези // Македонски Народен Театар

Повеќе информации за претставата
http://mnt.mk/pretstavi/ne-se-kladi-na-englezi

/

[21.00] Концерт на Fire! и Светлост // Младински Културен Центар

Fire! е шведско експериментално џез трио, формирано 2009 година од Матс Густафсон (саксофон), Јохан Бертлинг (бас) и Андреас Верлин (удиралки). Музиката на групата е стилски вкоренета во слободниот џез, психоделичен рок и noise.

СВЕТЛОСТ е скопско трио кое дебитира на концертната сцена пред една година. Составен е од Нинослав Спировски (кларинет/саксофон), Кристијан Новковски (удиралки) и Дени Омерагиќ (контрабас/бас гитара/електроника).

/


/

/

/

Недела 16.12.2018

[14.00] Новогодишен сплетен базар // Рок Бар Гарсон

Уникатни плетени лампиони и сувенири, плетени играчки и тренди капчиња/шалчиња.

/

[18.00] Волшебен свет – Инкубатор мултимедијален перформанс // Македонски Народен Театар

Претставата е производ на имагинациите и креативноста на млади уметници, кои учествуваат во самата продукција, и води низ еден волшебен и чудесен свет, исполнет со танц, музика и визуелни доживувања.

/

[20.00] Чао Пријатно // Театар Комедија

Чао Пријатно е комедија која сурфа на ивица на документарен театар, но во еден момент решава да го исмева овој жанр и се претвара во театарски Мокументарец.

/

Comments

comments