Фотографија: Христина Трајкоска

 

 

 

Понеделник 24.12.2018

[12.30] Флу графика мал формат 2018 // Сули Ан

Факултетот за ликовни уметности во Скопје ве поканува на традиционалната новогодишна иложба „ФЛУ – Графика Мал формат 2018“, која ќе се отвори на 24.12.2018 во 12.30 часот, во малата галерија на Факултетот за ликовни уметности во СУЛИ АН. Изложбата ќе биде отворена до 15.01.2019

 

[20.00] Точно на полноќ // Македонска Филхармонија

Гала новогодишен концерт Диригент: Јерухам Шаровски Солисти: Дуо Гурфинкел – кларинети (Израел)  

 

[20.00] Брачна игра // Македонски Народен Театар

Повеќе информации за претставата http://mnt.mk/pretstavi/brachna-igra

 

[21.00] Jam session // Бруклински

Андреа Мирческа – контрабас, Давид Скерлевски – пијано, Трајче Илиевски – гитара, и Дамјан Грујо – тапани

 

[21.00] Day Off The next generation // Ван Гог Бар

Live со Day Off  

 


 

 

 

Вторник 25.12.2018

[20.00] Ана Каренина – Anna Karenina – P. I. Tchaikovsky // Македонска Филхармонија

Петар Илич Чајковски АНА КАРЕНИНА Балет во 2 чина премиера: 25.12.2018 / 29.12.2018 -20.00 ч.  

 

[20.00] Не се клади на Енглези // Македонски Народен Театар

Повеќе информации за претставата http://mnt.mk/pretstavi/ne-se-kladi-na-englezi  

 

[21.00] DJ Goce Saf // Цреша Бар

Вторник // 25 декември // 21:00-01:00ч Пред празнично со Гоце Саф во Цреша Бар.

Резервации: 075490825 

 

[21.00] Шанкот е твој пријател // Барбакан

50% попуст на шанк „Шанкот е твојот пријател“

 

[21.00] Rocking Christmas  // Нано Бар

Rocking Christmas / Mojo Kilington

 

[22.00] DJ Nenad // Коузи Бар

How about some retro grooves? Tuesday at Cosy bar with Nenad Stefanoski.  

 


 

 

 

Среда 26.12.2018

[18.00] Badu Bar 6th Birthday Party // Баду Бар

Badu Bar ќе слави 6ти роденден 

 

[20.00] Галеб // Македонски Народен Театар

26.12 ПРВА РЕПРИЗА | 20:00 Автор: Aнтон Павлович Чехов Режисер: Нина Николиќ Времетраење: 130 минути со пауза Цената на билетот е 300,00 ден.  

 

[20.30] Предновогодишна Хуманитарна Забава X2 // Јавна Соба

Хуманитарната група Х2 ве кани на предновогодишна хуманитарна забава на ден 26.12.2018 во “Public Room” со почеток во 20:30h За забавата ќе се погрижи Пеце од “Суперхикс” со својот бенд “Break Down”. Влезницa: 200 хумани денари ( секоја донација повеќе е добредојдена) Собраните средства ќе бидат донирани на деца кои живеат во социјално загрозенo семејство со самохрана мајка од Припор.  

 

[21.00] Нарачај коктел! // Барбакан

Промоција на одредени коктели.

 

[21.00] A new hope! // Котур

The Haus of Fauché од 22:00 часот, а по нив следи диџеј сет на Ивана *Драг*шиќ.  

 

[21.00] Nokaut & Igor Dzambazov Live Unplugged // Хотел Мериот

Нокаут и Игот Џамбазов Live in Marriott Unplugged  

 

[21.00] Предновогодишно рокање // Клуб Маракана

Fluks K.U.R Iluzija No name nation  

 

[22.30] BandOff // Коузи Бар

Let’r rock on Wednesday! Band Off in Cosy bar.    

 


 

 

 

Четврток 27.12.2018

[10.00] Exhibition of cultural heritage in an innovative way // Универзитетска библиотека Св. Климент Охридски – Скопје

European Year of Cultural Heritage. Opening of the exhibition of artworks ‘Promotion of the written cultural heritage in an innovative way“. Artistic creations inspired by motives and letters from five Slavic manuscripts from 13 – 17 century will be exhibited  

 

[18.00]  Шанкот е твојот пријател // Барбакан

50% попуст на шанк „Шанкот е твојот пријател“ (од 21:00).

ДЈ Васо (од 18:00).
Lady Blue Band (од 21:00).

 

[19.00] Изложба „Бесконечност“ на Петре Николоски // Чифте Амам

На 27 декември, во 19.00 часот во објектот на Националната галерија на Македонија ќе се отвори изложбата насловена „Бесконечност“ на нашиот еминентен уметник Петре Николоски, кој повеќе од 3 децении живее и твори надвор од границите на нашата земја.  

 

[19.00] Новогодишен концерт | Градски дувачки оркестар // Младински Културен Центар

Оркестарот ќе настапи со комплетно новиот, освежен репертоар на кој се наoѓаат големите хитови од популарни рок/поп изведувачи како Queen, Eurythmics, АВВА, Europe, Idoli.. Влез: Слободен

 

[19.30] Year End DANCE SHOW // Јавна Соба

Завршната танцова претстава за оваа година, со разновидни танци, дипломи, закуска, дружба  

 

[20.00] One Nation Under A Groove! // Младински Културен Центар

Графити артисти:

Sense
Shook
Darkstar
Miks

Музички line up:

21:00 – 21:45 Скопски Грув
21:45 – 22:30 Убли
22:30 – 23:15 TeбоНегетт
23:15 – 00:00 Тектум

00:00 – 00:45 Скопски Грув
00:45 – 01:30 Убли
01:30 – 02:15 TeбоНегетт
02:15 – 03:00 Тектум

 

[20.00] Импров Група – Настап // Вудсток

Импров групата “НАСТАП” се бави со играње на театарски игри во форма на забавно шоу.

 

[21.30] Промоција на Celia со South Park // Винил

Конечно во Македонија CELIA Премиум чешки лагер, создаден за уживање, со сите поволности како безглутенски природно карбонизиран производ.  

 

[21.30] Четврток // Јавна Соба

Настапуваат: Лина Авшар – Вокал Гордан Спасовски – Пијано Кирил Туфекчиевски – Контрабас Благоја Антовски – Тапани Иван Иванов – Саксофон  

 

[23.00] Boogieman, Mawrteen & ToniZen // Станица 26

“Street Soul Delight” S02E11 (The finest selection of R’N’B, Hip Hop,DanceHall & NeoSoul Vibes) *special price by Absolut and Jameson (entrance 100MKD) Dj Boogieman DJ Mawrteen Toni Zen Official  

 

[00.00] Last Thursday Shake for 2018 // Клуб Епицентар

Позади грамофоните ќе бидат Irie Scratch и Shorty P со многу нова музика.  

 


 

 

 

Петок 28.12.2018

[12.00] Последен After Work Party за 2018 // Барбакан

од 12:00 – ДЈ + Греано вино
од 17:00 – Day Off
од 21:00 – ДЈ Игор Ризински
Поддржано од ORIGINALS.

 

[17.00] Pre-NY parties at Distrikt // Дистрикт

28 December 2018 17:00 – 20:00 – After work with DJ Fico 21:00 – 00:30 – Live music by Bionda

 

[22.00] Македонски Шлагери // Јавна Соба

Ги слушаме хитовите на Шпато, пееме песни на Васил Хаџиманов, играме на Маја Оџаклиевска.  

 

[22.00] 2xLP/VINYL promocija Prikaznata za PMG Recordings 1998-2018 // Младински Културен Центар

ЗАВРШНАТА ПРИРЕДБА по повод јубилејната 20та година работа на ПМГ Рекордингс. Влезот е бесплатен, а ќе функционира по принципот invites only.  

 

[22.00] Новогодишна на ФДУ // Факултет за Драмски Уметности

Новогодишна забава за која ќе бидат задолжени студентите и DJ Александар Јорданов.  

 

[00.00] Symmetric во Епицентар //  Клуб Епицентар

Symmetric [Ellora / Steyoyoke Black]

 


 

 

 

Сабота 29.12.2018

[14.00] Pre-NY parties at Distrikt // Дистрикт

29 December 2018
14:00 – 17:00 – DJ Fico 
18:00 – 21:00 – DJ Guardian 
21:00 – 01:00 – The Crew

 

[20.00] Ана Каренина – Anna Karenina – P. I. Tchaikovsky // Македонска Филхармонија

Петар Илич Чајковски
АНА КАРЕНИНА
Балет во 2 чина 
премиера: 25.12.2018 / 29.12.2018 – 20.00 ч

 

[21.00] Let the good times roll! #prenewyearparty // Спикизи

На 29 декември предновогодишна журка во „Speakeasy“

 

[21.00] Ho Ho Holidaze – Iceberg, Vasiljevikj, Dzartovski // Бекјард

Позади грамафоните Dj Iceberg, Vasilveikj и Dzartovski ќе креираат една поинаква и овој пат новогодишна забава. 

[21.30] BetaHouse // Барбакан

Промо мени со супер цени (од 12:00).

BetaHouse (од 21:30).
Напомена:
Барбакан на 29.12.2018 ќе работи од 12:00 до 01:00 часот.

 

[22.00] Stephan Bodzin LIVE – Telekom Electronic Beats // Спортска Сала Кале

Најубавите работи секогаш остануваат за на крај! 
Подгответе се за поинакво искуство – музика продуцирана пред вас од Stephan Bodzin, влијателниот германски диџеј и техно продуцент со статус live act maestro на електрoнската сцена! 
Да ја завршиме годината со Telekom Electronic Beats журка, за која долго време ќе се зборува!

Билетите може да ги набавите преку мрежата на https://www.karti.com.mk и https://mktickets.mk 

Продажба од среда (14.11): 500ден.

 

[23.30] Serge Clone – Clone Records // Сектор 909

На 29 Декември Сабота ќе ја имаме таа привилегија да го чуеме Serge Clone во новиот зимски простор на клуб Сектор 909.

 


 

 

 

Недела 30.12.2018

[14.00] Pre-NY parties at Distrikt // Дистрикт

30 December 2018
14:00 – 17:00 – DJ Pulios 
17:00 – 20:00 – DJ Daskal 
21:00 – 01:00 – Bobi Pavlovski

 

 

Comments

comments