Фотографија: Gorjan V. Prozus

 

Понеделник 17.12.2018

[20.00] Духовите на Африка – затворање на изложбата // Музеј на Македонија

Во рамки на настанот професорот Никос Чаусидис ќе го одржи предавањето насловено како „Африкански елементи во културното наследство на Балканот.

 

[20.00] Додека не беше тука – изложба на Симонида Филипова Китановска // Младински Културен Центар

На отворањето:
Ахмед Буриќ – поезија
Тони и пријатели – музика

Песни што молчат и слики што ги зборуваат.

 

[20.00] Simonida Filipova Kitanovska , solo show – While you were gone // Младински Културен Центар

Solo show exibition by Simonida 
At the opening: 
Ahmed Buric – poetry
Toni and friends – music

 

[21.00] Jam session // Бруклински

Андреа Мирческа – контрабас, Давид Скерлевски – пијано, Трајче Илиевски – гитара, и Дамјан Грујо – тапани

 

[21.30] De Marble // Рок Кафана Рустикана 2.0

Понеделнички предпразнично свирка, за прв пат во 2.0 од Куманово доаѓаат De Marble

 


 

 

 

Вторник 18.12.2018

[09.00] Работилница за стоп-анимација со Јонс Мелгрен // Менада

Шведската амбасада во Скопје и ГАВРОШ изданија имаат за чест да ве поканат на работилницата: “Да изградиме свет за три дена!”

 

[12.00] Slowscapes // Галерија Акантус

„Slow fashion“ e алтернатива на брзата мода и се заснова на принципи како добар квалитет, чиста средина и фер однос кон клиентите и работниците.

 

[19.30] Промоција на првиот албум на Брука // Џус Бар

10 песни 33 минути на реге, рап и македонска душа.

 

[20.00] Устав на Република Хрватска, 2016 година, 93 // Котур

Година: 2016
Режија: Рајко Грлич 
Времетраење: 93 мин
Земја: Хрватска, Чешка, Словенија, Македонија
Жанр: Драма, комедија

 

[20.00] Премиера – “Како се прави човек” – колективно авторство // Кино Култура

Режија: Хана Миленковска
Драматург: Горјан Милошевски
Играат: Наталија Теодосиева, Исидор Јованоски, Чедомир Митевски, Зоран Митровиќ
Текст: Колективно авторство
Кoреографија: Валентино Апостоловски
Музика: Гаврило Миловановиќ

Фото: Сашо Алушевски

 


 

 

 

Среда 19.12.2018

[12.00] Bernays Propaganda промоција и прес за новите EP и видео // Младински Културен Центар

На 19 декември во Апотека во Младински Културен Центар од 12:00 до 13:00 Bernays Propaganda ќе се дружат со публиката и новинарите и додека се слуша новото EP, НИШТО НЕМА ДА НЕ РАЗДЕЛИ и гледа новото видео на МОЈАТА МАРИЈА во режија на Милан Блажевски, ќе одговараат на прашања кои секој може да ги постави. Презентер на промоцијата ќе биде Тошо Филиповски, авторот на Македонската рок енциклопедија.

 

[17.00] Pop-up // Коузи Бар

Супер кул предновогодишна спојка! 
Em Ellephantski
ATAMI
0.10error of harmony
MightyJewelry
AnArt – АнАрт (Handweaving Studio)
Stefan Gjorgon – Panoramixx
Теа Митровска
Mikka design

 

[19.00] Movie Night // Кофеин

Free Movie Night at the “Coffee House CAFFEINE”!

 

[21.00] Промоција на албумот “The Rabbit and the Fallen Sycamore” // Винил

По њујоршката промоција, “The Rabbit and the Fallen Sycamore” ќе биде конечно промовиран и во Скопје.

 

[21.00] 50% попуст на шанк „Шанкот е твојот пријател“ // Барбакан

50 % попуст на шанк со Lady Blue.

 

[22.00] Епицентар Wednesday: Maci Stojanovic // Клуб Епицентар

Maci Stojanovic [all night long]

hosted by Bodan Jamakoski

 


 

 

 

Четврток 20.12.2018

[10.00] НЕсТ (NEsT) // Музеј на Град Скопје

Проектот НЕсТ (NEsT) е проект на групата МОМИ. Тие ќе се претстават со седум објекти (книги). Пред да се создадат објектите главната задача на секоја од авторките беше да води дневен запис (бележник) за интимните, лични, културни, социјални настани, мигновени сознанија… 

 

[17.00] After work со Day Off  // Барбакан

Петок во Barbakan Bistro Bar, #AfterWork со #DayOFF Band!
Резервации на: +389 2 3075 093

 

[19.00] Со Дизни низ светот // Македонска Филхармонија

Диригент: Тимоти Редмонд (Велика Британија)
Програма: Музика и видеа од најпознатите анимирани филмови на компанијата „Дизни“, меѓу кои и од: „Кралот лав“, „Мулан“, „Фроузен“, „Покахонтас“, „Мери Попинс“, „Малата ирена“, „Убавицата и ѕверот“…

 

[19.00] Ретроспективна изложба на Танас Луловски | Ekspozitë // Даут Пашин амам

„Дали празен простор (во музеј, галерија, црква, итн.) може да претставува уметничко дело?“, Танас Луловски – Тане, 1984./p>

 

[21.00] Промоција на „Дедикар Икарал“ од Ѓоко Здравески // Младински Културен Центар

Ѓоко Здравески е роден во 1985 година во Скопје. Дипломирал на Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ во Скопје. Осум години работел како лектор по македонски јазик на Филозофскиот факултет во Ниш.

 

[22.00] Вечер на балтичката литература // Младински Културен Центар

Објавување и промоција на книгите „Стакларница“ и „Јелгава ’94“

 

[23.00] ToniZen, Boogieman & Mawrteen // Станица 26

On the Decks:
Toni Zen Official
Dj Boogieman
DJ Mawrteen

 

[00.00] Thursday Shake (Hits vs Kicks – Best of 2018) // Клуб Епицентар

На плејлистата на Shorty P и Irie Scratch ќе се најдат нивните фаворити за 2018та, а најдобрите и најуспешните Адидас модели ќе бидат изложени низ целиот клуб. За секој посетител следува купон за 20% попуст во продавниците на Sport M и adidas.

 


 

 

 

Петок 21.12.2018

[20.00] Четирирачно пијано // Македонска Филхармонија

Концерт на Марија Ѓошевска и Елена Атанасовска-Ивановска – пијано.

 

[20.00] Joy Division Live Tribute (Skopje) // Џез Ин

A Live Tribute To Joy Division!

Tonal – Vocals/Guitar
Martin Krstevski – Bass
Vlado Krstevski – Drums

 

[21.00] Atheist Rap // Младински Културен Центар

Atheist Rap official

 

[21.00] The Local Blue – Psychic adventure // Рок Бар Гарсон

https://thelocalblue.bandcamp.com

 

[22.00] Македонски Шлагери // Јавна Соба

Retro Ringtones.

 


 

 

 

Сабота 22.12.2018

[12.00] Промо мени со супер цени и настап на Beta House // Барбакан

Промо мени со супер цени и вечерта настап на BetaHouse (од 21:30 часот).
Напомена: Барбакан на 22.12.2018 ќе работи од 12:00 до 01:00 часот.

 

[13.00] Kantina Jukebox! // Кантина

Последен џубокс пред да заокружиме една година Скопски Грув, 27 декември во МКЦ (One Nation Under A Groove!). Носете плочи, бирајте плочи. Се гледаме!

 

[15.00] Крафтинг Пивски Салон Домашни Производители на Занаетчиско Пиво // Кинотека на Македонија

До каде сме и што направивме (читај кувавме) во тековната година. 
Подготвени ли сме да го споделиме со јавноста тоа што го куваме во нашите подруми, работилници или уште ќе вариме за себе и своите пријатели во илегала?

 

[20.00] Midnight Conversation in Concert // Македонска Филхармонија

Извонредните уметници – џез-вокалистот Џон Илија Апелгрен и џез-пијанистот Гордан Спасовски, со здружени креативни сили ги канат љубителите на добрата музика на концертот насловен „Midnight conversation“!

 

[20.30] ТвитерНагради 2018 // Градско Кино Милениум

Сите информации на twitternagradi.com

 

[00.00] Kittin во Скопје // Епицентар

На 22-ри декември Kittin во Epicentar!


 

 

 

Недела 23.12.2018

[10.00] Дедомразовска трка 2018 // Скопје

Инфо за трката
Опис: Новогодишна трка во дедомразовски костуми
Датум: 23 декември 2018
Локација: Плоштад Македонија, Скопје
Време на стартот: 12 часот 
Должина: ±2 км
Прогласување победници: веднаш по завршувањето на трката.

 

[12.00] Pece (Superhiks) & Breakdown Band  // Барбакан

Настап на Пеце (Суперхикс) и Breakdown Band.
Напомена: Барбакан на 22.12.2018 ќе работи од 12:00 до 01:00 часот.

 

Comments

comments