Фотографија: Мартин Јовчески

 

Понеделник 08.10.2018

[17.30] На кафе со Психолог // Кофеин

Испи едно заедничко кафе со психолог и поразговарајте на многу теми.

 

[19.30] Промоција на книгата „Филмски град“ // Кино Фросина

„Филмски град“ е втора книга од серијалот филмски четива посветени на домашната и светската филмска уметност.

 

[20.00] Skopje Light Art District 2018 // Стара Чаршија

Од 6-ти до 9-ти октомври, во Старата скопска чаршија “Skopje Light Art District” ќе овозможи уникатно и магично доживување, исполнето со светлост и многу бои. Следи ја патеката.

 

[20.00] Врне над нашата љубов // Кинотека на Македонија

Понеделник (08.10), Кинотека, 20 часот филмска проекција на “Врне над нашата љубов” (Det regnar på vår kärlek/It Rains on Our Love)

 

[20.00] Кец на десетка // Македонски Народен Театар

Кога едно сосема нормално семејство ќе се собере за да се запознае со идниот зет, се очекува секој да даде сѐ од себе, да ги смири своите човечки слабости, ако ги има, нели, да ги потисне внатрешните проблеми, не толку сјајните карактерни особини, фактот дека можеби сте пред развод.

 

[20.00] КинеНова Проекции // Кино Фросина

Без датум и потпис“ / “No date, no signature”– 08.10 / Кино Фросина, МКЦ / 20:00
реприза: 09.10 / Кинотека на Македонија / 20:00
Director: Vahid Jalilvand
Cast: Navid Mohammadzadeh, Amir Agha’ee, Hediyeh Tehrani

4. „Крадци на гулаби“ / “Pigeon thieves”– 08.10 / Кино Фросина, МКЦ / 22:00
Director: Osman Nail Dogan
Cast: Gokhan Yiklikan, Kutay Sandikçi, Seyit Yılmaz

 

[21.00] Летечки Пекинезери // Рок Кафана Рустикана 2.0

За прв пат во 2.0 – Letecki Pekinezeri (Летечки Пекинезери).

 


 

 

 

Вторник 09.10.2018

[10.00] Мебел 2018 // Арена Борис Трајковски

44. Меѓународен саем на мебел, опрема за домаќинства и јавни објекти, репроматеријали и машини за индустрија на мебел.

 

[18.00] Насмевки на летната ноќ // Кинотека на Македонија

Вторник (09.10), Кинотека, 18 часот, Насмевки на летната ноќ (Sommarnattens leende/Smiles of a summer night).

 

[19.00] Авантурите на Аладин // Македонски Народен Театар

На 9.10 претставата „Авантурите на Аладин“ ќе има две изведби од 12:00 и 19:00 часот.

Режисер: Бојан Трифуновски

Улоги:
Аладин – Александар Михајловски
Принцезата Џасмин – Дарја Ризова
Абaнaзер Велики – Сашко Коцев
Духот од ламбата – Никола Ацески
Вдовицата – мајката на Аладин – Камка Тоциновски
Императорот – таткото на Џасмин – Славиша Кајевски
Робинката од прстенот – Леонора – Драгана Левенска
Страшилото – Принцот Леополд – Ненад Анѓелковиќ

 

[20.00] Tuesday Expat MeetUp with In The Mood Duo // Винил

Овој, а и секој нареден вторник блузот во Винил. Live & Acoustic so “In The Mood” Duo.

 

[20.00] Skopje Light Art District 2018 // Стара Чаршија

Од 6-ти до 9-ти октомври, во Старата скопска чаршија “Skopje Light Art District” ќе овозможи уникатно и магично доживување, исполнето со светлост и многу бои. Следи ја патеката.

 

[21.00] Концерт на An Eagle in your Mind // Планетариум

An Eagle in your Mind (Лион, Франција)

Вторник, 9 октомври, 21 часот. Планетариум, МКЦ.

 


 

 

 

Среда 10.10.2018

[10.00] Мебел 2018 // Арена Борис Трајковски

44. Меѓународен саем на мебел, опрема за домаќинства и јавни објекти, репроматеријали и машини за индустрија на мебел.

 

[18.00] Маѓепсникот (Ansiktet/The Magician) // Кинотека на Македонија

Среда (10.10), Кинотека, 18 часот, Маѓепсникот (Ansiktet/The Magician).

 

[20.00] „ДУХ“ // Македонски Народен Театар

„ДУХ“

Автор: Дејан Дуковски
Режисер: Срѓан Јаниќијевиќ

Улоги:
Мара – Гораст Цветковски
Кирил, банкарот – Никола Ацески
Никола, таткото на Марa – Емил Рубен
Аспасија, мајката на Мара -Тања Кочовска
Жанко, братот на Мара – Ивица Димитријевиќ
Марија, жената на Мара – Тина Трпкоска
Попот – Оливер Митковски
Милена, ќерката на Мара – Матеа Јанковска
Николај – Сашко Коцев
Жозефина – Нина Деан
Месарот – Јордан Симонов
Волкот – Тони Михајловски

 

[21.00] ClaptonePreParty // Концепт 37

Хаус журче во Concept 37 као pre-party за Claptone, со избрана музика на AgainstU.

 

[21.00] Skopje Jazz Inc. live // Олд Скул Кафе

Скопје Џез Инк. е бенд составен од врвни и етаблирани музичари на нашата и светската сцена, бенд кој те тера да молчиш и слушаш за да не пропуштиш нешто.

Трајче Велков – труба
Зоран Костадиновски – гитара
Горан Ѓешовски – бас
Виктор Филиповски – тапани

 

[21.00] GIN & TONIC NIGHT // Булевар Бар

Среда // 10 октомври
GIN & TONIC NIGHT
Промо цена на сите видови Џин тоник
21.00 [Swing & NuJazz] DЈ Александар Јорданов

 

[22.00] Синдикална игранка со Дени Бегич // Кафе Бар Синдикат

11 Октомври е државен празник, а воедно и неработен ден, потесното раководство на Синдикалниот естаблишмент донесе одлука на 10 Октомври да организира игранка за да проверат кој колку учел историја, и за да се наздрави за слободата.
Ве очекуваат наоружани со пиење и добра музика, за која за ќе биде задолжен Дени Бегич.

 

[00.00] Claptone во Скопје! // Станица 26

На 10 октомври отварање на Станица 26 со Claptone!

Предпродажба: 700 денари
На влез: 800 денари

Локална подршка:
Alek Soltirov

 


 

 

 

Четврток 11.10.2018

[10.00] Мебел 2018 // Арена Борис Трајковски

44. Меѓународен саем на мебел, опрема за домаќинства и јавни објекти, репроматеријали и машини за индустрија на мебел.

 

[18.00] Coffee with an Expert // Јавна Соба

Aimee Holland is #SwissEP Entrepreneur-In-Residence working with supporting organizations and the startup eco-system in Macedonia.

 

[19.00] A Star is Born Ladies Night // Синеплекс

Во филмот се работи за искусниот музичар Џексон Мејн (Бредли Купер), кој ја открива младата уметничка Али (Лејди Гага) и се вљубува во неа. Али е пред одлука да се откаже од нејзините соништа за пејачка кариера, но Џексон ја убедува да го направи спротивното.

Cineplexx во четврток, 11.10, во 19 часот. Многу изненадувања за сите присутни.

 

[20.00] Партизански песни од целиот свет // Дуња

Во четврток предроденденски во СЦ Дуња ќе се слуша партизански песни од целиот свет.

 

[21.00] Marga Sol // Чилин Бар

DJ, композитор, радио водителка на Ibiza Live Radio –
Марга Сол, овој четврток ќе прави добра журка во Чилин

 

[21.00] DJ Goce SAF and DJ Chvare // Брик Бар

Втора година по ред се одржува Skopje Vinyl Convention, оваа година во Brick Bar.

 

[21.00] Neuland & Reborn present: Suzanne (NeulandNight_008) // Винил

Концептот на оваа NeulandNight е колаборација помеѓу Ивана Мојсовска (инсталација), Адријана Данчевска (кореографија) и Сара Цветковска (танчерка).

Настанот ќе се одржи во Винил со почеток во 21.00 часот.

///

Како пројдоа последните NeulandNights:
nn_007 http://www.reborn.mk/galerija-peculiar-neulandnight/
nn_006 http://www.reborn.mk/neulandnight-echo/
nn_005 http://www.reborn.mk/neulandnight-pirka/

///

Ова ќе биде осмиот од серијалот на 10 настани (Neuland Nights) во организација на Neuland, Reborn и Сектор 909 кои ќе се одржуваат на различни локации во Скопје. Секој настан има различен концепт, изработен од локален уметник: од арт инсталации и модни шоуа, до дегустација на храна и 3Д визуелизации.

 

[23.00] Boogieman&ToniZen // Станица 26

“Street Soul Delight” Thursdays S02E01
(Finest Hip Hop & RnB Selection)
Start of the second season
Behind the decks:
Dj Boogieman
Toni Zen Official

 

[23.30] “DAY OFF – The Next Generation” // Џубокс Кабарет

“Day Off – The Next Generation” во четврток во Jukebox Cabaret!

 


 

 

 

Петок 12.10.2018

[10.00] BURGER FRIDAY // Булевар Бар

Петок // 12 октомври
BURGER FRIDAY
Цел ден: Специјално мени со 5 типа на бургери + blues selection music
*Со секој бургер следува чаша пиво / вино

 

[10.00] Мебел 2018 // Арена Борис Трајковски

44. Меѓународен саем на мебел, опрема за домаќинства и јавни објекти, репроматеријали и машини за индустрија на мебел.

 

[18.00] ФЕНЕР-Меѓународен фестивал за детски театар // Драмски Театар Скопје

12.10.2018 – петок

18.00 АЕРО – претстава – лабораторија за летање
Театар Одиво, Словачка
Голема сцена | Возраст: 1,5 +

19.00 БУБАЧКУВАЊЕ – кинетички перформанс
Петр Никл, Чешка
Мала сцена | За сите возрасти

 

[20.00] Промоција и изложба на графичката новела “Хашиш” // Младински Културен Центар

Промоција и изложба на графичката новела “Хашиш” од Ѓорѓе Јовановиќ по текст на Анри Мишо.
Графичката новела “Хашиш” е седма книга од стрип – едицијата “Лифт” на издавачката куќа Темплум.

 

[20.00] Хармонија мунди // Македонска Филхармонија

Диригент: Емил Табаков (Бугарија)
Солист: Ѓорѓи Цинциевски – контрабас
Програма:
Е. Табаков: Астрална музика
Е. Табаков: Концерт за контрабас и оркестар
Г. Холст: „Планети“

 

[20.00] Силјан штркот шанца // Македонски Народен Театар

„Силјан штркот шанца“

Автор: Дејан Дуковски
Режисер: Срѓан Јаниќијевиќ

Сценограф и костимограф: Илина Ангеловска
Кореограф: Александра Кочовска – Начева

Улоги:
Силјан: Александар Михајловски
Божин: Нино Леви
Евда: Марија Новак/Магдалена Ризова – Черних
Велчо: Ивица Димитријевиќ
Силјаница: Нина Деан
Еснафот: Александар Ѓорѓиески/Славиша Кајевски
Духовникот: Висар Вишка
Клајк: Кире Ѓоревски
Клајковица: Ана Стојановска
Си Биле: Нина Деан
Сиве: Тина Трпкоска
Чуле: Ана Стојановска
Пијаницата: Кире Ѓоревски
Трпе: Никола Ацески

 

[21.30]  Funky rnb со DJ Boogieman // Браун Шугар

Петок: Funky rnb со DJ Boogieman

 

[22.00] Skopje Vinyl Convention 2018 // Младински Културен Центар

Најголемиот настан на плочи продолжува втора година по ред, со DJ KOCO a.k.a. SHIMOKITA од Токио, Јапонија, премиерно на скопскиот подиум и во Европа, Jim Sharp (London) и Rob Manga (Amsterdam).

Над 50 DJ-и ќе бидат дел од второто издание на Skopje Vinyl Convention, а учество ќе заземат и повеќе од 30 дилери на плочи од земјата и регионот.

 


 

 

 

Сабота 13.10.2018

[10.00] Меѓународен коњички турнир “Скопје 2018” // Спортски Ценатр Хиподром

Оваа година турнирот ќе се одржи на 13 и 14 Октомври, на терените на коњичкиот центар Хиподром од 10 до 15 часот.

Учество ќе земаат гости и натпреварувачи од Македонија, Албанија, Бугарија, Србија, а годинава се воведува и меморијален куп натпревар во чест на доајенот на коњичкиот спорт на Република Македонија, познат интернист-кардиолог и хуманист – др. Јосиф Наумовски.

 

[10.00] Мебел 2018 // Арена Борис Трајковски

44. Меѓународен саем на мебел, опрема за домаќинства и јавни објекти, репроматеријали и машини за индустрија на мебел.

 

[11.00] ФЕНЕР-Меѓународен фестивал за детски театар // Драмски Театар

13.10.2018 – сабота

11.00 АЕРО – претстава – лабораторија за летање
Театар Одиво, Словачка
Голема сцена | Возраст: 1,5 +

19.00 ЛEНКА – куклена претстава
Биалисток Куклен Театар, Полска
Голема сцена | Возраст: 3 +

 

[12.00] Современата македонска историографија и Агората // Институција на национална историја

Говорници: проф. д-р Марија Пандевска; проф. д-р Ристо Солунчев; м-р Борче Милошевски

Програма:
1 Поздравен говор на претседателот на ЗИРМ ( проф. д-р Димитар Љоровски)
2 (филмска проекција)
1. Писмо до Скопје http://www.maccinema.com/Catalog.aspx?p=360
Производство: Вардр филм – Скопје Род: Документарен филм Времетраење: 16 минути
Звук: Да Во боја: црно-бел MM: 5 Година: 1968
Содржина: Во форма на преписка меѓу Огнен и неговиот професор, илустрирана со оригинални документарни материјали, прикажано е Скопје погодено од катастрофалниот земјотрес на 26 јули 1963 година и неговата обнова и развој со помош на меѓународната заедница.

2. Весници, Весници http://www.maccinema.com/Catalog.aspx?p=312
Производство: Вардар филм – Скопје Род: Документарен филм Времетраење: 10 минути
Тип: Филмска лента Техника: стандард Звук: Да Во боја: црно-бел MM: 35 Година: 1965
Содржина: Животот на весниците започнува со нивното излегување од печат и со доаѓањето во рацете на купувачите – читателите, редовните консументи на политичките, забавните, па се до спортските рубрики.

3 Воведна реч на модераторот (Ивана Хаџиевска)
(дискусија)
Говорници: Марија Пандевска, Ристо Солунчев, Борче Милошевски
Говорниците ќе одговараат на три циклуси прашања кои опфаќаат различен аспект на „совремната историографија и Агората“

 

[17.00] Women can! // Концепт Центар Една може Една прави

ЖЕНИТЕ МОЖАТ! е проект кој таргетира и вклучува жени, девојки и девојчиња од сите генерации, и деца на жените-мајки, кои се интересираат за креативно практицирање на женско културно и социјално, интердисциплинарно самојакнење.

 

[18.00] Skopje Vinyl Convention 2018 // Младински Културен Центар

Најголемиот настан на плочи продолжува втора година по ред, со DJ KOCO a.k.a. SHIMOKITA од Токио, Јапонија, премиерно на скопскиот подиум и во Европа, Jim Sharp (London) и Rob Manga (Amsterdam).

Над 50 DJ-и ќе бидат дел од второто издание на Skopje Vinyl Convention, а учество ќе заземат и повеќе од 30 дилери на плочи од земјата и регионот.

 

[20.00] Квартет // Македонски Народен Театар

„Квартет“

Автор: РОНАЛД ХАРВУД
Режисер: ЗОЈА БУЗАЛКОВСКА

Улоги:
Џин Хортон…………. ЛИЛЈАНА ВЕЛЈАНОВА
Сесили Робсон ………… КАТИНА ИВАНОВА
Реџиналд Пеџит ……………… ЕМИЛ РУБЕН
Вилфред Бонд ………… БЛАГОЈ ЧОРЕВСКИ

 

[21.00] Saturday in Public Room // Јавна Соба

Сите саботи се резервирани за добра музика, а за оваа сабота за музичкито дел одговорна е Еми Ермилова.

 

[21.00] WHISKEY NIGHT // Булевар Бар

Сабота // 13 октомври
WHISKEY NIGHT
Промо цена на сите видови виски + селекција на виски коктели
21.00 [Deep Vocal House] DJ Todd Haze

 

[21.30] Party like it’s ’99 со DJ Mawrteen // Браун Шугар

Сабота: Party like it’s ’99 со DJ Mawrteen

 

[00.00] Why Not во Маракана // Клуб Маракана

Најдобрата Rock&Roll / Metal журка во градот!
Секоја сабота!

 


 

 

 

Недела 14.10.2018

[09.30] MX Race – “Orman 2018” – Vardar MC // Мотополигон Орман

– 09:30-10:00 Технички преглед и верификација во бокс за возачи.
– 10:10-10:20 Прва седница на жири во објектот на полигонот.
– 10:20-10:40 Службен тренинг МX3 + MX-Open (задолжителни 3 круга).
– 10:45-11:05 Службен тренинг МХ2 + МХ1 (задолжителни 3 круга).
– 11:15 Втора седница на жири во објектот на полигонот.
– 11:30 Свечено отварње на трката.
– 12:00 Прва трка МX3+MX Open (20 минути плус 2 круга).
– 12:30 Прва трка МХ2+МХ1 (25 минути плус 2 круга).
– 13:00 Втора трка МХ3+МX Open.
– 13:25 Втора трка МХ2+МХ1.
– 13:50 Трета седница на жири во објектот на полигонот.
– 14:15 Прогласување на победници пред објектот на полигонот.

 

[10.00] Мебел 2018 // Арена Борис Трајковски

44. Меѓународен саем на мебел, опрема за домаќинства и јавни објекти, репроматеријали и машини за индустрија на мебел.

 

[10.00] Skopje Classic Day 2018 // Парк Авионче Аеродром

“Skopje Classic Day 2018” е меѓународен настан во паркот Авионче во населбата Аеродром отворен за историски возила (Автомобили и Мотоцикли) како и за современи класици на мотоцикли, инспирирани од легендите во минатото. Настанот е наменет за дружење со класиката на тркала, убава музика и релаксирано дружење.

 

[11.00]ФЕНЕР-Меѓународен фестивал за детски театар // Драмски Театар Скопје

14.10.2018 – недела

11.00 ЛEНКА – куклена претстава
Биалисток Куклен Театар, Полска
Голема сцена

12.00 БУБАЧКУВАЊЕ – кинетички перформанс
Петр Никл, Чешка
Мала сцена

19.00 ХАРТИЕНА ПРИКАЗНА
Мајан Јунман, Израел/Германија
Мала сцена

 

Comments

comments