Фотографија: Петар Митаноски

 

Понеделник 19.11.2018

[17.30] Денови на психологија 2018: Ајде да зборуваме за // Субверзивен фронт

Прочитајте повеќе на следниот линк, и потврдете ни го вашето учество: https://goo.gl/forms/4SkCvEsyZswqn7Pw2

 

[18.45] ЕХО Фестивал на планински филм 2018 // Кино Милениум

19 НОЕМВРИ (Понеделник)
Кино МИЛЕНИУМ
19:00 „Само од воздух“, Џанлука Маспес, Италија, 2018, 31’
19:31 „Белешки од карпата“, Сибе Вани/Гијом Лион, Белгија, 2017, 35’
20:05 ОТВОРАЊЕ на Фестивалот на планински филм ЕХО 2018
20:35 „Забардаст“, Жером Танон, Франција, 2018, 54’
21:30 „Бонингтон, алпинист“, Брајан Хол/Кеит Партриџ, Велика Британија, 2017, 70’

 

[19.00] BookStar во МКЦ // Младински Културен Центар

19 ноември, 19:30
– Претставување на книгите „Светата крв“ и „Даровите на светот“ и разговор со авторот Антотн Баев (Бугарија)
Промотор: Елизабета Шелева

– Претставување на книгите „Празни улици“ и „Луксембуршката градина“ и разговор со авторот Михал Ајваз (Чешка)
Промотор: Соња Стојменска-Елсезар

 

[20.00] Дипломска претстава „Бела болест“ // Македонски Народен Театар

Претставата зборува токму за тоа, лудилото наречено војна – која предизвикува убиства на луѓе, поради богатење на оние коишто ја создаваат. Военото и повоеното општество носи во себе отсуство на она што се нарекува ХУМАНОСТ – почит кон животот и правата на човекот, слободата и мирот.

 

[20.00] Викенд на мртовци (претпремиера) // Театар Комедија

Автор : Миле Попоски
Режисер: Ѓорѓи Ризески

 

[20.00] Самостојна изложба на Стефан Димовски // Младински Културен Центар

На изложбата авторот ќе се претстави со 30-ина дела во комбинирана техника.

 

[20.00] Концерт на Камерен оркестар „Аморосо“ – Србија // Музеј на Град Скопје

Концерт на Камерен оркестар „АМОРОСО“ – Србија
– солисти: Биљана Миљковиќ – флејта,
Катарина Миљковиќ – флејта,
Надја Станичиќ – контрабас, Драгана Митиќ – сопран,
Нада Јовановиќ – сопран
ПРОГРАМА: Вивалди, Моцарт, Рахмањинов, Јенко, Бинички,
Пападопуло, Бајиќ, Бабиќ
– Музеј на град Скопje 19 ноември. 20,00 часот
Влез слободен

 

[21.00] Hospitality Industry Night .02 // Браун Шугар

Soundtrack-от на настанот го има Jan Ko Nen, а сетот почнува од 21:00

 

[21.30] Разговор со Енес Халиловиќ // Младински Културен Центар

Издавачката куќа „Готен“ ве поканува на книжевниот разговор со писателот Енес Халиловиќ. Разговорот ќе се одржи во рамки на книжевниот фестивал „Букстар“, на 19 ноември (понеделник) со почеток во 21.30 часот, во Младинскиот културен центар (кино Фросина) во Скопје. Водител на разговорот ќе биде Владимир Јанковски.

 


 

 

 

Вторник 20.11.2018

[18.00] Промоција на „Практичен прирачник за емоционално описменување // МИТ Универзитет

Прирачникот нуди модел за развивање на емоционална интелигенција, во кој, низ 22 едукативно-искуствени, структурирани работилници се работи на повеќе емоции, на нивното препознавање и изразување. Прирачникот е погоден за работа со деца и возрасни, групно и индивидуално и претставува вреден придонес за развивање на EQ кое им се нуди на практичарите.

 

[19.00] BookStar во МКЦ // Младински Културен Центар

20 ноември, 19:30
– Претставување на книгата „Глад“ и разговор со авторот Џамал Уаријачи
Промотор: Душко Крстевски

– Претставување на книгата „Медицински роман“ и разговор со авторот Рику Корхонен
Промотор: Владимир Јанковски

– Претставување на книгата „Сага за Јон“ и разговор со авторот Офејгур Сигурсон
Промотор: Ристо Солунчев

 

[20.00] Анти-Стрес платформа, театарска перформанс презентација // Котур

Анти стрес платформа, театарска перформанс презентација на нов провокативен и субверзивен пристап кон современиот начин на живот и медиокритетскиот менталитет…кратко…јасно… и мрзливо.

 

[20.00] Викенд на мртовци (премиера) // Театар Комедија

Автор : Миле Попоски
Режисер: Ѓорѓи Ризески

 

[20.00] Тероризам // Македонски Народен Театар

Повеќе информации за претставата
http://mnt.mk/mk/pretstavi/terorizam

 

[20.00] Како да се ограби банка // Драмски Театар Скопје

Оваа претстава зборува за комичноста на луѓето кои ќе се најдат во комплицирани ситуации. Соочувањето со проблемите на нашите „херои“, е многу различно од односот и пристапот на повеќето луѓе кои чекорат на земјата…

 


 

 

 

Среда 21.11.2018

[18.00] Oд тела кон тело низ водени форми // Младински Културен Центар

”Од тела кон тело низ водени форми”
изложба / интерактивна инсталација/ настан

 

[18.00] Денови на психологија 2018: Ајде да зборуваме за // Субверзивен Фронт

Прочитајте повеќе на следниот линк, и потврдете ни го вашето учество: https://goo.gl/forms/4SkCvEsyZswqn7Pw2

 

[18.50] Кулирај, рециклирај, донирaj: Е-отпад // Котур

#Регистрирај се на: goo.gl/TrCxVB, најдоцна до среда, 21.11.18, 12:00ч
#Дата: 19:00ч, 21.11.2018
#Локација: „Кафе и филм Котур“
#Учесници: Настанот е отворен за млади на возраст од 14 – 18 години.
#Капацитет: Бројот на учесници е ограничен и селекцијата се врши според правилото прв дојден прв услужен.

 

[19.00] Изложба на графики на Софија Иванов // Концепт 37

Повелете на изложба на младата Софија Иванов од Бугарија, во просториите на Концепт 37.

 

[20.00] „Ничија земја“ // Македонски Народен Театар

Повеќе за претставата:
http://www.mnt.com.mk/pretstavi/nichija-zemja-2

 

[20.00] Не Сега, Драга // Театар Комедија

Комедијата „Не сега драга“ (од современиот англиски автор и актер Реј Куни) е комедија на забуни, смешни ситуации и интересни карактери. Дејството се одвива во хотел, за време на едно пролетно попладне. Приказната е за еден парламентарец од Куманово кој доаѓа во Скопје на состанок во собранието, се сместува во хотел и има закажано љубовен состанок со секретарката на Претседателот. Меѓутоа, со пратеникот доаѓа и неговата сопруга… и тука почнува „хаосот“…

 

[21.30] Blues & Beer are for Friends // Рок Кафана Рустикана 2.0

СРЕДА: Blues & Beer are for Friends – Во среда блуз со Saso Gorgevski и Nikola Jimmie Petrovski ака InThe Mood Блуз Дуо придружени од Igor Jovchevski и 3+1 пиво пакети со Хајнекен, Аместел, Лашко и Кромбахер

 

[21.50] Skopje Design Week 2018 // Јавна соба

8то издание на Неделата на дизајн во Скопје!

Повеќе информации за случувањата и изложувачите: www.ministryofpleasure.net

 

[22.00] Andrej Micajkov | Враќање во иднината #75 // Кино Карпош

Среда, 14.11.2018

Andrej Micajkov | Враќање во иднината #75

старт: 22ч

 


 

 

 

Четврток 22.11.2018

[17.00] Thanksgiving buffet // Дистрикт

Let’s give thanks to gorgeous times and food!

 

[17.30] Отворен ден на Академијата за Дигитален Маркетинг // Брејнстер

HОтворен ден на Академијата за дигитален маркетинг 👉 http://bit.ly/opendayBrainster, кој ќе се одржи на 22 ноември (четврток) во просториите на Brainster, со почеток во 17:30 часот.

 

[17.00] Los Delincuentes – Dreadpen Fall/Winter 2018 // Излет

Уникатни, кул и доста нови парчиња се дел од оваа колекција!

Dj-Drama Zadagolot и DJ Drazi Drags ќе пуштаат рап на грамофони со многу скречови.

*Сите парчиња од колекцијата се во лимитиран број!

 

[19.00] ОСТЕН – 50 г. Светска галерија на карикатури | Биенале на цртеж // Чифте Амам

ретроспективна изложба 50 СГК 1969-2019 | изложба на 270 уметници од цел свет | доделување награди

 

[20.00] Горан Таневски МИЗАР – Друго откровение // Колектив

Горан Таневски МИЗАР – ДРУГО Откровение, е проект и концертна причина за на 22 Ноември сплотеноста да се претвори во музика.
Ова е само почеток …

 

[20.00] Партија Реми // Драмски Театар Скопје

Автор: Доналд Ли Кобурн
Режија: Виолета Џолева
Костимографија: Лидија Георгиева

ВЕЛЕР МАРТИН ЃОКИЦА ЛУКАРЕВСКИ
ФОНСИЈА ДОРСИ МАЈА ВЕЉКОВИЌ ПАНОВСКА

 

[21.00] Minus 1 Pop Up // Епицентар

OX ви презентира
Minus1 Pop-Up Store во Epicentar – прв hype & streetwear настан во Македонија
Настан хостиран од Sure Shotz

 

[21.00] Импров група “НАстап“ // Факултет за Драмски Уметности

Игрите ги играат:

Дамјан Цветановски
Мартин Манев
Тони Денковски
Григор Јовановски
Сергеј Димовски

Андреј Цветановски – (водител)

 

[23.00] Mawrteen,ToniZen&Boogieman // Станица 26

“Street Soul Delight”
(The finest selection of R’N’B, Hip Hop,DanceHall & NeoSoul Vibes)
*special price by Absolut and Jameson
On the Decks:
DJ Mawrteen
Toni Zen Official
Dj Boogieman

 


 

 

 

Петок 23.11.2018

[09.00] The Global Leadership Summit Macedonia 2018 // Македонска Филхармонија

• БИЗНИС • ОБРАЗОВАНИЕ • УМЕТНОСТ • ВЕРА • ПОЛИТИКА • НЕВЛАДИН СЕКТОР •

 

[20.00] Мизантроп // Театар Комедија

„За љубовта на човекомразецот или за омразата на човекољубецот“

Оваа сериозна комедија е поглед во човековата душа на современиците од периодот кога била пишувана во 17 век, но e и магнетна резонанца на нашето време.

 

[20.00] Darts Tournament 2018 // Лаунџ Бар Блис

Традиционален хуманитарен турнир во пикадо во организација на ЛК „Пајко Маало“.

Регистрација: 20:00-20:30
Билет: 100 ден.
Учество: 150 ден.
Пријава на тимови: mirjanamatovska@yahoo.com

 

[20.00] Странци // Драмски Театар Скопје

Што ќе се случи доколку скришно ѕиркате во телефонот на другиот? Соочувањето со вистината решава или пак отвара нов проблем? Колку вистината за/на другиот удира директно во неговиот приватен простор, а колку задира вопросторот на останатите…

 

[20.00] Изложба 1325 Крафт // Концепт 37

Прва изложба на сите производи на 1325 Крафт. Ќе може да ги погледнете нивнителампи, држачи за вино и штендери изработени од бакар.

 

[20.00] Травијата – La Traviata – Giuseppe Verdi // Македонска Опера и Балет

„Травијата“…
Верена Штојбер – режисер

За мене најважното нешто во операта, генерално, е да видите реални карактери и вистински емоции на сцената, не само површна сценска игра и пеење. Она што мене особено ме интересира е да ги слушнам приказните што луѓето имаат да ги раскажат. За мене, Верди е еден од најголемите раскажувачи на сите времиња.

 

[20.00] Vinodonia 2018 // Скопје Мериот Хотел

Третиот по ред Скопски вински салон – Винодонија 2018, симболот на винската култура и најзначајниот вински настан во Македонија, организиран од група вински ентузијасти, под покровителство на Здружението на сомелиери на Република Македонија, ќе се одржи на 23-ти и 24-ти ноември (петок и сабота) во Хотел Мериот Скопје.

 

[20.30] Вардар Триглав 2018 // Младински Културен Центар

Музичкиот караван „Вардар Триглав“ повторно во МКЦ.
Овој пат сочинет од словенечкиот гитарски квартет Lynch, српската електро/диско/поп сензација Sergio Lounge, а домаќини на скопскиот концерт ќе бидат неуморните Rib.

Покрај скопскиот концерт караванот ќе ги посети и:
21.11 KUD Channel Zero Metelkova / Љубњана
22.11 Elektropionir Цетињска 15 / Белград

 

[21.00] Нокаут – 20 години од првиот концерт // СРЦ Кале

НОКАУТ и Авалон Продукција после 20 години се враќаат на местото каде што Нокаут го одржа првиот голем концерт во СРЦ кале, во организација токму на Авалон Продукција.

 

[21.00] Tonal & Iyah Live At Jazz Inn // Леџенд Паб

Are you in the mood for some Live Rock Music?

 

[21.30] Muhamed Ibrahimi New album Devotion слушачка промоција // Винил

Мухамед Ибрахими е еден од највозбудливите и највиртуозни гитаристи во овој ден од Европа.

 

[21.30] The Mole Pack // Че Кафе Бар

Петок (23ти НОЕМВРИ) – резервиран за The Mole Pack и траките од првиот албум „Gamblin’ Man“. Се гледаме во Че!

 

[21.30] It’s Wine O`clock // Рок Кафана Рустикана 2.0

ПЕТОК – It’s Wine O`clock – Целодневна промоција на вината од линијата Oak на Тиквеш и две живи свирки Афтерворкот почнува после 17:00, а вечерта после 21:30 класик рок со стандардните Ring Road

 

[21.30] TRAP TRAP TRAP – Season 2 – Episode 1 // Клуб Муд

-Dj Dazzly
-Dj 5R
-Dj Cryssis (за првпат на #TrapTrapTrap)

 

[22.00] Othersound vol. 7 // Минус Еден

Mihai Popovicu (Романија) и Eddie Richards (LA) ќе се погрижат за раздрман подиум во Минус Еден со локална поддршка од нашиот Нино Наумов, Simon Atkinson ќе грува во Кино Карпош, а локалната хероина Ilina Angelovska ќе се погрижи за забавата во BKW.

 

[00.00] Rodriguez Jr. -LIVE- во Скопје! // Станица 26

На 23-ти ноември Rodriguez Jr Live, Andrew Meller и Mene во Станица 26!

 

[00.00] Disco Од Далечното Минато #24 // Капан Ан

Петок 23.11.18 @ Капан Ан.
Ново тематско издание на Ехо Од Далечното Минато, 24-то по ред во соработка со Funky Fresh и Скопски Грув!

– DISCO ОД ДАЛЕЧНОТО МИНАТО –

Disco dress code, disco топка и строго disco музика од нашата поблиска и подалечна околина, и од нашето поблиско и подалечно минато, презентирана од:

* ГОЦЕ САФ
* ЧВАРЕ
* БРУС
* HYPERTECH
* DOUBLE G

 

[00.00] Telekom Electronic Beats – Tama Sumo // Епицентар

Тама Сумо е една од најдобрите германски музички селектори и резидент DJ во култниот берлински клуб Berghain/Panorama bar!

Билетите може да ги набавите преку мрежата на https://www.karti.com.mk и https://mktickets.mk

Продажба од вторник (13.11): 300ден.

 

Image may contain: 1 person, glasses, text and close-up

 


 

 

 

Сабота 24.11.2018

[13.00] House Injection with DJ Khazar // Чилин Бар

Old school party with Funky House with DJ Khazar

 

[17.00] Gino Grasso // Винил

https://bbemusic.bandcamp.com/album/the-grasso-brothers-present-we-know-how-to-boogie

Почеток: 17:00

Влез: Бесплатен

+ Андреј Мицајков, Флудер и Филип Стефановски

 

[18.00] Види десно да не има место! // Вудсток Пиво Бар

Точено пиво и внимателно селектирана музика.
Craft beer & highly selected music.

 

[19.00] Opening Party: Colours & Abstraction // Концепт 37

“PoptArt” се многу возбудени за соработката со Концепт37, во која ке бидат изложени дела од локални артисти:

– Ана Ивановска
– Геновева Качуркова
– Христина Зафировска

 

[20.00] 103 Генерации // Младински Културен Центар

Целовечерен настан во МКЦ на два стејџа со четири исклучително квалитетни бендови и артисти од Велика Британија, Шведска, Албанија и Македонија, сите со актуелни албумски изданија во 2018 година. Фоајето на кино Фросина е резервирано за традиционалниот настап на диџеите на Стотројка.

THE OSCILLATION

THE FIELD

I TPAME I TVRAME 

SUSIJAT

 

[20.00] Вардарски Пастуви // Театар Комедија

„Вардарски пастуви“ е пиеса работена според сценариото на Симон Бофој (филм „Фул Монти“) и според пиесата „Дамите бираат“ од Ентони Мекартен и Стивен Синклер, но овој пат станува збор за сосема наш производ, најпрвин поради тоа што е во сопствена продукција на Театар Комедија и затоа што се работи за скопска приказна за скопски ликови, во коишто секој може да се препознае, а скопскиот урбан говор ја издвојува како самостојна драматуршка целина на која можат да ѝ позавидат и Бифоу, Мекартен и Синклер.

 

[21.30] Grand Art Exhibition Opening of Caffe Bar Papu // Кафе Бар Папу

24.11/21:30 Orce Nikolov 93, Skopje

 

[21.30] Irish Saturdays // Рок Кафана Рустикана 2.0

САБОТА – Irish Saturdays – Оваа празнична сабота на 20% промоција е #Bushmills (Original, Black Bush, Malt) а позади микрофонот и гитарата се Marko Kuma Markovic и Владимир Чадиковски ака Bandover Band

 

[23.00] Logic Bomb, Yudhisthira, Imaginary Sight во Скопје! // Арена Борис Трајковски

Во Скопје ни гостува еден од пионерите на психоделичниот транс со настап во живо:

Logic Bomb

И секако како специјални гости најдоброто од нашата сцена:

Yudhisthira

DJ Djantrix

 

[00.00] Why Not во Маракана // Клуб Маракана

Најдобрата Rock&Roll / Metal журка во градот!

 


 

 

 

Недела 25.11.2018

[17.00] Second hand bazaar – Хуманитарно за Јоце // Училиште за кинески јазик Ни Хао

Одбери си за себе или подари некому омилено парче облека, нова и зачувана по цена од 50 до 400 ден. и донирај за лекувањето на Јоце во Русија.

 

[20.00] Концертна Промоција “3Grama & Silent G” // Театар Комедија

Загадочното Хип Хоп дуо “3Grama i $ilent G” по долгогодишна пауза се враќа на скопската сцена. Концертна промоција на нивниот седми по ред Хип Хоп албум. Сега и којзнае кога пак, публиката ќе има можност на сцената на Театар Комедија во живо да ги чуе нивните хитови и да го погледне првиот документарец за нив. На сцената друштво ќе им прават : Е.Н.Д., Сиги, Два стиха, Балабатман МЦ, Кацар, Вуиса, Џоле и Lil Yak.

 

[20.00] Skopje Drum Talks meet up! // Винил

Skopje Drum Talks ќе ја организира првата средба каде ќе ја претстави својата мисија и ќе креира една пријатна атмосфера за сите посетители.

 


 

 

 

Наскоро

 

Четврток 29.11.18

[14.00] PIN Conference 2018 // Младински Културен Центар

ПИН, единствениот меѓународен собир на музичките професионалци кај нас, годинава со петто издание: од 29-ти ноември до 1-ви декември во МКЦ!

Теми, панели, гости и распоред: http://pinconference.mk/

БЕСПЛАТЕН ВЛЕЗ, со задолжителна претходна регистрација на: http://pinconference.mk/register/

Концертна програма / Showcase Festival: PIN concerts 2018

 

[21.00] Научна фантастика на платно // Македонска Филхармонија

Диригент:
Тимоти Редмонд (Велика Британија)

Музика од најдобрите научно-фантастични филмови на сите времиња.

 

 

 

Сабота 08.12.18

[19.00] Taksirat Festival #20 // Арена Борис Трајковски

Главната вечер и финалната прослава на јубилејната 20-ка на ТАКСИРАТ ги има првите потврдени гости:
Pendulum DJ set,
Mando Diao,
Therapy
Smut,
Nouvelle Vague,
Dubioza kolektiv,
на главна бина;
RAHZEL заедно со
the X-Ecutioners,
SAF Sound System,
TRAP DA FUCK UP,
на втор стејџ;
+++ 🎧 SILENT DISCO 🎧

 

 

 

Петок 14.12.18

[20.30] Postmodern Jukebox во Скопје // Македонска Филхармонија

Со желба Скопје и Македонија да бидат навистина исполнети со различни музички доживувања на светско ниво, Авалон Продукција се потруди оваа година во Скопје да ја донесе веројатно најголемата и најинтересна концертна атракција во светот моментално, музичкиот колектив POSTMODERN JUKEBOX.

 

Comments

comments