Фотографија: feelthewildness

 

Понеделник 22.10.2018

[17.00] Југословенски Поп и Рок // Нано Бар

Југословенски Поп и Рок / В. Цветановски.

 

[17.00] Претставување на зимската сезона на креативните викенди // Концепт 37

Аукција на уметнички дела на Владимир Лукаш, Сали Ертунц, Глигор Кузмановски, Јана Манева – Чупоска, Милко, Доротеј Нешовски, Гаја Смилевска, Иван Блажев.

Концерт на Светлост и Бојан Жунгулов и Бојан Иванов.

Продажба на книги од Или Или и ЦД – изданија од ПМЏ рекордингс.

 

[18.00] На кафе со Психолог // Кофеин

Психолози:

Бојана Стојменовиќ
Тема: Заљубеност и љубов. (Кој е процесот и текот на една врска, што се случува, кои кризи и предизвици ги носи, како да разликуваме заљубеност од љубов, како да негуваме здрав однос и релација со партнерот, како да не се загубиме себе си во врската).

Александра Таневска
Тема: Телесни симптоми – што сака телото да нѝ каже, и како го кажува тоа. Да бидеме еден дел/орган од телото кој почесто страда или се соочува со болка и да видиме што сака да нѝ каже.

Сашо Трповски
Тема: Јунговски пристап во толкување на значењето на соништата.

Јасмина Јонуз
Тема: Анксиозност и релаксациони техники.

Тина Георгиева
Тема: Семејство и болест (психолошка помош и поддршка низ процесот на соочување и прифаќање на болеста како дисфунксионалност во семејниот систем).

Ели Гроздановска
Тема: Грижа за себе – Како грижата за себе да стане навика?

Мухамед Ајваз
Тема: Зошто имаме предрасуди и стереотипи и како да ги минимизираме.

Тиана Ивановска
Тема: Психологија, бизнис и лидерство.

Потребно е само да го пријавите присуството и да напоменете за која тема се најавувате.
075 964 015 (Бојана)

 

[20.00] “A living promise” // Кинотека на Македонија

Contemporary Japanese Film Week 2018

22.10.2018 Monday at 8 p.m.
“A living promise” 120’, 2016

 

[20.00] Speakeasy Skopje Cocktail Week // Спикизи

Speakeasy Ве поканува на #SkopjeCocktailWeek.

 

[20.00] Рецитал на Денис Кожухин – пијано // Македонска Филхармонија

Рецитал на Денис Кожухин – пијано (Русија)
Камерна сала на Македонска филхармонија

Програма:
Ф. Менделсон: „Песни без зборови“ (избор)
Е. Григ: „Лирски пиеси“ (избор)
С. Прокофјев: Соната бр. 8, op. 84

 

[20.30] The Magnificent Dj Jazzy Jeff во Скопје // Младински Културен Центар

По повод 14 години постоење, SureShotz Entertainment, во соработка со Младински Културен Центар Ви го најавуваат hip-hop dj-от и продуцент Jazzy Jeff. Настанот ќе се одржи на 22ри Октомври/понеделник (23ти е неработен ден) во dancing салата на МКЦ со почеток во 21:00 часот, (врати отворени во 20:30ч).

 

[21.00] 6ти роденден на центарче – диско едиција // Џубокс

Тематска забава 22 октомври – “tribiute” на диско ерата. Отворете ги кутиите со заборавени парчиња облека од времињата кои некои би ги нарекле „златната доба“ на ноќниот живот во Скопје.

 

[22.00] In the mood – Live and acoustic blues // Кино Карпош

Понеделник, 22.10.2018

In the mood | Live and acoustic blues

старт: 22ч

 


 

 

 

Вторник 23.10.2018

[19.30] Enron(и Анѓушев и USAID):The Smartest Guys in the Room-проекција // Социјален Центар Дуња

За филмот: Сниман е во 2005 година и е во режија на Alex Gibney. Преку случајот Енрон, филмот го обработува процесот на либерализацијата на пазарот на електричната енергија во САД, врските помеѓу фирмите и врвните политичари во тоа време во САД, движењето на цените на струјата потоа, големата енергетска криза во Калифорнија од крајот на 20тиот век, но и фијаското со крајот на Енрон.
Енрон е енергетска компанија формирана 1985, и се до својот банкрот во 2001, шест последователни години била прогласувана од Fortune магазинот за „Американска најиновативна компанија“.

 

[20.00] Германската Филхармонија на Рајн во Македонија // Македонска Филхармонија

Програма:
Јоханес Брамс – Симфонија бр. 3 во Фа Дур, Оп.90
Фатос Лумани (*1983) – Концерт – Рапсодија за виолина, пијано и гудачки оркестар
Џорџ Гершвин – Rhapsody in Blue

Германска Филхармонија на Рајн
Десар Сулејмани, диригент & пијанистni, Fatos Lumani.
влез 100 ден

 

[20.00] Speakeasy Skopje Cocktail Week // Спикизи

Speakeasy Ве поканува на #SkopjeCocktailWeek.

 

[20.00] Tuesday Bluesday Expat MeetUp with In The Mood Duo // Винил

Овој, а и секој нареден вторник, блузот во Винил. Live & Acoustic so “In The Mood” Duo.

 

[21.30] Concert: Igor Lumpert & Innertextures // Јавна Соба

Њујоршки џез во Скопје!
На 23. на поткровјето на Јавна Соба — Igor Lumpert & Innertextures:

Игор Лумперт – тенор саксофон и композитор
Грег Вард- алт саксофон
Маса Камагучи- контрабас
Џејсон Назари- тапани

 

[20.00] Поддршка за уметниците кои создаваат од Отпад // Дом на култура „Кочо Рацин“

Продажна изложба на дела од отпад.

 


 

 

 

Среда 24.10.2018

[17.00] Топла зима за уличните животни да има Vol. 2 // Концепт 37

Creative Macedonia повторни ги поканува сите љубители на животни и хуманитарци да придонесат за изградба на што повеќе топли засолништа за бездомните животни. Concept 37, среда, 17 часот. Понесете широк селотејп, стиропор, стара облека, водоотпорни материјали, празни тетрапак амбалажи.

 

[18.00] Stella во Чаир – Stella në Çair // Општина Чаир

Стела во соработка со Сумнал ве покануваат на дискусија посветена на родовата нееднаквост и предизвиците со кои се соочуваат жените во професионалниот и секојдневниот живот во Чаир.

Дискусиите на Стела се отворени за сите, а целта е да отпочнат отворен и инклузивен општествен дијалог за ситуациите со кои се соочуваат жените и девојките во академскиот, професионалниот и секојдневниот живот во земјата.

 

[19.00] Ретроспективна изложба на Драган Попоски ДАДА // Даут-Пашин амам

Националната галерија на Македонија, во рамките на одбележувањето на 70 годишнината од своето основање, ја најавува ретроспективната изложба на македонскиот скулптор Драган Попоски Дада.

Изложбата ќе биде отворена на 24 октомври во 19 часот, во објектот Даут пашин амам и ќе биде отворена за јавноста до 24 ноември 2018 година.

Изложбата ќе содржи скулптури и цртежи од сите творечки периоди на значајниот македонски уметник Драган Попоски Дада. Делата кои ќе бидат претставени се сопственост на авторот, на повеќе институции (НУ Национална галерија на Македонија, НУ Музеј на современата уметност, НУ Музеј на Македонија, Центар за современа ликовна уметност – Прилеп, СОЗР при Влада на РМ и др.), како и на значаен број приватни сопственици.

 

[19.00] Отворено предавање: „Интерперсонални комуникациски вештини“ // Јавна Соба

Овој настан е посветен на еден од најзначајните аспекти на нашето живеење ‒ комуникацијата, за која ке зборува експерт во областа на психологијата и трансакционата анализа, Станислав Петковски-Сашо.

 

[20.00] Speakeasy Skopje Cocktail Week // Спикизи

Speakeasy Ве поканува на #SkopjeCocktailWeek.

 

[20.00] „КЕЦ НА ДЕСЕТКА“ // Македонски Народен Театар

Гостува на фестивал „Инвиница Веритас“ – Виница

 

[20.00] МОНОДРАМА „ЌИРО“ // Македонски Народен Театар

Гостува Тарик Филиповиќ -Монодрама за животот на тренерот на сите времиња.

 

[20.00] Боеми – La Bohème – G. Puccini // Македонска Опера и Балет

Диригент: Енрико Довико (Италија)
Режисер: Дејан Прошев
Сценограф : Зоран Николовски

Настапуваат:
Родолфо: Ѓорѓи Цуцковски
Мими: Сандра Митровскa
Марчело: Марјан Јованоски
Шонар: Андреа Ѕаупа (Италија)
Колин: Владимир Саздовски
Мuзета: Билјана Јосифов
Беноа: Невен Силјановски
Алчиндор: Борко Биџовски
Парпињол: Јане Дунимаглоски
Граничар: Димитар Кожухаров
Офицер: Диме Петров

Хорот и оркестарот на МОБ

 

[20.00] My father loved Adolf – Kosovo // Младински Културен Центар

„Татко ми го сакаше Адолф“ ги истражува првите десет години по Втората светска војна, по големиот историски Албански пресврт, каде времето е артикулирано преку специјален диоптер, за разлика од книжевната сметка на оваа ера во нашата проза. За време на десетгодишното владеење на Таткото, можеби 1945/1955, кое е полно со поделени сцени, публиката патува заедно со Таткото во жив филм, оди низ нео-реалистичен документарен театар; нараторот, додека тече филмската лента, намерна ја замаглува границата меѓу реалното и фиктивното, прави пародија на приказната преку изобилни сведоштва, ја прави иронична и негувана околината, атмосферата, луѓето.

 

[20.00] Skopje Wine Expo 2018 // Плоштад Македонија

Најдобрите вина од регионот на едно место.

[21.00] Tribute ABBA

 

[21.00] Die Angst & Dark Drizzle // Ла Кања

Свирка во Ла Кања:

Die Angst(Potsdam, DE):
https://aufnahmeundwiedergabe.bandcamp.com/track/land-unter

 

[22.00] Враќање во иднината 72 // Кино Карпош

Среда, 24.10.2018

Bojan Chakra

старт: 22ч

 


 

 

 

Четврток 25.10.2018

[18.00] Brutally Honest – Startup Grind Revised // Јавна Соба

Startup Grind is back in town!
Register here: https://www.eventbrite.com/e/brutally-honest-startup-grind-revised-tickets-51357230860

Agenda:
– 17:30 – 18:00 – Registration
– 18:00 – 19:30 – Panel
– 19:30 – 20:00 – Discussion
– 20:00 – 22:00 – Networking

 

[19.00] Opening Party: Linear Art and Sculpture Exhibition // Кафе бар Че

PoptArt се возбудени да ја претстават новата уметничка изложба во кафе бар Че. PoptArt функционира како поп ап галерија која прикажува локални уметници користејќи уникатни, вибрантни простори низ Лондон.

Овој пат PoptArt е во Македонија и работи со локални уметници, Маја Танева и Маја Кировска. PoptArt настаните се исполнети со пријателска и опуштена атмосфера каде што уметниците уживаат заедно со публиката додека разговараат за своите дела.

 

[19.30] Investigative Film Festival Skopje 2018 // Кино Култура

Второто издание на Истражувачкиот филмски фестивал Скопје ја разгледува вечната борба за превласт меѓу вистината и лагата, која кулминира во дигиталниот 21 век. Водечката тема на годинешниот фестивал кој ќе се одржи од 25-27 октомври во Кино Култура е „Truth, lies & likes/„Вистината, лагите и лајковите“. Старт со Џејн Литвиненко (Jane Lytvynenko) од BuzzFeed News, која ќе збори за начините за дознавање на вистината и справување во дигиталниот универзум преку проверка на фактите.

 

[20.00] Предавање: Суперновата iPTF 14gqr – Мисијата Касини // ФЕИТ

Предавање за огромниот успех на мисијата Касини, и за првиот доказ за супернова експлозија од која најверојатно настанале две неутронски ѕвези.
Предавач: Filip Partalovski

Локација: Амфитеатар при Факултетот за електротехника и информациски технологии.
Цена: 100 денари.

 

[20.00] „Разговори во четири очи“ // Македонски Народен Театар

Ако овој Бергманов роман мора да се дефинира како еден клучен мотив, тогаш тоа би било — соочување. Во претставата Разговори во четири очи главниот лик во приказната, Ана Бергман, се соочува сопствените избори и одлуки, со последиците од животот во мачниот брак, исполнет со тешкотии, со насилство, со чувство на вина и патење. Така, сликата на една традиционална заедница, претставува и соочување со сопствената историја, минатото и идентитетот.

 

[20.00] Dysfunction of progress // Галерија Колектив

Grand oppening with an Art Exhibit (sculpture, photography and video) by Gorazd & Stefani Hristov.
https://www.instagram.com/sculpt_off/
https://www.instagram.com/ps_visualart/

 

[20.00] Партија Реми // Драмски Театар Скопје

Поделба На Улогите За Претставата
„Партија Реми“

Автор: Доналд Ли Кобурн
Режија: Виолета Џолева
Костимографија: Лидија Георгиева

Велер Мартин Ѓокица Лукаревски
Фонсија Дорси Маја Вељковиќ Пановска

Инспициент: Жарко Намичев
Суфлер: Даница Илиева

 

[20.00] Skopje Wine Expo 2018 // Плоштад Македонија

Најдобрите вина од регионот на едно место.

 

[20.30] El Chapulin Solo (Manu Chao acoustic) // Младински Културен Центар

EL CHAPULIN SOLO (Manu Chao acoustic) #TAKSIRAT20 free party во МКЦ!

 

[20.30] Miami Mall at vinyl 25 october // Винил

electro duo band – playing in Vinyl
https://soundcloud.com/bandmiamimall/allmylove

 

[21.30] Dj Martin & Boris Antenna 5 // Браун Шгар

ЧЕТВРТОК – Absolutely one of today’s hottest hits со Antenna 5 DJ’s Martin & Boris

 

[22.00] Emi Ermilova // Кино Карпош

Четврток, 25.10.2018

Emi Ermilova

старт: 22ч

 

[00.00] Puresoul 6th Birthday – Special Guest Kuniyuki Takahashi (Japan) // Минус Еден

Puresoul 6th Birthday Party
Старт: 00:00
00:00 – 2:00 Tomi Bojadzi
2:00 – 4:00 Kuniyuki Takahashi Live (Mulemusiq Japan)

Влез: 200 денари (Само 200 карти)

 


 

 

 

Петок 26.10.2018

[11.00] Дебата: Владиниот пиар и социјалните медиуми // Кино Култура

Владиниот пиар-тим има вработено значителен број поранешни граѓански активисти, новинари или јавни личности. Тие сè уште се многу присутни во сферата на социјалните медиуми, често коментираат за политички и социјални прашања и влијаат врз секојдневниот јавен дискурс. Повремено дебатираат со луѓе за одредени политики или одлуки донесени од Владата.

Говорници: Branko GeroskiБожидар БожиновскиMarjan ZabrcanecVasko MagleshovBojan Kordalov

Модератор: Vasko Magleshov

 

[17.00] Bojan Chakra & Igor Spiroski | Aperitivo // Кино Карпош

Петок, 16.10.2018

Bojan Chakra & Igor Spiroski | Aperitivo

старт: 17ч

 

[20.00] Луди за љубов – мала сцена // Драмски Театар Скопје

Автор: Сем Шепард
Режија: Деан Дамјановски
Музика: Миодраг Неќак
Сценографија: Ѓорѓи Ѓорѓиевски
Костими: Елена Вангеловска

Улоги:
Меј – Јана Стојановска / Благица Димитровска Еди – Филип Трајковиќ
Старецот – Анастас Тановски
Мартин – Кристијан Светиев

 

[20.00] Истражувачкиот филмски фестивал // Кино Култура

https://2018.iffs.mk/films/

 

[20.00] Skopje Wine Expo 2018 // Плоштад Македонија

Најдобрите вина од регионот на едно место.

[21.00] La Banda

 

[21.30] Dj Brus // Браун Шугар

ПЕТОК – Funky Disco Beats w. DJ Nenad Stefanoski – Брус

 

[21.30] Паб Комедија – Opening – Ana Malo & Flooder // Паб Комедија

Електро звуци за добра журка, со Ana Malo & Flooder!

Резервации: 071257561

 

[22.00] Nino Naumov // Кино Карпош

Петок, 26.10.2018

Nino Naumov

старт: 22ч

 


 

 

 

Сабота 27.10.2018

[09.00] Роденденска недела со роденденски цени // Книжарница ТРИ

Роденденска недела со роденденски цени!
ТРИ својата приказна ја започна пред 19 години, со една цел – да ви ги донесе најновите и најквалитетни светски наслови од секој жанр. По тој повод за читателите подготвиле специјална роденденска акција.

 

[11.30] Сѐ што слушаме // ДСУ „Орце Николов“

Музиката живее во нас, ние ја оживуваме надвор од нас. Секој има свој мотив зошто и начин како да ја оживее. Мислиш и создаваш, а создавањето е мисла во форма. Каков облик ќе и дадеш на формата? Пронајди ја во сам себе. „Три дена во септември“

Што? Еднодневна работилница
Кога? 27 Октомври, 2018
Каде? СУГС Орце Николов
Со кого? Лука Ѓоргиевски
Возраст на учесници? 18-21
Идеја и цел? Поврзување на музика со самозапознавање на ниво на личност.

Аплицирај за учество на овој линк: https://bit.ly/2CrkBs2
Идејата за оваа работилница, која дојде токму од страна на фасилитаторот на истата – Лука Ѓоргиевски, се реализира како настан од страна на неколку активни членови од тимот за ментално здравје на Младите можат, со негова поддршка.

 

[12.00] Полу-акустичен доручек // Жданец, Карпош

Како минатогодинешни домаќини, со Minstrel’s Gallery и оваа година го прошируваат составот. Ќе настапат и Pluto’s Doubts и Zulu 3.4, а исто како и лани, концертот ќе биде пропратен со доручек, кафе и топла ракија.

Локацијата е во Жданец кај црквата, ќе има мапа за полесно наоѓање. Датумот може да биде променет во зависност од временската прогноза.

 

[12.00] Современата македонска историографија и Агората // Институт за национална историја, Скопје

Говорници: проф. д-р Марија Пандевска; проф. д-р Ристо Солунчев; м-р Борче Милошевски
Програма:
1 Поздравна реч на претседателот на ЗИРМ ( проф. д-р Димитар Љоровски)
2 (филмска проекција)
1. Писмо до Скопје http://www.maccinema.com/Catalog.aspx?p=360
Производство: Вардр филм – Скопје Род: Документарен филм Времетраење: 16 минути
Звук: Да Во боја: црно-бел MM: 5 Година: 1968
Содржина: Во форма на преписка меѓу Огнен и неговиот професор, илустрирана со оригинални документарни материјали, прикажано е Скопје погодено од катастрофалниот земјотрес на 26 јули 1963 година и неговата обнова и развој со помош на меѓународната заедница. Прикажани се достигнувањата во областа на обновата и развојот на Скопје во периодот по земјотресот до 1968 година. Скопје стана симбол на светската солидарност.

2. Весници, Весници http://www.maccinema.com/Catalog.aspx?p=312
Производство: Вардар филм – Скопје Род: Документарен филм Времетраење: 10 минути
Тип: Филмска лента Техника: стандард Звук: Да Во боја: црно-бел MM: 35 Година: 1965
Содржина: Животот на весниците започнува со нивното излегување од печат и со доаѓањето во рацете на купувачите – читателите, редовните консументи на политичките, забавните, па се до спортските рубрики. Пензионерите ги читаат весниците со првото утринско кафе, луѓето што брзаат на работа во автобусите. Секој го чита својот весник, а некои, прикрадувајќи се, туѓиот. Весникот е постојан придружник во секој миг, на одмор, во фризерниците, при чувањето и шетањето на малите деца во паркот…

3. Воведна реч на модераторот (Ивана Хаџиевска)
(дискусија)
Говорници: Марија Пандевска, Ристо Солунчев, Борче Милошевски
Говорниците ќе одговараат на три циклуси прашања кои опфаќаат различен аспект на „совремната историографија и Агората“
(I) Историска свест и самосвест во македонскиот наратив (II)Историјата/хуманистичките науки во академијата и воспитанието/образованието – предизвици
(III) Јавниот простор, заедницата и солидарноста како происход на историскиот хронотоп и хуманистичките науки на средина.

 

[12.30] Снежана и седумте џуџиња // Драмски Театар Скопје

Татарска претстава Снежана и седумте џуџиња.

 

[13.00] LOST STREET KINGS // Кафе Бар Читална

“Lost Street Kings” како дел од Spin&Spray 3 ви претставува македонски графити артисти кои повеќе не се активни на улиците под притисок на разни социјални и општествени (не)услови во нашата држава. 4 улични уметници ќе ни прикажат “акти на вандализам” во нивните уникатни и препознатливи стилови. Се гледаме на кров!
Влез: 100МКД
Line up:
TERK
SENSE
SHOOK
DARKSTAR
#skopskigroove

 

[13.00] Flooder | Electronic picnic // Кино Карпош

Сабота, 27.10.2018

Flooder | Electronic picnic
старт: 13ч

 

[13.00] „Три дена во септември“: Проекција и дискусија // Младински Културен Центар

Гледај.мк и Младински културен центар ве покануваат на проекција на филмот „Три дена во септември“ во режија на Даријан Пејовски и продукција на Скопје Филм Студио. По проекцијата, дискусија со Даријан за филмот.

 

[13.00] Промоција на илустрираната книга „Девојчето на ридот“ // Национална и универзална библиотека

Промоција на „Девојчето на ридот“ – детска книга за возрасни со илустрации од Емилија Мишева (Em Ellephanstki).

 

[17.00] Women can! // Концепт Центар Една Може Една Прави

Жените можат! е проект кој таргетира и вклучува жени, девојки и девојчиња од сите генерации, и деца на жените-мајки, кои се интересираат за креативно практицирање на женско културно и социјално, интердисциплинарно самојакнење.

 

[19.00] Мост со многу сводови // Даут – Пашин Амам

Концерт за виолончело и пијано од светски и албански автори.
Олси Лека, виолончело
Десар Сулејмани, пијано

 

[19.00] Мизантроп // Театар Комедија

Режија: Ана Вукотиќ
Драматург: Дарко Јан Спасов

Улоги:
Алсаст: Атанас Атанасовски
Филинт: Александар Михајловски
Орнот: Столе Мицов
Селимена: Мирјана П. Ристов
Елијанта: Магдалена Ризова – Черних
Ариноја: Жаклина Петровска – Милјановска
Акаст: Илија Илиоски
Клитандр: Жарко Димоски
Баск: Виктор Арсов
Ди Боа: Ердоан Максут

„За љубовта на човекомразецот или за омразата на човекољубецот“

 

[20.00] Skopje Wine Expo 2018 // Плоштад Македонија

Најдобрите вина од регионот на едно место.

 

[20.00] Жани: Верувам дека можам да летам | Zani: I Belive I Can Fly // Галерија Акантус

Создавањето на уметничко дело може навистина да те направи птица, може да ти ги поттикне најјаките чувства, да те направи среќен, да те направи да се чувствуваш како навистина да леташ.

Во возвишеноста на креативниот чин, Жани движејќи го своето тело низ ритамот на бојата со силината на замавнувањето со четката ги создава новите светови во кои и невозможното е возможно.

 

[20.00] Честитајте ни роденден // Јавна Соба

Роденденска програма

Сабота, 27 октомври
21:00 – 01:00

– Dj set Emi Ermilova (приземје)
– Dj set Angel Anx (приземје)
– Интерактивни инсталации и катче за опуштање (кат 1)
– Концерт Георги Шаревски и “The Instincts” (поткровје)
– Dj set Jan Ko Nen (поткровје)

 

[21.30] DONPLAYA & BON PRASKIZA • ZAMKA // Сабвеј Резиденс

• Donplaya – Sinkata
• Bon Praskiza
• целовечерен трап со Dj 5R

 

[21.30] DJ Flooder // Браун Шгар

САБОТА – Soulful Tunes w. DJ Flooder

 

[22.00] Bole // Кино Карпош

Сабота, 27.10.2018

Bole

старт: 22ч

 

[00.00] Why Not во Маракана // Клуб Маракана

Најдобрата Rock&Roll / Metal журка во градот!
Секоја сабота!

 

[00.00] Btkrsh x Faster Than Music Showcase Night // Капан Ан

Maggie b2b Martchin
[Code XX / Btkrsh / Desonanz Festival]
https://www.mixcloud.com/maggiexx

Kronom b2b T-Scale
[Btkrsh / Faster Than Music / Loose Lips / Reposition]
https://fasterthanmusic.bandcamp.com/

 


 

 

 

Недела 28.10.2018

[17.30] Скопје 55 : предавања и инсталација // Котур

Недела 28.10.2018 17:30
Христина Секулоска и Ирена Милојеска | ХИМА
Мартин Пановски | AAM, RADiUs
Васил Шемкоски | Скопје 091
Маја Лозаноска | МЕЛЕЕМ Скопје
Дарко Поповски | Ego Disco и Pluto’s Doubts

 

[20.00] Чао Пријатно // Театар Комедија

Чао Пријатно со Атанас и Тино.
Чао Пријатно е комедија која сурфа на ивица на документарен театар, но во еден момент решава да го исмева овој жанр и се претвара во театарски Мокументарец. Целосно е базирана на лажни и неточни факти за животот на двајцата глумци кои ја играат. Напален дедо, Луд таксист, Исус и афтери, Чудна ромка, Бетмен, Тазе Политичар и неколку други зборуваат за животот, обидувајќи се да го одгатнат неговото значење , истражувајки го универзумот преку очите на театарот.

 

Comments

comments