Вторник 18.4.2017

[21.00] 48мо џемање // Че Кафе Бар

Вторник убав!
Џемање бр 48 – си свириме, пееме, грееме.

 

[21.30] Џем сешн: Јана Бурческа и Левина // Public Room

Public Room и Македонската Радио Телевизија со огромна чест и задоволство Ви го најавуваат најголемиот градски џем сешн настан!

Овој вторник, а кој знае кога и каде повторно, ексклузивно во Public Room ќе ги видиме македонската евровизиска претставничка Јана Бурческа и претставничката за Евровизија на Германија, Левина.

Поканети се сите коишто сакаат да пеат, играат и да уживаат во уникатниот музички избор на Јана и Левина, придружувани Offbeatz.

 


 

 

 

Среда 19.4.2017

[20.00] Влатко Стефановски и Биг Бенд Оркестар на словенечката војска // Метрополис Арена

Гитарскиот виртуоз Влатко Стефановски и Биг Бендот Оркстар на словенечката војска со спектакуларен концерт во Скопје. Настан кој не смеете да го пропуштите!
Специјално за скопскиот концерт, Влатко со Биг Бендот подготвуваат репертоар составен од некои од неговите најпознати композиции, но и познати фанк, џез и соул стандарди.

 

[20.00] Изложба на Стефан Хаџи Николов // Галерија ФЛУКС

Јубилејна 65та самостојна ликовна изложба на реномираниот автор Стефан Хаџи Николов, добитник на многубројни награди и признанија во нашата држава и пошироко, помеѓу кои и престижната Државна награда „23 октомври“ за долгогодишни остварувања за Република Македонија во областа на културата и уметноста.

 

[21.00] Враќање во иднината #4 // Кино Карпош

Среда во Кино Карпош:
Враќање во иднината #4 со Bozhidar Jovanovich – БОЛЕ

Секоја среда во Кино Карпош: Враќање во иднината!
#WinMusicFreedom #StayYou
25 DJ-и кои ќе се менуваат зад DJ пултот секоја среда и ќе Ви ги донесат музиките кои ги обележаа 80-тите и 90-тите години во ноќниот живот во Скопје.

 

[21.00] Donnie Darko // Че Кафе Бар

Darko Nikolovski aka Donnie Darko 🙂
Let’s move some feet!

 


 

 

 

Четврток 20.4.2017

[20.00] РЕМ – „Низа од соништа” (“REM – A Dream Sequence”) // МНТ

Танц фест 2017 – Биди свој!!!
Не пропуштајте!
Погледнете ја новата продукција на 9 Contemporary Dance Company од Пекинг, Кина во кореографија на Рисима Рисимкин, низ изтражувачки процес, претставени се соновите на секој од танчерите, на еден досега не виден начин!!
Прашањето останува … но во реалноста е само сон, зарем не?

 

[20.00] Неделна програма // Винил

– 20.04 чет South Park
– 21.04 пет Mirko Popov Vinyl&Co.
– 22.04 саб Session Selection

 

[20.30] МакеДокс пинг-понг филмски сет! // MKC Club & Restaurant

И овој четврток MKC Club & Restaurant со дел од фестивалската програма на МакеДокс. На понудата се не шведска, туку пинг-понг маса! А секако, на масата може да се најде и по некое кафе, мезе, вино или ракија…
Зависи по кој спорт сте, но филмот е тој и е документарен!
Па, каде е топчето?

Влез слободен.

 

[21.00] ЧЕтврток со Бојан Чакра! // Че Кафе бар

Фино културно си тераме со Чакра.
Звуците на џезот, фанкот, соул итн.
Алтернативен ЧЕтврток е секогаш убав ^_^

 

[23.59] Викенд програма // Епицентар

Четврток, 20 Април:
Herzel
Delta Funktionen

Петок, 21 Април:
Robotek
Mirko Popov

Сабота, 22 Април:
Aleksandar Miskoski
Denny Trajkov

 

[00.30] The Ringtones // Клуб Маракана

Старт: 00:30h
Влез: Бесплатен

Тhe Ringtones:
Дина Јовановска – вокал
Симон Пеоски – гитара и вокал
Дарко Фотиновски – бас
Кристијан Лафазановски – тапани

 


 

 

 

Петок 21.4.2017

[16.00] Lucky Friday // Public Room

Вино, мезе, дружење, муабети ~
Вашата омилена сорта од Bovin, Traikovsky, Tikves Special Selection, Brzanov, Popov, Stobi на – 50%

Резервирајте за вашето друштво…
https://rezerviraj.mk/detali-za-nastan/lucky-friday-jha5L
078 250 554
contact@publicroom.org

 

[17.00] Аперитиво // Кино Карпош

Селектор на музика: DJ Flooder
[Внимателно селектирана музика исклучиво на винил]

+ Промотивни цени на селектирани вина од Tikveš Winery.
+ Бесплатна храна која ќе ги задоволи и најпрефинетите вкусови.

 

[20.00] „Тајно моја“ – Мјузикл во чест на Тоше Проески // МОБ

Мјузиклот „Тајно моја“ е проект во копродукција со фондацијата “Тоше Проески“ во чест на најголемата македонска музичка ѕвезда по повод 10 години од неговата прерана смрт.

Диригент: Иван Еминовиќ
Режисер: Тони Михајловски
Либрето: Огнен Неделковски
Сценограф: Марија Ветероска
Костимограф: Марија Пупучевска
Аранжери: Кокан Димушевски, Сони Петровски
Светло мајстор: Васко Лисичов
Ас. Режисер: Дејан Прошев, Љупка Јакимовска
Асс.Костимограф: Татијана Колевска Иванов
Асс. Кореограф:Ирена Лозинска
Концерт-мајстор: Јане Бакевски
Асс. Хор-мајстор: Ѓурѓица Стојчевска, Јасмина Ѓорѓеска
Музички Асс: Лена Заткоска

Солисти:
Ана: Антониа Гиговска
Филип: Денис Димоски
Бети: Сара Гигова
Мајка на Ана: Весна Петрушевска
Татко на Ана: Игор Џамбазов
Мајка на Филип: Арна Шијак
Татко на Филип: Јане Аврамовски
Марија (другарка на Ана): Љупка Арсова
Ема (другарка на Ана): Мила Николовска
Јане (другар на Филип): Марко Димитриевски
Наумче (другар на Филип): Симеон Коруноски
Љупче (бодигард): Лазе Манасков
Електричарот: Марјан Стојановски
Ангел: Лена Заткоска
Ангелчиња: Марија Спасовска, Андреа Георгиевска, Калеша Џангаловска

 

[22.00] Live Wire // Led Zeppelin Guitar bar

Пост-празничен рокенрол петок со Live Wire во Led Zeppelin GuitarBar! Let there be rock!
Emilija – Vocals
Damjan – Guitar
Goce – Bass
Simeon – Drums

 

[22.00] Showroom: Miltons quintet // Public Room

Шоу исполнето со world music! Уживање во еклектичен спој на традиционалната музика со современи форми на џез, класична музика, блуз, рок… Слушнете го првиот заеднички проект на Иван Бејков – бас, Трајче Велков- труба, Марко Виденовиќ- виола, Благоја Перуновски- хармоника и Виктор Филиповски- удиралки.

Резеврирајте музичко уживање~https://rezerviraj.mk/detali-za-nastan/showroom-saso-popovski-trio-Y0Ftu или 078 250 554. Меил за контакт: contact@publicroom.org

 

[22.30] СеКој ПеТоК УрДа ЈаДаМ w/George Lee // Galerija BadaBoom Caffe

ДЏ селекција на George Lee.

 

 

[23.55] Btkrsh & Drop Series Night // Капан Ан

Drop Series гостување во рамките на BTKRSH петочните резиденции со гостување на Apostolski и Alex Acid.

Techno Machinery Is On Thee Road Again!

Maggie [BTKRSH]
https://www.mixcloud.com/butchym/

Apostolski [Drop Series]
https://soundcloud.com/viktorapostolski

Alex Acid [Drop Series]
https://soundcloud.com/pure-urban-sound-sk

Влез: 100 мкд.

 

[23.59] Hot Line // Клуб Мамас

Во клуб Мамас повторно настапуваат Hot Line. За овој петок се најавува одличната забава и супер атмосфера.

Резервации и информации на 071-831-831 или во inbox.

 

[23.59] Bandix // Клуб Маракана

Момци и девојки, овој петок журкањето е во Маракана!
Почеток: После полноќ

 


 

 

 

Сабота 22.4.2017

[12.00] Ден на јапонскиот јазик и култура // Филолошки факултет „Блаже Конески” – Скопје

Отворање на настанот

12:05 Хаику на македонски
проф. д-р Владимир Мартиновски

12:25 Кратка историја на самураите
Стефан Спасовски
Никола Николовски

12:45 Јапонска сезонска прослава
Срна Зафировска
Мирјам Јаневска

13:05 Изгледот на гејшите
Камелија Стевковска

13:25 Косплеј на јапонски начин
Ива Стојческа
Оливера Младеновска

13:45 Уметноста на видеоигрите
Румена Најчевска

14:05 Улогата и придонесот на Аниме во кинематографијата
Риоко Кокаи

14:25 Начин на облекување кимоно
проф. Јукари Ота, лектор

 

[12.00] Авантурите на Аладин // МНТ

Режисер: Бојан Трифуновски

Улоги:
Аладин – Александар Михајловски
Принцезата Џасмин – Дарја Ризова
Абaнaзер Велики – Сашко Коцев
Духот од ламбата – Никола Ацески
Вдовицата – мајката на Аладин – Камка Тоциновски
Императорот – таткото на Џасмин – Славиша Кајевски
Робинката од прстенот – Леонора – Драгана Левенска
Страшилото – Принцот Леополд – Ненад Анѓелковиќ

Цената на билетот е 200 денари.

 

[13.00] Record Store Day // МКЦ

МКЦ и АП(о)ТЕКА, во периодот од 13:00 до 18:00, организираат дневно дружење на платото пред МКЦ, по повод International Record Store Day 2017 (Celebrating The Indie Record Store)!
Овој интернационален “Ден на независните музичките продавници” во светски рамки се одржува од 2007, а овде во Македонија, таа убава традиција годинава ќе ја организираме за прв пат.

Програма во линкот погоре.

 

 

[19.00] Капетанот Џон Пиплфокс // Драмски Театар

Режија: Коле Неделковски

Улоги: Игор Ангелов, Трајанка Илиева, Маја Вељковиќ – Пановска, Ѓокица Лукаревски, Филип Трајковиќ, Душица Стојановска, Златко Митрески, Ѓорѓи Тодоровски, Анастас Тановски, Зоран Љутков, Игор Георгиев, Диме Илиев, Александра Павлова, Валдета Исмаили.

 

[20.00] Не се клади на Енглези // МНТ

Автор: Владимир Ѓурѓевиќ
Режисер: Синиша Евтимов

Улоги:
Сашко Коцев – Паун
Оливер Митковски – Пикси
Александар Микиќ – Буле

Сценограф: Илина Ангеловска (мебел – Home by Almak)
Костимограф: Ана Данчевска
Превод: Александар Микиќ
Светло – мајстор: Владо Ќулавковски
Тон – мајстор: Ненад Трпеновски
Инспициент: Никола Кимовски
Фотограф: Драган Гајиќ

*Цената на билетот е 300 ден.

 

[20.00] Промоција на албумот Аеро на сараевскиот артист dRUMELODY  // Барбакан

dRUMELODY е музички концепт зад кој стои Берин Тузлич, еден од најпознатите балкански аниматори, илустратори и стрип цртачи. Тузлич зад себе има неколку музички изданија. dRUMELODY создава футуристичка електронска музика, надополнета со звуците на тапаните.

 

[21.00] Funky Rice Fields of China // Црно Кафе

Сите деца на Сонцето кои сакаат забава се гледаме оваа сабота во ЦРНО кафе на ДЏ сет cо Iva.

 

[22.00] Ashborn live // Led Zeppelin Guitar bar

Hard rock, alternative rock, heavy metal, blues и pop-rock на едно место.
Резервации на 02/3096-569.

 

[22.00] Drum’n’Bass Vinyl Only Night // Капан Ан

Оваа сабота во Капан Ан the drums and bass are back!

По повод Record Store Day, денот кога се слави винилот/плочата како свет формат, D2 колективот реши да ви овозможи строго винилно издание со drum’n’bass музика од сите видови и подвидови 😃

На распоред се:

• Darko Stepic
• HyperTech
• Pukka

Старт на полноќ, влез 100 денари.

 

[22.00] Saturday // Public Room

Саботно шизење и дружење тераса!
За музичките звуци ќе се погрижи Ивана Низамовска, дј во Радио МОФ.

Уживајте со вашите пријатели во нејзината селекција ~
https://rezerviraj.mk/detali-za-nastan/saturday-public-room-y7ODl
078 250 554
contact@publicroom.org

 

[22.00] Vini Vici во Скопје // Спортски Центар Борис Трајковски

Во Скопје доаѓа најголематам светска атракција во моментов, луѓето кои заедно со Armin Van Buuren се авотри на најголемиот светски хит за 2016та и без конкуренција најбараните артисти на сите светски подиуми. Новите доминатори на светската електронска сцена – Vini Vici.

Претпродажбата на билети во 1/2 Југотон и мрежата на Купикартизасе низ републиката.Билетите се продаваат по ултрапромотивна цена од 500 денари..
Листа на продажни места низ државата.
http://www.kupikartizase.com/Home/SalesLocations

 

[22.00] GusGus и Mathew Jonson во Скопје! // Скопски Саем

Цена на билети:
500 МКД (лимитирани 300 билети)
600 МКД (предпродажба)
700 МКД (на влез)
300 билети лимитирани по цена од 500 ден се пуштени во продажва во Излет Кафе,Радио Бар и Кино Карпош исто така билети можете да набавите и во Хаш Бар Југотон, online http://mktickets.mk/nastan/gus-gus/и во Битола во Јагода Бар.

GusGus е едно од водечките имиња на електронската сцена со нивната кариера која се протега низ цели 20 години! Бендот е една од ретките појави на оваа сцена кои успеале да останат релевантен музички фактор толку долго. Составот ротираше повеќе имиња, но од основачите во бендот се уште членуваат Biggi Veiran и Daníel Ágúst, а во моментов трет член е Högni Egilsson.

 


 

 

 

Недела 23.4.2017

[20.00] Животот е прекрасен // МНТ

Николај Ердман
Адаптација и режија: Александар Морфов

Семјон Семјонович Подсекаљников – Никола Ристановски
Марија Лукјанова – Николина Кујача
Серафима Илинична – Звездана Ангеловска/Биљана Драгичевиќ– Пројковска
Александар Петрович Калабушкин – Сашко Коцев
Маргарита Ивановна – Тања Кочовска
Аристарх Доминикович Гранд- Скубик – Емил Рубен
Виктор Абрамович – Гораст Цветковски 
Сергеј Александрович – Славиша Кајевски
Григориј Пугачов – Никола Ацески
Алексеј Стаканов – Александар Ѓорѓиески
Аљоша Стаканов – Александар Михајловски
Клеопатра Максимовна – Арна Шијак
Раиса Филиповна – Тина Трпкоска
Отец Елпидиј – Александар Микиќ
Федја Петунин Глувонемиот – Никола Стефанов
Костја – Александар Михајловски
Снимателот – Кире Ѓоревски
Груња – Марија Новак
Зинка – Драгана Левенска
Иларион – Никола Кимовски
Тaња – Марија Димитрова
Ања – Анастазиа Христовска
Бабата – Анастазиа Христовска
Оркестар „Раскрши Се“
Ѓорѓи Димитров, Ѓорѓина Поповска, Стефан Манасиевиќ, Стефан Карастојанов и Никола Кимовски.

 

Comments

comments