Фотографија: @nastasyakish

 

Понеделник 05.11.2018

[10.00] Скомрахи 2018 // ФДУ

Билатерална научна конференција „Македонско – словенечки театарски врски (од 1991 до денес)“

17:00
Филмска проекција
Факултет за драмски уметности, Белград

19:00
Промоција на книга
„Театарски сновиденија“ – Тодор Кузманов

20:00
Театарска претстава, Факултет за драмски уметности, Белград
„Дел од ноќта во станот на Иван“ по Ѓорѓе Милосављевиќ, испитна претстава на студентите по актерска игра од 4 година во класата на д-р. ум. вон. проф. Срѓан Ј. Карановиќ и асистент Душан Матејиќ.

 

[17.30] Human Library // Јавна Соба

human library, an event where you can get a chance to talk one on one with successful professionals in a variety of fields.

 

[20.00] Par godina za nas // Рок Бар Круг

Mesto E, A.

 

[20.00] Разговори во четири очи // Македонски Народен Театар

Во претставата „Разговори во четири очи“ централниот лик на приказната, Ана Бергман, се соочува со сопствените избори и одлуки, со последиците од животот во мачниот брак, исполнет со тешкотии, со насилство, со чувство на вина и патење. Така, сликата на една традиционална заедница, претставува и соочување со сопствената историја, минатото и идентитетот.

 

[20.30] TangoChe: Milonga experimental // Кафе Бар Че

Танго дружба со фамилија Тангови и Кафе бар Че.

 

[21.00] Weltschmerz (EKV tribute)// Пивница Стар Град

Weltschmerz:
Влатко Митревски – гитара
Виктор Танасковски – бас гитара, вокал
Ива Дамјановски – клавијатура
Душко Милошески – тапани

 

[21.00] Тribute to Milan Mladenovic (EKV) // Лонг Плеј

Вечер посветена на култната личност на југословенската new wave – сцена Mилан Mладеновиќ, фронтменот на групата „екатарина велика“ исполнета со нивните хитови и видео материјал.

 

[22.00] In the mood | Live and acoustic blues // Кино Карпош

Понеделник, 5.11.2018

In the mood | Live and acoustic blues

старт: 22ч

 


 

 

 

Вторник 06.11.2018

[19.00] Bibiribi Part4-Fall-Winter ’18-19 // Кино Карпош

Промоција на новата есен/зима колекција.

 

[20.00] Метаморфоза I современ балетски перформанс // Македонска Опера и Балет

Концепт и кореографија: Ивана Коцевска
Музика: Филип Глас, Иван Пенов
Пијано : Дино Имери
Костимографија: Милена Атанасова
Фотографија/ постер : Сашо Алушевски

Танчери: Христина Наќевска, Ивана Димковска, Меланија Гоцевска, Медина Јусуфович, Виолета Карајанова, Мила Ниновска, Матеа Каревски, Теодора Ежовска, Јована Зајкова, Мирослав Митрашиновиќ, Ендру Кук, Бојан Мицев, Ивана Коцевска

 

[20.00] Не се клади на Енглези // Македонски Народен Театар

Претстава која го третира феноменот „спортско обложување“. Текстот во суштина се занимава со прицините и последиците од истиот. Бескрајно долгата транзициска беда, надежта на пониските социјални слоеви за брза заработка, дегенерација на нацијата итн.

 

[20.00] Како да се ограби банка // Драмски Театар Скопје

Парите го вртат светот. А што би правеле кога тие не би биле дел од нашиот живот и нашето секојдневие? Што би правеле кога ќе го допрете дното во општеството и кога единствената мисла со која ќе се будите наутро е “како да го наполнам својот стомак”? Одговорот на ова прашање е многу едноставен. Ајде да ограбиме банка. Овие први инстиктивни мисли кои си играат во нашата глава, овој пат ќе станат вистина.

 

[21.00] Шанкот е твојот пријател // Барбакан

Шанкот е твојот пријател!
50% ПОПУСТ на сѐ што ќе се порача и ќе се ужива на шанк!

 

[22.00] Ех Yu Rock Hits with Epigram // Пивница Стар Град

Live свирка со Епиграм.

 


 

 

 

Среда 07.11.2018

[20.00] Животот на Молиер // Македонски Народен Театар

Подетални информации за претставата http://mnt.mk/mk/component/k2/zhivotot-na-molier?Itemid=614.

 

[20.00] Foo Fighters // Џез Ин

Listening to Foo Fighters.

 

[20.00] Weltschmerz (EKV tribute) // Пивница Стар Град

Weltschmerz:
Влатко Митревски – гитара
Виктор Танасковски – бас гитара, вокал
Ива Дамјановски – клавијатура
Душко Милошески – тапани

 

[20.30] Beertija Pub Quiz Vol.19 // Биртија

Уште еден месец и уште еден квиз подоцна и стаса Ноември. Традицијата продолжува и понатаму, секоја среда во Beerтија. Оваа недела ќе хостаат Ведран и негов другар од Германија.

 

[21.00] Pre Cinedays party со Еми Ермилова // Црно Кафе

Пред Cinedays забава со Еми Ермилова

 

[21.00] Нарачај #Коктел! // Барбакан

Уживајте во промотивните цени на дел од коктелите во Барбакан!

 

[21.00] СитеЗаСарa // Коузи Бар

о организација на #НеБидиЃубре и #КоузиБар, во среда, 07.11., од 21ч, ќе се одржи аукција на потпишани дресови од наши спортски клубови:

– РК МЕТАЛУРГ
– РК ВАРДАР
– КК РАБОТНИЧКИ
– КК МЗТ СКОПЈE

 

[22.00] Zoki Bejbe | Враќање во иднината #74 // Кино Карпош

Среда, 7.11.2018

Zoki Bejbe | Враќање во иднината #74

старт: 22ч

 

[00.00] Епицентар Opening: Tijana T  // Епицентар

Музиката која Tijana T ја презентира во своите сетови е уникатна, со одлични технички способности, карактеристичен личен музички израз и силна експресивност. Нејзиниот харизматичен карактер, уникатниот пристап и професионалност кон музиката дава посебен шарм и популарност на чудната и несекојдневна електрoнска продукција која ја создава, а која често ја збогатува со селекција на house, acid и jackin’.

Локална поддршка: DJ Flooder и Bodan Jamakoski
влез: 300 денари

 


 

 

 

Четврток 08.11.2018

[20.00] „ДУХ“ // Македонски Народен Театар

Автор: Дејан Дуковски
Режисер: Срѓан Јаниќијевиќ

Улоги:
Мара – Гораст Цветковски
Кирил, банкарот – Никола Ацески
Никола, таткото на Марa – Емил Рубен
Аспасија, мајката на Мара -Тања Кочовска
Жанко, братот на Мара – Ивица Димитријевиќ
Марија, жената на Мара – Тина Трпкоска
Попот – Оливер Митковски
Милена, ќерката на Мара – Матеа Јанковска
Николај – Сашко Коцев
Жозефина – Нина Деан
Месарот – Јордан Симонов
Волкот – Тони Михајловски

 

[20.00] Космологија: мит и наука // ФЕИТ

Две кратки предавања на тема космологија, прикажување на шареноликоста на човечката мисла во обидот да ја објасни природата, односно Универзумот.

 

[20.00] Ѓорче Ставрески ревија на кратки филмови // Котур

Ревија на краткометражни филмови на Ѓорче Ставрески.
1. Материјал за аудиција (Audition Material), 2013 година, 14′.
2. На изгрејсонце (At daybreak), 2009 година, 15′.
3. Скопски љубовџии (Skopje lovers) дел од омнибусот “Скопје ремикс”, 2012 година, 10’58”,

 

[20.00] ФИЛМ – изложба на Самир Љума // Младински Културен Центар

Видете го новиот македонски филм низ чкрапалото на Самир Љума.

 

[20.30] Концерт на Гоце Стевковски Септет // Македонска Филхармонија

Гоце Стевсковски Септет:
Тодор Бакрџиев – труба
Кирил Кузманов – саксофон
Сашко Николовски – тромбон
Филип Динев – гитара
Гордан Спасовски – пијано
Кирил Туфекчиевски – контрабас
Гоце Стевсковски – тапани
Гости:
Димитар Божиков – гитара
Филип Димишковски – клавијатури

 

[21.00] Бојан Чакра & РСБСП // Барбакан

#ОпуштенаВожња со Бојан Чакра & РСБСП

 

[21.30] Џоле Грујовски – „Reflection“ | Kонцертна промоција на албум // Јавна Соба

Jazz Fortnight

Промоција на деби албумот од џез артистот Djole Grujovski наречен „Reflections“.

 

[21.30] DJ Toni Zen // Браун Шугар

ЧЕТВРТОК – DJ Toni Zen

 

[22.00] Fluid // Кино Карпош

Четврток, 8.11.2018

Fluid

старт: 22ч

 

[22.30] Noga Erez на Cinedays 2018 // Младински Културен Центар

NOGA EREZ ни доаѓа од Тел Авив, Израел, за прв пат во Македонија.
Без оглед на музичкиот стил, како и чувствата кон својата татковина, Нога Ерез никогаш не можела да го игнорира своето опкружување.

 

[23.00] Mawrteen,Boogieman&ToniZen // Станица 26

DJ Mawrteen
Toni Zen Official
Dj Boogieman

 

[00.00] Thursday Shake (season opening) // Епицентар

Сезоната ќе отворат Irie Scratch и Shorty P.

 


 

 

 

Петок 09.11.2018

[12.00] Cineplexx слави 6-ти роденден // Синеплекс МК

Преку 600 премиери, тони и тони изедени пуканки и начос и скоро 2 милиони посетители, Cineplexx го слави својот 6-ти роденден. Овој петок сите филмови се по 100 денари!

 

[13.00] Burger Friday // Булевар

Секој петок специјално мени со 5 типа на бургери + со секој бургер следува гратис чаша пиво или вино

 

[16.00] * Happy Birthday Nano Bar * // Нано Бар

Целодневна прослава на роденденот на Нано Бар.

 

[16.30] #AfterWork со Session Selection Band // Барбакан

#AfterWork со Session Selection Band

 

[17.00] B. Chakra & I. Spirkoski | Aperitivo // Кино Карпош

Петок, 9.11.2018

B. Chakra & I. Spirkoski | Aperitivo

старт: 17ч

 

[17.00] Избери ХОТЕЛ, чаша ВИНО и уживај во КИНО за петочки after work // Катавеј

Една поинаква афтер-ворк забава во кино „Фросина“, во рамките на фестивалот „Синедејс“ (17. Cinedays 2018Cinedays Festival of European Film) со филм, вино и шанса за награда.

 

[19.00] Самостојна изложба Чудниот рај Сашо Блажес // Галерија КО-РА

Оваа изложба е прво претставување на авторот пред скопската публика на која ќе бидат изложени дела работени помеѓу 2005-2013 година. Изложбата ќе биде отворена за посета секој ден освен викенд од 8.30 до 16.30 часот . за секакви дополнителни информации околу посета на изложбата и друго 071 232 706, Виолета Калиќ, куратор на изложбата.

 

[20.00] Севилскиот Бербер – The Barber of Seville – G. Rossini // Македонска Опера и Балет

Настапуваат:
Фигаро: Марјан Јованоски
Розина: Билјана Јосифов
Гроф Алмавива: Благој Нацоски
Дон Базилио: Владимир Саздовски
Дон Бартоло: Невен Силјановски
Берта: Николина Јаневска
Фиорело: Кристијан Антовски
Амброзио: Саша Смилевски
Камениот човек: Борко Биџовски

 

[20.00] Странци // Драмски Театар Скопје

Странци е „драмомедија“ во која седумина пријатели играат игра во која ги споделуваат сите телефонски пораки, разговори, фотографии, комуникациите преку социјалните мрежи и на тој начин ги откриваат личните тајни, отварајки болни конфликтни ситуации.Истовремено се потенцираат разликите помеѓу приватното и јавното себепретставување.

 

[21.00] Emi Ermilova // Коузи Бар

Special Dj set
Deeper underground

 

[21.30] DJ Double G (Скопски Грув) // Браун Шугар

ПЕТОК – DJ Double G (Скопски Грув)

 

[22.00] Aleksandar Milanov // Кино Карпош

Петок, 9.11.2018

Aleksandar Milanov

старт: 22ч

 

[22.00] In The Mood & Band // Колектив

Ќе си пичат – Saso Gorgevski, Nikola Jimmie Petrovski, Goran Poposki i Marko Vasilevski

 

[23.00] Forestdelic Night // Грув Кафе

Music:
AUMNI
https://www.facebook.com/AumniOfficial/

ANTHILL
https://www.facebook.com/Anthillfdr/

KALA
https://www.facebook.com/Kala.Psy/

OGI DOGI / Retro dj set
https://www.facebook.com/YudhisthiraForestdelic/

Decoradion:
https://www.facebook.com/Lunar-Deco-410406372393215/

 

[23.00] TAU на Cinedays 2018 // Младински Културен Центар

За прв пат во Скопје директно од Берлин трансцеденталното психоделично племе – TAU!

 


 

 

 

Сабота 10.11.2018

[13.00] Special Funky Saturday // Ланголо Кафе

Уживајте во Кафе Италија и дружбите со @skopskigroove! Прв роденден на Ланголо. Времето ветува да е сончево, а @d0uble_g ветува торба полна со 7” плочи !

 

[17.00] Women can! // КЦ Една Може Една Прави

Прокетот ЖЕНИТЕ МОЖАТ! има за цел да ги зајкне учесничките, да ги информира и стекне со знаење и вештини за разбирање на родовите нееднаквости, во контекст на оптественото функционирање, но и во контекст на индивидуалните права.

 

[20.00] Piano Concert – József Balog (Liszt, Bartók, Wolf) // Македонска Филхармонија

Piano Concert by József Balog organized by the Hungarian Embassy in Skopje and the Directorate of Culture and Arts

 

 

[20.30] Gabe Gurnsey [Factory Floor] at The Echо – Cinedays 2018 // Младински Културен Центар

Gabe Gurnsey [Factory Floor] at The Echo.

 

[21.00] Bossa Un Der Cover Band // Барбакан

Bossa Un Der Cover Band

 

[21.30] Groove Zone EP3 // Чилин

Трето издание на Грув зоната.
Улоги nastasyakish и Hambar
Сцена Chillin’.

 

[21.30] DJ Mawrteen // Браун Шугар

САБОТА – DJ Mawrteen

 

[22.00] Sonja Ismail // Кино Карпош

Сабота, 10.11.2018

Sonja Ismail

старт: 22ч

 

[22.00] Concert: Vis Limunada // Јавна Соба

VIS LIMUNADA по година ипол повторно со концерт во Јавна Соба!

 

[00.00] Melodic Techno & House // Капан Ан

Philip Ackowsky / Skopje https://www.beatport.com/artist/philip-ackowsky/558146.

 

[00.00] Why Not во Маракана // Клуб Маракана

Најдобрата Rock&Roll / Metal журка во градот!

 


 

 

 

Недела 11.11.2018

[11.00] Скопје на точак // Фонтана Лотосов Цвет Градски Парк

На 11.11.2018- недела со почеток во 11.00 часот ќе се одржи првиот велосипедски настан СКОПЈЕ НА ТОЧАК. Информации се достапни и тука: http://www.sportskopje.mk/skopjenatocak

 

[20.00] МНТ за Сара! Не се клади на Енглези // Македонски Народен Театар

МНТ и продукцијата на „НЕ СЕ КЛАДИ НА ЕНГЛЕЗИ“, одлучија средствата од изведбата на 11.11 да бидат уплатени на сметката на САРА НАСТЕСКА. Затоа цената на билетот ќе биде покачена на 500 ден.

 

[23.00] Женски Младински Хор на Cinedays 2018 // Младински Културен Центар

Вечер насловена „JazzToVoice“, каде што ќе имате уникатна можност да го видите и слушнете „Женскиот младински хор“.

 

[23.00] ATILAxWorst, DJ Akasha, LD Pistolero и DJ Goce SAF // Станица 26

ATILA
Akasha Musika
Rock On Jamz
LD Pistolero official
С.А.Ф.
Funky Fresh

 

Comments

comments