Фотографија: The Fox with a Velvet Tail (1971) реж. José María Forqué

 

Понеделник 03.12.2018

[09.00] Кафе и книга За Цаци // Котур

Во Kафе и филм КОТУР сите љубители на книги и поддржувачи на животот и младоста можат да дојдат и да ја купат најновата книга на Иван Токин – М2 Мултиверзум. Цената на книгата е 300 денари, средства кои ќе бидат наменети за хуманитарниот фонд Од срце за Цаци. Со секоја купена книга добивате и едно кафе гратис. На секоја книга има автентична посвета за Цаци од авторот. Дојдете, збогатете се со уште една книга и бидете и вие на страната на Цаци во борбата со ракот.

*Количината е ограничена.
**Книгата е на српски јазик.

 

[10.00] Доротеј Нешовски | Илузии на уметноста // Press to Exit Project Space

„Илузии на уметноста“ на Доротеј Нешовски (1989, Скопје) е истражувачки проект кој се занимава со концептите за креативна спонтаност, ликовнa артикулација, социјална инклузија, педагогија и апстрахирање на релацијата галерија-публика-уметник.

 

[18.00] Поништувањето на човекот од К.С. Луис // Метаноја литературно кафе

Читање и дискусија на Поништувањето на човекот од К.С. Луис.

 

[20.30] Рамбо Амадеус – Вечер на гломазна поезија // Младински Културен Центар

На 3-ти и 4-ти декември во кино Фросина: Еден од најавтентичните автори во регионов, Рамбо Амадеус конечно ќе го претстави во Скопје театарско-сценскиот перформанс „Вечер на гломазна поезија“ со кој ја претставува својата поезија во придружба на клавирскиот маестро Иван Алексијевиќ – Панчевац.

 

[22.00] In the mood | Live and acoustic blues // Кино Карпош

Понеделник,3.12.2018

In the mood | Live and acoustic blues

старт: 22ч

 

[00.00] Nino Naumov // Минус еден

Нино Наумов

electronic garage

 


 

 

 

Вторник 04.12.2018

[18.00] Силјан штркот шанца // Македонски Народен Театар

Повеќе информации за претставата: http://mnt.mk/mk/component/k2/siljan-shtrkot-shanca?Itemid=614.

 

[19.00] „Види Ме“ – Мултимедијален Инклузивен Концерт // Македонска Филхармонија

Мултимедијален инклузивен концерт „Види Ме“ во изведба на учениците со оштетен вид од ДУРДМОВ „Димитар Влахов“.

 

[20.00] Ej (Hey), Мкд 2018, 90′ . #ДаГоВратиме // Котур

За време на една ноќна забава, група пријатели имаат спиритуална сеанса.

Оригинален наслов: Hey!

Траење на филмот: 90 Минути
Земја/година: MKD/2018
Жанр: комедија/драма

 

[20.00] At The Gates во Скопје! // Младински Културен Центар

Оваа година, на 4-ти декември At The Gates се враќаат во Скопје. Како едни од предводниците на Gothenburg melodic death звукот, бендот е еден од ретките кои се вистински култ на таа сцена.

 

[20.00] „Зојкиниот стан“ на БДП // Македонски Народен Театар

Повеќе информации за претставата: https://www.bdp.rs/index.php/predstave/zojkin-stan.

 

[20.30] Рамбо Амадеус – Вечер на гломазна поезија // Младински Културен Центар

На 3-ти и 4-ти декември во кино Фросина: Еден од најавтентичните автори во регионов, Рамбо Амадеус конечно ќе го претстави во Скопје театарско-сценскиот перформанс „Вечер на гломазна поезија“ со кој ја претставува својата поезија во придружба на клавирскиот маестро Иван Алексијевиќ – Панчевац.

 


 

 

 

Среда 05.12.2018

[19.00] Movie Night // Кофеин

Повеќе детали наскоро…

 

[19.00] Sherlock во Корчагин // Гимназија „Раде Јовчевски-Корчагин“

Оваа среда, четврток и петок во Корчагин доаѓа Sherlock. На вториот кат ќе има кино, ќе има пуканки и ќе биде фино. Цената на билетот е 30 денари за еден ден, а 50 денари за сите три.

 

[20.00] Ej (Hey), Мкд 2018, 90′ . #ДаГоВратиме // Котур

За време на една ноќна забава, група пријатели имаат спиритуална сеанса.

Оригинален наслов: Hey!

Траење на филмот: 90 Минути
Земја / година: MKD/2018
Жанр: комедија/драма

 

[20.00] Свечена академија – 70 години НГМ 1948-2018 // Даут-Пашин Амам

Свечената академија по повод 70 години од постоењето на Националната галерија на Македонија (1948-2018). Истата ќе биде проследена и со изложба на дела и архивски материјали поврзани со постоењето и растот на НГМ „Почетоци за паметење“

 

[20.00] Repeal Day Party // Спикизи

Во чест на укинувањето на прохибицијата 05-ти декември ќе се одбележи тематски во Speakeasy.
Убаво прочитавте – сите под маска.

 

[20.00] Frank Sinatra Tribute // Џез Ин

Цечер исполнета со целовечерно слушање на најдоброто од Френк Синатра.

 

[21.00] Year 1 Audiobahn // Клуб Епицентар

DIAH (Dijana Di)
Dusko Janevski
Marko Rikaloski
LOWDOWN (Filip Slavkovski)
Bodan Jamakoski
BOLE (Bozhidar Jovanovich)

 

[21.00] Да го поздравиш и да ми го бациш // Младински Културен Центар

Режија: Билјана Радиноска

Играат:
Ненад Митевски
Наташа Петровиќ
Бојан Кирковски
Симона Спировска

 

[21.00] Advent – Концерт на Антоние Весковски – перкусии // Македонска Опера и Балет

„Advent“ каде што ќе се изведат дела од Антоние Весковски, Дарија Андовска, Наташа Стојановска и Драгослав Ортаков. На овој концерт ќе се даде акцент на електроакустичната музика и поинтимно поставен аудиториум. На концертот ќе гостува и пијанистката Весна Ангелова Христов.

 

[22.00] Во име на Bonobo & Nightmares on vax \ hosted by Vaso |Flooder // Кино Карпош

Среда, 5.12.2018

Во име на Bonobo & Nightmares on vax  \ hosted by Vaso |Flooder

старт: 22ч

 


 

 

 

Четврток 06.12.2018

[12.00] Дебата „Што му треба на моето општество“ // Кантина

Последната дебата од циклусот на дебати посветени на младите луѓе и социјалното претприемништво е со тема „Што му треба на моето општество“.

 

[17.00] Gordons Aperitivo со DJ Shurbe // Браун Шугар

Аперитиво со DJ Shurbe во соработка со Gordons. Дружење после работа со Shurbe, ќе се пијат џин-тоници и брамбл.

 

[19.00] Mágoa // Галерија Акантус

Првата самостојна изложба на младиот фотограф Лазар Зафировски што ќе биде поставена во галеријата „Акантус“ во Дебар маало, во четврток (06 декември) со почеток во 19 часот.

Изложбата е насловена „Магоа“ упатувајќи на портретирањето на внатрешната психолошка состојба на човекот преку фацијалните експресии.

 

[19.00] Sherlock во Корчагин // Гимназија „Раде Јовчевски-Корчагин“

Оваа среда, четврток и петок во Корчагин доаѓа Sherlock. На вториот кат ќе има кино, ќе има пуканки и ќе биде фино. Цената на билетот е 30 денари за еден ден, а 50 денари за сите три.

 

[20.00] Киборг – самостоен концерт, Таксират #20 // Младински Културен Центар

Kiborg (Mkd) се повторно во атак со моќниот аудио-визуелен концепт кој го пренесува нивниот извонреден сајбер-панк звук!

 

[20.00] Изложба на фотографии од Феликс Надар Ekspozitë Nadar // Мала Станица

Четириесетина најдобри портрети на францускиот фотограф со светска слава, Феликс Надар (1820-1910) ќе бидат претставени пред македонската публика во Националната галерија на Македонија, објект Мала станица.

 

[20.00] Ej (Hey), Мкд 2018, 90′ . #ДаГоВратиме // Котур

За време на една ноќна забава, група пријатели имаат спиритуална сеанса.

Оригинален наслов: Hey!

Траење на филмот: 90 Минути
Земја / година: MKD/2018
Жанр: комедија/драма

 

[20.00] Реалисти, ликовна и фото изложба // Македонски Народен Театар

Представа „Реалисти”, ликовна и фото изложба на крајот на манифестацијата СКИЦ СПОНА „Денови на српската култура во Р. Македонија”.

 

[20.00] Од Ајнштајн до гравитациски бранови // ФЕИТ

На ова предавање ќе се зборува за мислителите кои дале огромен придонес за осознавањето на оваа сила, и поконкретно Ајнштајновата Општа теорија на релативност која ја дава тековната слика, како за гравитацијата, така и за описот на самата природа на нашиот универзум.

 

[20.00] Луди за љубов – мала сцена // Драмски Театар

Автор: Сем Шепард
Режија: Деан Дамјановски

 

[21.00] Earthly Nights vol 1 // Ла Кања

Од електронски амбиент до експериментална електроника.

 

[21.30] Четврток // Јавна Соба

Ќе свират L.A.T. – џез квинтетот кој е состав од неколкумина млади музичари кои со својот ентузијазам и музицирање ја освежуваат џез сцената во нашиот главен град!

Ги слушаме:
Лина Авшар – Вокал
Андреа Мирческа – бас
Трајче Илиевски – гитара
Гордан Спасовски – пијано
Виктор Филиповски – тапани

 

[22.00] Bazel // Кино Карпош

Четврток, 6.12.2018

Bazel

старт: 22ч

 

[23.00] ToniZen, Boogieman & Mawrteen // Станица 26

On the Decks:
Toni Zen Official
Dj Boogieman
DJ Mawrteen

 

[00.00] Thursday Shake (Tekashi69 album promo party) // Kлуб Епицентар

Новиот албум на Tekashi 6ix9ine – „Dummy Boy” е темата на новата Thursday Shake забава.

 


 

 

 

Петок 07.12.2018

[17.00] Bojan Chakra & Igor Spiroski | Aperitivo // Кино Карпош

Петок, 7.12.2018

Bojan Chakra & Igor Spiroski | Aperitivo

старт: 17ч

 

[19.00] Sherlock во Корчагин // Гимназија „Раде Јовчевски-Корчагин“

Оваа среда, четврток и петок во Корчагин доаѓа Sherlock. На вториот кат ќе има кино, ќе има пуканки и ќе биде фино. Цената на билетот е 30 денари за еден ден, а 50 денари за сите три.

 

[20.00] Изложба на астрофотографии 20 години Скопско астрономско друштво // Дом на АРМ

Скопското астрономско друштво ве поканува на отворањето на својата изложба по повод 20 години од постоењето на Друштвото. Насловена „20 години низ објективот на Скопското астрономско друштво”, на изложбата ќе бидат презентирани најновите астрофотографии на Друштвото, изведени во разни техники за фотографирање на ноќното небо и небесните објекти. Автори на фотографиите се членовите на Друштвото.

 

[20.00] Ej (Hey), Мкд 2018, 90′ . #ДаГоВратиме // Котур

За време на една ноќна забава, група пријатели имаат спиритуална сеанса.

Оригинален наслов: Hey!

Траење на филмот: 90 Минути
Земја / година: MKD/2018
Жанр: комедија/драма

 

[20.00] Фестен // Драмски Театар

Томас Винтерберг, Морген Руков и Бо Хр. Хансен
FESTEN – ПРОСЛАВА

 

[20.00] Лузер Фест 2018 // Младински Културен Центар

Најдругарската концертна вечер посветена исклучиво на промоција на „демо“ музичарите и најновите имиња од музичката сцена кај нас, оваа година е закажана за 7-ми декември.

Повеќе информации на: http://taksirat.mk/portfolio-posts/prijavi-se-za-luzer-fest-2018/

 

[20.30] Предновогодишна хуманитарна забава – Ротаракт Клуб Скопје // Концепт 37

Оваа година, еден дел од собраните средства ќе биде дониран за опремување на работната соба на ЈЗУ Универзитетска клиника за гастроентерохепатологија, при Клиничкиот центар „Мајка Тереза“ – Скопје, додека пак останатиот дел ќе биде наменет за опремување на кујната на неформалната граѓанска иницијатива Ретвитни Оброк (Retweet a meal), која готви храна за бездомни и социјално загрозени лица.

 

[20.30] Vienna Classic Orchestra // Македонска Филхармонија

На 7. Декември 2018 година во Македонската Филхармонија ќе се случи вистински светски музички настан за паметење. За првпат љубителите на класичната музика добиваат можност, во живо да ја почувствуваат музичката магија, која низ светот ја шири единствениот Vienna Classic Orchestra.

 

[21.30] I Love the 80’s party – DJ Gold Dust (Petrus Theunisz) // Нано Бар

“Non-Yu I love the 80’s” журка со DJ Gold Dust ака Petrus Theunisz.

 

[22.00] Samoil Radinski // Кино Карпош

Петок, 7.12.2018

Samoil Radinski

старт: 22ч

 

[23.00] Македонски Психоделии // Капан Ан

DreamDax – Axios Records

DJ Liquid-illusion – Cosmodelica Records

 

[00.00] NTHNG // Епицентар

nthng [Lobster ThereminMörk]
► Uran B. [Hapësira]
► Ana Malo

 


 

 

 

Сабота 08.12.2018

[11.00] Втор Новогодишен Базар // Хотел Континентал

Creative Macedonia, заедно со Cestitka, го означуваат стартот на предновогодишните забави и дедо мразовски шопинг и ви закажуваат средба на најголемиот Базар на рачни изработки.

 

[17.00] На кафе со психолог // Јавна Соба

Учесници на настанот:
Бојана Стојменовиќ
Радмила Живановиќ
Александра Таневска
Ели Гроздановска
Вера Димовска

 

[19.00] Taksirat Festival #20 // Арена Борис Трајковски

Главната вечер и финалната прослава на јубилејната 20-ка на ТАКСИРАТ ги има првите потврдени гости:
Pendulum DJ set,
Mando Diao,
Therapy,
Smut,
Nouvelle Vague,
Dubioza kolektiv,
Kulturno Umetnicki Rabotnici,
на главна бина;
RAHZEL заедно со
the X-Ecutioners,
SAF Sound System,
TRAP DA FUCK UP,
на втор стејџ;
+++ SILENT DISCO

 

[20.00] Изложба на фотографии “Викторија” // Синдикат

Хелсиншкиот комитет за човекови права во соработка со Шелтер центар Сигурна куќа” и платформа за феминизам “Медуза” организира изложба на фотографии – Викторија, по повод 16 дена активизам против родово базирано насилство на 8 декемри 2018.

 

[20.00] Souvenir de Florence // Македонска Филхармонија

Концерт на Гудачки октет „Souvenir de Florence“ во состав: Лиса Јакобс (Холандија), Хед Јарон Мејерсон (Холандија), Владимир Костов и Мартин Димитров – виолини; Дритон Гаџа и Нора Романоф Шварцберг (САД, Австрија) – виоли; Иван Туркаљ (Германија) и Франческо Мариози (Италија) – виолончела

 

[20.30] Ревија на кратки филмови на Радован Петровиќ // Котур

„Дете“ / “Child”
19’26”
Бојан е 34 годишен гејмер кој сеуште живее со своите родители и нема сопствени приходи. Неговиот комфорен и едноличен живот (играјќи на компјутер) одеднаш станува компликуван, кога дознава дека неговата девојка е бремена.

“Долорес” / “Dolores”
13’16”
При еден од нивните вообичаени возбудливи моменти, еден пар останува заглавен во тоалетот на Националната Опера. Додека чекаат да им помогне нивниот пријател тие се се приморани да се соочат со проблемите кои ги мачат.

“Disconnected”/ ” Без врска”
21’57”
Една неочекувана средба помеѓу еден млад човек и една постара жена, ги испреплетува нивните животи засекогаш.

 

[22.00] Сабота // Јавна Соба

Оваа сабота повторно на репертоарот кој го спремија Бендикс. Добро познати стари и понови хитови ќе се слушаат и пеат во Јавна Соба!

 

[22.00] Ieberg // Кино Карпош

Сабота, 8.12.2018

Ieberg

старт: 22ч

 


 

 

 

Недела 09.12.2018

[10.00] CraftART Fest 2018 // Хотел Арка

КрафтАРТ Фест во Хотел Арка, на 7ми кат, во Старата скопска чаршија.
Повеќе од 30 креативни занаетчии и ракотворци ќе се претстават со рачно направени производи и додатоци, меѓу кои рачно изработен накит, производи од стакло, чанти, модни додатоци и многу, многу повеќе.

 

[20.00] Dedicated fall-winter // Јавна Соба

Presentation of the new collection, runway show. “Dedicated” fall-winter 2018/19 by ZANOV.

 


 

 

 

Наскоро

Петок 14.12.18

[20.30] Postmodern Jukebox во Скопје // Македонска Филхармонија

Postmodern Jukebox е музички колектив кој што во тотален винтиџ стил го носи духот на Њуjорк во своите настапи во кои што на специфичен кабаре начин изведува песни во опсег од Radiohead и The White Stripes, па се до Lady Gaga, Strokes и уште многу други.

 

Четврток 27.12.18

[20.00] One Nation Under A Groove! // Младински Културен Центар

Една година Скопски Грув!

Скопски Грув во МКЦ спремни со повеќечасовна програма и порака за сплотеност, респект и заеднички грув.
Pirka.avh
Oubli
Techtum

 

Сабота 29.12.18

[00.00] Stephan Bodzin LIVE – Telekom Electronic Beats // Спортска Сала Кале

Подгответе се за поинакво искуство – музика продуцирана пред вас од Stephan Bodzin, влијателниот германски диџеј и техно продуцент со статус live act maestro на електрoнската сцена. Да ја завршиме годината со Telekom Electronic Beats журка, за која долго време ќе се зборува.

 

Comments

comments