Понеделник 6.3.2017

[12.00] Осмомартовски базар за рачно изработен накит // 11ти Октомври бр. 14

Драги осмомартовки !!!
Галерија АРТ ВЕДА има чест да ве покани на базар за рачно изработен и уникатен накит од македонски автори.
Ќе бидат претставени авторите со својот разноличен стил и уникатна визура.
Со секое парче накит може да се израдувате себе си или некого.

 

[21.00] Неделна програма // Рок Кафана Рустикана 2.0

*Понеделник – Happy Monday со Natalija Danailova за среќен почеток на неделата 🙂 Старт после 21:00

*Вторник – Heineken Tribute Tuesday. Heineken 0,5 по промо цена од 100 денари и музика исклучиво од еден артист во периодот од 21:00 – 00:00.

*Среда – Blues & Whiskey Wednesday. InThe Mood Blues Duo со најдобриот акустичен блуз перформанс во градот и 8 вида на виски по цена од 100 денари.

*Четврток – Кириличен рокенрол со Аудиоскопје после 21:30

*Петок
– Вино и Гитари од 17:00. Афтерворк со Jovan Kucinovski во соработка со Тиквеш.
– Класичен рокенрол со Ringroad со старт после 21:30

*Сабота
– Македонски евергрини со Lili Chilli од 15:00 и Burger Happy Hours од 14:00 – 18:00. 20% попуст на сите бургери во овој период.
– Кума и Црни акустично со старт после 21:30.

За инфо и резервации пишете ни во инбокс или свртете на 075 478 134.

 


 

 

 

Вторник 7.3.2017

[19.00] Изложба „Нераскажаните приказни на супер хероини 4“ // Музеј на град Скопје

Авторки, чии дела ќе бидат прикажани на Меѓународната ликовна изложба, се следниве:
Ивана Станковиќ, Србија
Анка Гардашевиќ, Црна Гора
Жељка Момировиќ, Србија
Заке Прелвукај, Косово
Марија Сотировска, Македонија
Зарије Амдиу, Македонија
Маја Кировска, Македонија
Кристина Божурска, Македонија
Славица Јанешлиева, Македонија
Маријета Сидовски, Македонија

Влез, слободен.

 

[19.00] Астални проекции #28 // Менада

Настапуваат:
Ирена Јурчева
Филип Клетников
Елена Пренџова
Горазд Китановски
Емили Славковска
Катерина Гогова
Сеида Бегановиќ
Драгана Кнежевиќ
Стаменка Менче Трпковска
Ана Голејшка

Концерт: Емили Славковска

 


 

 

 

Среда 8.3.2017

[17.00] Celebrating International Women’s Day! // Distrikt Bar & Kitchen

Celebrate International Women’s Day at Distrikt!

50% off on all handmade premium cocktails and a special cake offer for all women 🙂
Entertainment by unique Cherry Jazz band from 20:30 till midnight.

 

[20.00] Вечера и смеење до солзи // Public Room

Ќе се случува едно кул осмомартовско дружење~

Поминете вечер со дeвојките што најмногу ги сакате, подарете си насмевки и неколку часа уживање.
За стенд – апот е задолжена со Ивана Наскова, уредник, автор и водител на тв-шоуто “На шанк” на “Алфа” телевизија и поранешен радио водител на “Канал 77”.

За добро да шизите Ивана Низамовска, дј во “Радио МОФ”.

Влез слободен,
бидејќи жените се најубави кога се смеат!

 

[21.00] ПичПрич // МКЦ

ПичПрич, гала вечер на раскажување женски приказни
Загревање за Прво па женско!
Тема: Љубовници
Модераторки: Ана Василева и Румена Бужаровска
Раскажувачките ќе бидат наскоро објавени.

По настанот следи забава во фоајето со Ненад Тонкин, феминистка и профилирана Тиииитовка.

 

[23.59] 313 // осмо-мартовска техно чајанка // Капан Ан

По повод осми март, журка посветена на сите жени и сите кои се чувствуваат така!

Room 313 домашните артисти LTX и Samardziski за вас го претставуваат најсвежото, најактуелното и најсекси техно во моментов, одличен звучен систем, мрачни светлини и визуелни доживувања.

Линкови за инфо и преслушај:

https://soundcloud.com/ltx313
https://soundcloud.com/samardziski
https://www.mixcloud.com/ltx/
https://hearthis.at/ltx/

Старт: 23:59
Влез: 100 денари

 


 

 

 

Четврток 9.3.2017

[20.00] Алхемија // Македонска Филхармонија

Диригент: Кејс Скалионе (САД)
Солист: Ејми Диксон – саксофон (Австралија)
Програма:
Т. Богатинова: Четири парафрази за симфониски оркестар *
G. Koehne: Концерт „Забава за време на лет“ *
L.v. Beethoven: Симфонија бр. 6.

 

[20.00] Музика во Планетариум: Deep Listening // МКЦ

Драги пријатели, малата мечка ве кани во длабокото:

Deep Listening – Pauline Oliveros / Stuart Dempster / Panaiotis

Pauline Oliveros (1932 – 2016) е пионер на современата музика. Како основач на San Francisco Tape Music Center во 60-тите години на минатиот век, таа соработува со Terry Riley (настапува во првата изведба на ‘In C’) и учествува во модуларните експерименти на Morton Subotnick. Подоцна Oliveros ја развива филозофијата на слушањето како ритуал и терапија, пристап кон музиката кој го опишива со терминот “длабоко слушање“.
Албумот “Deep Listening” (1989) e снимен четири метра под земја, во напуштена воена цистерна – акустичен простор со 45 секунди reverb, користејќи хармоника, тромбон, диџериду, вокал, пронајдени предмети.. и без дополнително процесирање на звукот.

 

[20.00] South Park // Винил

South Park во Винил во четврток е приказна која се раскажува меѓу оние што доаѓаат на нивните свирки, сигурно не помеѓу оние што ги читаат about-ите за настанот 🙂

Бидете таму за да раскажете некому колку е кул Скопје во Винил во четврток со South Park.

 

[23.55] Четврток со The Ringtones! // Клуб Маракана

Старт: 00:30
Влез: Бесплатен

The Ringtones:
Дина Јовановска – вокал
Симон Пеоски – гитара
Дарко Фотиновски – бас
Кристијан Лафазановски – тапани

 


 

 

 

Петок 10.3.2017

[16.00]  Lucky Friday  // Public Room

Вино, мезе, дружење, муабети ~
Вашата омилена сорта од Bovin, Traikovsky, Tikves Special Selection, Brzanov, Popov, Stobi на – 50%

Резервирајте за вашето друштво…
https://rezerviraj.mk/detali-za-nastan/lucky-friday-jha5L
078 250 554
contact@publicroom.org

 

[16.30]  Аперитиво  // Кино Карпош

Аперитиво во Кино Карпош

Listening Sessions [LS] селектори на музика:
Бојан Чакра
Vladimir Lazoroski
Igor Spiroski

Внимателно селектирана музика исклучиво на винил.

Бесплатна храна која ќе ги задоволи и најпрефинетите вкусови.
Промотивни цени на селектирани вина од Tikveš Winery.

 

[20.00] Кармина Бурана – Карл Орф // МОБ

Диригент: Сашо Татарчевски

Катерина Стојановска – сопран
Марјан Јованоски – баритон
Дејан Стоев – тенор

Оркестарот и хорот на Македонската опера и балет.

Билетите се во продажба на билетарницата на МОБ 02/3118451, ЈУГОТОН ГТЦ 1-кат, и онлајн на www.mob.mk и www.karti.com.mk

 

[20.00] Cut the crêpe // Црно Кафе

DJ сетови на Марко Крстевски и Емир Омерагиќ.

 

[21.00] Emi Ermilova // Винил

Еми нема дојдено кујзнае од кога во Винил.
Ако сакате да чуете еден урбан звук и прецизно оштрење за да продолжите понатаму на некој скопски подиум во ноќта тогаш ова е сетот што ќе ве изведе на прав пат.

 

[22.00] Showroom: Filip Stevanovski Quartet // Public Room

Вечер во ритамот на swing, funk, latin и ethno jazz.
Уживање во авторска музика и аранжмани на македонски композиции.
Настапуваат: Филип Стевановски- клавијатура и трмбон, Борислав Веселинов- сакс, Марко Василевски- бас, Виктор Филиповски- тапани.

https://rezerviraj.mk/detali-za-nastan/showroom-ivan-ivanov-quintet-xzFcF
02 609 2650
contact@publicroom.org.

 

[22.00] GUY J,Digicult,Tryambaka,Tropical Bleyage@Skopje Undercity Fest3 // МКЦ

3то издание на фестивалот Skopje Undercity Festival и тоа овојпат со најобемната дј програма досега.

Самиот настан претставува уникатно музичко-електронско доживување на 2 подиума а со една влезница.

Во изминатиов период на овој фестивал ги видовме: Electric Universe,U Recken, Alexander Kowalski, Jon Rundell, a сега e време за:

Tehno Stage :
GUY J / Lost and Found
+ Flooder
+ Goran Kan

Trance Stage:
Digicult / Dacru Rec
Tryambaka / Bhooteshwara / Global Army Rec
Tropical Blayage / Dacru Rec
+ Blisargon Demogorgon
+ Bushava Azbuka(retrodelic intro set)
+ Satellite

Цена на влезници 350 денари.

 

[23.00] Morbid Strings + Кактус // Rock Club Shadows

После толку време панкот повторно се враќа со полна пареа!!!
Панкот никогаш не умре, панкот живее во Rock Club Shadows!!!
Morbid Strings и Кактус, street punk гага влез изволте!!

 

[23.30] Vince Watson // С26

Vince Watson
-Cocoon , Planet E, Poker Flat, Ovum, Yoruba –
Samoil Radinski

 

[23.55] Btkrsh Friday w/ Bruv. & Maggie & Martchin // Капан Ан

Btkrsh петок со резидент дј-те Bruv. _ Maggie _ Martchin!

Bruv.
https://www.mixcloud.com/sxspul/
Maggie
https://www.mixcloud.com/butchym/
Martchin
https://www.mixcloud.com/martchin-triffo/

00 часот, 100 мкд.

 


 

 

 

Сабота 11.3.2017

[12.00] Art Workshop/ Насликај Слика // FLUX Галерија

Галерија Флукс организира еднодневна креативна работилница “НАСЛИКАЈ СЛИКА”
Целта на работилницата ,која е наменета за возрасни, е да ги насочи и научи посетителите како да создадат сопствена, оргинална уметничка слика.
Програмата е составена од теоретски и практичен дел, по што посетителите дома ќе си го однесат своето насликано уметничко дело кое сами го создале.

Бр. на места: 10

Цена: 1500 ден.(25€), со вклучена блинд рамка со платно 45×55цм, бои и други материјали потребни за изработка

 

[19.00] Изложба на фотографии // Public Room

МЕЧ претставува групна изложбена поставка на концептуални портрет фотографии од програмата „Курс по фотографија“ – група XI. Учесниците се фотографираа меѓусебно, каде истовремено беа фотографи, но и портрет модел на друг фотограф. Повеќе инфо во линкот погоре.

 

[21.00] Концерт на June & Ana Curcin // МКЦ

Со задоволство ти го најавуваме заедничкиот концерт на скопската петорка JUNE и белградската кантавтока Ана Ќурчин.
Воедно ова ќе биде концертна промоција на новиот албум на JUNE насловен Living for the Weekend.
11.март.2017
Кино Фросина
почеток 21:00
Билети САМО на Билетарница МКЦ по цена од 200 денари, на врата цена на билет ќе изнесува 300 денари.

 

[22.00] Saturday // Public Room

Резервирајте ја оваа сабота за OffBeatz и уживање во нивната селекција на funk, disco, soul мелодии ~

Одлична забава заедно со Јана Бурческа- вокал, Александар Филиповски- гитара, Димитар Ганчевски- клавијатура, Марко Василевски- бас, Дамјан Даневски- тапани.

Ако сакате барска маса за вашето друштво, клик на линкот:
https://rezerviraj.mk/detali-za-nastan/saturday-public-room-pJc99
078 250 554
contact@publicroom.org

 

[22.00] Winese XII // MAD Kitchen & bar

MAD е најдотеран, парфимиран и најрасположен за чекање гости. Ако сакате надвор – ќе си мафтаме, ако сакате внатре ќе си играме, Темјаника Спешл си останува во комбинација со даска сирење, Вранец спешл си останува со мешана даска. Не сум баш добра во спојување парови, ама ова изгледа стана сериозно.

 

[23.55] Gregor Tresher // Епицентар

Gregor Tresher [Break New Soil, Germany]
https://www.residentadvisor.net/dj/gregortresher
https://soundcloud.com/gregortresher

Local Support:
DJ Vaso [Pollux]

Влез: 400 МКД

Кога светот на музиката е „заразен“ со следење на најновите трендови, Gregor Tresher е еден од ретките артисти кој се реши да не ја следи „толпата“ и да продуцира свој, сопствен уникатен звук кој го разликува од сите останати.

 

[23.59] Ехо Од Далечното Минато #14 со: Dr.Smeđi Šećer (HR) // Капан Ан

Овој пат покрај резидентите Гоце САФ, Чваре и HyperTech ќе се презентира и еден редок гостин. За прв пат во Македонија, човекот кој милува винил – Dr. Smeđi Šećer од Ријека, Хрватска. Неговите строго винил DJ сетови претставуваат добро промешана кујна од органски звуци. Dr. Smeđi Šećer важи за еден од ретките експерти за раритетен yugo:funk / soul / jazz / disco, а својот уникатен звук редовно го шири преку чести настапи низ регионот. Повеќе инфо:
https://www.facebook.com/pg/gdin.smedisecer/ / https://soundcloud.com/smedi-secer / https://www.youtube.com/user/GdinSmediSecer

Старт на полноќ, влез 150 денари до 01ч, потоа 200 денари.

 


 

 

 

Недела 12.3.2017

[21.00] Да го поздравиш и да ми го бациш // МКЦ

Режија:
Билјана Радиноска

Играат:
Ненад Митевски
Наташа Петровиќ
Бојан Кирковски
Симона Спировска

Резервации на: 023115 225 ( билетара на МКЦ), или на bileti@mkc.mk

 

[21.30] Twelve Moons of Jazz // С26

На десеттиот по ред Twelve Мoons Оf Јazz ќе се сретнеме со авторскиот домашен албум „THE THIRD WORLD QUARTET“ на гитаристот и комозиторот роден во Скопје, Бојан Петков, придружуван од Кирил Кузманов на алт саксофон, Кирил Туфекчиевски на контрабас и Славчо Коцев на тапани.

Влез: 150 денари

Билетите се во ограничен број, а истите може да се купат преку продажните мрежи на:

http://www.mktickets.mk/
https://www.karti.com.mk/

Comments

comments